A A+ A++

Data dodania: 2019-12-19 (13:52) Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Zmienność pomału będzie gasnąć, a na rynkach widoczne będą bardziej przetasowania w kontekście końca roku, niż próby rozegrania nowych tematów. Ale rynki zawsze dyskontują przyszłość, a dowodem tego są „ślady na wykresach”, niezależnie od tego w jakich warunkach (niska płynność, Święta itd.) zostały pozostawione.

Wczoraj zwracałem Waszą uwagę na to, że widać nieco większe zainteresowanie dolarem i to może wpisywać się w kontekst możliwej korekty na rynkach w styczniu (optymizm z ostatnich tygodni rozmija się z faktycznymi odczytami z realnych gospodarek, które poza USA wypadają delikatnie mówiąc średnio). Przyszły miesiąc będzie też okresem „domykania” umowy handlowej pomiędzy USA, a Chinami i być może poznamy więcej szczegółów na ten temat – zwłaszcza, czy Amerykanom udało się wpisać do niej mechanizmy kontroli wobec wypełniania zobowiązań przez Chiny. Tymczasem Pekin nie potwierdził do tej pory, czy w styczniu będzie mieć miejsce uroczyste parafowanie umowy, chociaż jednocześnie zwolnił kolejne amerykańskie towary (sześć pozycji) z ceł. To tylko gest dobrej woli, czy może coś więcej? Mam wrażenie, że Chińczycy mają wciąż nadzieję, że może ugrają coś więcej z Amerykanami. Czy się przeliczą? Ciekawy jest w tym wszystkim też wątek wokół Huawei. Waszyngton na swój sposób próbuje wymuszać na swoich europejskich partnerach rezygnację z porozumień pozwalających Chińczykom budować sieć 5G w Europie. Tym razem spekuluje się o Niemcach – nie będzie sankcji za nowy gazociąg Nord Stream z Rosjanami w zamian za zablokowanie Huawei’a? Angela Merkel ma trudny orzech do zgryzienia, gdyż Chiny już straszą możliwymi utrudnieniami dla niemieckiego biznesu dla którego przecież ten rynek pozostaje wciąż kluczowy dla eksportu. Zobaczymy jak sprawy się potoczą, ale to świetnie, choć pośrednio pokazuje, jak „papierowe” będzie amerykańsko-chińskie porozumienie.

Dzisiaj w kalendarzu ważnych wydarzeń mamy posiedzenie Banku Anglii, jedno z ostatnich z udziałem prezesa Marka Carney’a, co teoretycznie może sprawić, że nie wybrzmi on aż tak „gołębio” – każdy prezes chce dobrze podsumować swoją kadencję i jak najmniej „straszyć” – jakby mógł. Z drugiej strony dane makro wypadają słabo, a wizja bezumownego Brexitu wcale tak nie zgasła (wczoraj bank JP Morgan podtrzymał 25 proc. prawdopodobieństwo dla tego scenariusza w kontekście doniesień o tym, że okres przejściowy nie zostanie wydłużony poza grudzień 2020 r.). Jednocześnie w listopadzie dwóch członków BOE domagało się obniżki (Saunders i Haskel), czy dzisiaj ujawnią się kolejni zwolennicy luzowania polityki? Tak czy inaczej funt pozostanie raczej pod presją spadkową…

Źródło: Marek Rogalski, Główny Analityk DM BOŚ SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Komentarz dostarczył:
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Przedświąteczne porządki bankierów centralnych

09:29 Komentarz poranny TMS Brokers

To już ostatnie chwile, żeby rynki finansowe obserwowały jakikolwiek zryw zmienności, gdyż przy wyciszeniu ryzyka geopolitycznego nie zanosi się na zawirowania podobne do tych sprzed roku. Stopniowo coraz więcej inwestorów myśli o świątecznej przerwie niż szukaniu okazji do wyciśnięcia skromnych stóp zwrotu. Porządki w swoich stanowiskach czynią też bankierzy centralni, których oświadczeń dziś nie brakuje.

Rynek nie boi się impeachmentu

08:59 Poranny komentarz walutowy XTB

Donald Trump został trzecim prezydentem, którego chce odwołać Izba Reprezentantów. Rynki jednak w zasadzie nie zareagowały na tę informację. Wszystko wskazuje bowiem na fakt, że Trump, podobnie jak Andrew Johnson oraz Bill Clinton, zostanie uniewinniony przez Senat.

Przechył w stronę dolara?

2019-12-18 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Zgadzam się z tym, że rynek w okresie przedświątecznym ma swoją specyfikę, co poniekąd zniechęca do przeprowadzania bardziej dogłębnych przemyśleń. Mamy albo przetasowania przed końcem roku, albo posunięcia na zasadzie „dane i reakcja”.

Przeciąganie liny

2019-12-18 Komentarz poranny TMS Brokers

Zachwyt związany z rozejmem handlowym USA i Chin zaczyna powoli przygasać. Wprawdzie rynki pozostają w relatywnie pozytywnych nastrojach z nadzieją na lepsze perspektywy w 2020 r., ale stopniowe uciekanie inwestorów na świąteczną przerwę odciska swoje piętno.

Funt topnieje niczym pierwszy śnieg

2019-12-18 Poranny komentarz walutowy XTB

Euforia na rynku brytyjskiego funta związana z wygranymi przez Konserwatystów wyborami stopniała niczym pierwszy śnieg. Rynki budzą się do rzeczywistości trudnego Brexitu i jeszcze trudniejszego premiera Wielkiej Brytanii.

Perypetie funta i dane makro w tle

2019-12-17 Raport wieczorny FMCM

Wzrost i spadek: Kiedy Boris Johnson wygrał w Wielkiej Brytanii, media pisały, że to właśnie dlatego GBP/EUR idzie w górę i funt zyskuje. Zresztą, sądzimy, że tak właśnie było. Widać było ruch z 1,1760 do 1,2080. Ale dziś i wczoraj funt był ostro przeceniany na tej parze – i media, nieraz te same, pisały, że to dlatego, że… Boris Johnson wygrał. I teraz przeprowadzi szybki Brexit.

Styczeń zweryfikuje pewne sprawy?

2019-12-17 Poranny raport DM BOŚ z rynku walut

Pewien etap właśnie się skończył – premier Boris Johnson zrealizował swój cel, jakim było zdobycie społecznego mandatu do dokończenia Brexitu, a Donald Trump zrezygnował z eskalacji konfliktu handlowego z Chinami i jest w przededniu formalnego domknięcia tzw. „papierowego” porozumienia. Rynki finansowe zdyskontowały te wątki, nie bacząc na to, że szczegóły mogą okazać się ważniejsze, niż ogólniki.

Dwie rzeczywistości

2019-12-17 Komentarz poranny TMS Brokers

Rynki kontynuują dostosowanie do nowych warunków, gdzie deeskalacja sporu handlowego USA-Chiny pozwala przychylniejszym okiem patrzeć a perspektywy globalnego ożywienia w 2020 r. Jednak słabe odczyty PMI z Europy przypomniały, że od strony danych makro wciąż nie ma dowodów przygotowania gruntu pod odbicie. Dodatkowo czas, by cieszyć się ze zniknięcia ryzyka twardego brexitu, dość szybko minął.

Niemcy nadal mają problem

2019-12-17 Poranny komentarz walutowy XTB

Grudzień przebiega na rynkach w szampańskich nastrojach. W rytm powiększającego się każdego dnia bilansu Fed inwestorzy celebrują umowę handlową z Chinami. Donald Trump niemal codziennie chwali się giełdowymi rekordami. Jednak rzeczywistość gospodarcza nie jest już tak różowa.

Złoty pozostaje mocny, rynek czeka na szczegóły porozumienia

2019-12-17 Komentarz do rynku złotego DM BOŚ

Wtorkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wyczekiwania na szczegóły częściowego porozumienia na linii USA-Chiny. Tracą na wycenie m.in. brytyjski funt oraz dolar australijski. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,2591 PLN za euro, 3,8206 PLN wobec dolara amerykańskiego, 3,8861 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,0750 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 2,02% w przypadku obligacji 10-letnich.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚwiąteczne kolędowanie z “Muzykalnymi Siemianowicami”
Następny artykułZ przykrością informujemy, że Baby Yoda chyba jest zły