A A+ A++

Dostępna jest trzecia część książki „Był sobie piłkarz”. Autorem cyklu jest dziennikarz Przeglądu Sportowego – Antoni Bugajski. Autor pochodzi z Limanowej.

Antoni Bugajski urodził się w Limanowej, gdzie spędził dzieciństwo i lata szkolne (absolwent Szkoły Podstawowej nr 2 w Limanowej i Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych w Limanowej). Następnie ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Swoją pracę dziennikarską rozpoczął na początku lat 90 ubiegłego wieku w krakowskim „Tempie”, relacjonując m.in. spotkania ligowe Harnasia Tymbark, Limanovii Limanowa i Victorii Witowice Dolne. Przez rok był również nauczycielem języka polskiego w Szkole Podstawowej w Porębie Wielkiej. Wielokrotnie w swoich wypowiedział podkreśla, że od najmłodszych lat do dzisiaj jest kibicem Limanovii i na bieżąco śledzi jej wyniki.

Od 1998 roku pracuje w „Przeglądzie Sportowym”, przez kilka lat jako szef działu piłka nożna. Jest współautorem albumu „Biało-Czerwone Mundiale” (2006). Razem z Pawłem Rusieckim był nominowanyu do nagrody Grand Press (2006) za cykl artykułów pt. „Lista Fryzjera” o korupcji w polskim futbolu.

W 2020 roku ukazała się pierwsza część zbioru „Był sobie piłkarz”, a w 2021 roku część druga.

Opis książki:

Tworzą go opowieści o polskich piłkarzach z różnych czasów. Świętujących sukcesy, przeżywających porażki, zmagających się z problemami na boisku, w szatni i w prywatnym życiu. Jeszcze raz jest o nich głośno, jak wtedy, gdy byli oklaskiwani, a czasem wygwizdywani przez kibiców. Nie zawsze doskakiwali do reprezentacyjnego poziomu, lecz wszystkich łączyły piłkarskie sprawy, nierzadko decydujące o najważniejszych życiowych wyborach. Autorowi w najmniejszym stopniu nie zależało na podążaniu wydeptanymi reporterskimi ścieżkami, odpytywaniem tylko wielkich piłkarzy. Jeżeli więc bohaterami rozdziałów są Podolski i Klose, nie chodzi o mistrzów świata z reprezentacją Niemiec, lecz o ich ojców, którzy wychowali się w Polsce i byli polskimi ligowcami, zanim postanowili na zawsze wyjechać na Zachód. Jest też Lubański, ale ten już mało komu znany, choć kiedyś był wartościowym piłkarzem ŁKS. Bardzo dawno temu przeprowadził się do Kanady i do ojczyzny już nigdy nawet nie zajrzał. A teraz opowiada czytelnikom niesamowitą historię życia, wraca do zapomnianych i nieznanych faktów. W czterdziestu piłkarskich rozdziałach – tak samo jak w dwóch poprzednich książkach – mamy opowieści o ludziach, dla których futbol był szansą, przygodą, drogą do sukcesu, a czasem trudnym przeznaczeniem.

(Fot.: archiwum przegladsportowy.pl, po wydaniu drugiej części „Był sobie piłkarz”).

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułГлава Минобороны Италии заговорил о “политическом решении” войны. У Зеленского ответили
Następny artykułНа війні загинув актор Євген Світличний