A A+ A++

Naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory odkryli w rdzeniach lodowych pobranych z lodowca Guliya nieznane dotąd wirusy. To niezwykle cenne odkrycie.

Starożytne wirusy w próbkach lodu

Na świecie jest wiele nieznanych nauce wirusów i  jak się okazuje wiele z nich, skrywa się w lodowcach. Po szczegółowej analizie uwięzionych w lodzie mikrobów, ujawniono aż 28 nieznanych dotąd nauce wirusów.

Wuhan

Przeczytaj także Miasto duchów. Tak wygląda teraz Wuhan, w którym odkryto koronawirusa 2019-nCoV [WIDEO]

W 2015 roku naukowcy z Ohio State University i Lawrence Berkeley National Laboratory wyruszyli na ekspedycję na lodowiec Guliya znajdujący się w północno-zachodniej części Wyżyny Tybetańskiej. Celem misji było między innymi zebranie próbek z lodowca, którego wiek szacuje się na 15 tysięcy lat. Uniwersytet posiadał również próbki z tego samego terenu pobrane w 1992 roku. Zespół badawczy postanowił przyjrzeć się bliżej zgromadzonym materiałom. Szczegółowe badania i wnioski zostały opublikowane 7 stycznia 2020 roku na bioRxiv.

28 nieznanych wirusów znaleziono w próbce lodu

Grupa badawcza pobrała z lodowca dwa rdzenie. Aby uniknąć przekłamania wyników przez zanieczyszczenie mikrobiologiczne podczas odwiertu, przeładunku i transportu badania wykonano w specjalnie przygotowanym laboratorium, w którym badano tylko warstwę wewnętrzną.

W pomieszczeniu o temperaturze minus 5 stopni Celsjusza przy zastosowaniu wysterylizowanej piły odcięto pół centymetrową zewnętrzną warstwę lodu. Przemywając rdzenie etanolem, naukowcy ocieli półcentymetrową warstewkę lodu. Kolejne pół centymetra zmyto sterylną wodą. W ten sposób otrzymano niezanieczyszczoną warstwę rdzeni z lodowca, którą można było poddać analizie. Eksperyment ujawnił 33 rodzaje wirusów w rdzeniach lodowych. Naukowcy stwierdzili, że 28 z nich to nieznane dotąd wirusy.

Odkryto starożytne wirusy: Czy coś nam grozi?

Powszechne topnienie lodowców na całym świecie oznacza, że uwięzione w nich starożytne wirusy mogą wydostać się na zewnątrz i rozprzestrzenić się na nowo:

W najgorszym przypadku topnienie lodu wynikające ze zmian klimatu może uwolnić patogeny, na które nie jesteśmy odporni, do środowiska

– napisali badacze.

Badania nad starożytnymi wirusami zapewniają poznanie ich i ich ekologii, a wiedza zdobyta podczas tego typu badań może się przydać w przypadku ewentualnych zagrożeń. Im więcej dowiemy się na temat starożytnych drobnoustrojów, tym lepiej.

Zobacz również: Przesyłki z AliExpress: Czy paczki z Chin mogą zawierać śmiertelnego koronawirusa?
 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOtwarcie lodowiska w Wołominie
Następny artykuł“The Voice Kids”. Wzruszona Cleo chwali występ drużyny Dawida Kwiatkowskiego: “Ciotka się spłakała troszkę”