A A+ A++

Czytaj więcej

Czwarte gazowe eldorado świata

Turkmenistan ma czwarte co do wielkości (po Rosji, Iranie, Katarze) złoża gazu ziemnego na świecie – około 14 bln m3, czyli prawie 8 proc. wszystkich światowych zasobów. W ostatnich latach odkryto tam „149 złóż gazu i kondensatu gazowego o rezerwach 4,97 bln metrów sześciennych, w tym 139 na lądzie i 10 na szelfie kaspijskim” – głosi rządowy Program rozwoju do 2030 r sektora ropy i gazu Turkmenistanu.

Według stano na połowę 2022 r „54 złoża z rezerwą ponad 2,6 mld metrów sześciennych są w trakcie zagospodarowania, 11 złóż jest przygotowywanych do zagospodarowania, 73 złoża są w trakcie eksploracji, 11 jest w trakcie konserwacji”. Na złożach pracuje sprzęt z USA, Niemiec, Chin i Rosji. Ponad 80 proc. całkowitego wydobycia gazu przypada na udział państwowy koncern Turkmengas”.

Przy takiej gazowej zasobności Turkmenistan mógłby konkurować z największymi eksporterami gazu, takimi jak Rosja, Katar, USA, Norwegia. Do tego potrzebował inwestycji i inwestorów. W późnych latach 90-tych Unia ogłosiła plany przesyłania gazu z Turkmenistanu przez Morze Kaspijskie do Azerbejdżanu i dalej do Turcji i Europy z ominięciem Rosji. Jednak projekt upadł po odkryciu ogromnego podmorskiego złoża gazowego Shah Deniz u wybrzeży Azerbejdżanu.

W tej sytuacji gazem turkmeńskim zainteresowali się Chińczycy. Dzięki chińskim pieniądzom, Turkmenistan stał się największym eksporterem gazu rurociągowego do Chin. W 2021 r przesłał do Państw … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Parę słów o hipokryzji” Terlikowskiego ws. abp. Gądeckiego
Następny artykułFigura jak marzenie. Julia Wieniawa znów odkrywa opalone ciało