A A+ A++

Na GitHubie pojawił się projekt domofonu, który wykryje miauczenie kota i powiadomi o zdarzeniu jego opiekuna. Montaż urządzenia według zapewnień autora nie zajmie długo, a znajdzie się dla niego zastosowanie także i wobec innych zwierząt.

Źródło fot. powyżej: Unsplash | Agent J.

Wychodzące koty nie mają łatwo, gdyż powrót do domu po długiej eskapadzie zazwyczaj wiąże się dla nich z cierpliwym czekaniem na opiekuna, który wpuści je do domu. Część mruczków posuwa się do drastycznych prób zwrócenia na siebie uwagi, jak drapanie drzwi lub okien. Dzięki Tennisowi Smithowi może się to stać przeszłością.

Sezamie, otwórz się… miau, miau

Na GitHubie został opublikowany projekt specjalnego dzwonka do drzwi bazującego na platformie Raspberry Pi 4. Zgodnie z założeniami kot chcący wejść do domu miauczy, a człowiek odpowiedzialny za otwieranie mu drzwi otrzymuje powiadomienie na swoim smartfonie o takiej drobnej prośbie.

Urządzenie używa sztucznej inteligencji do rozpoznawania dźwięków. W tym przypadku zastosowano TensorFlowLite, rozwiązanie bazujące na otwartym kodzie źródłowym, korzystające z uczenia maszynowego. Dzięki temu mikrofon jest w stanie rozróżnić, czy domownik będzie mieć do czynienia z kotem, a może z czymś innym. Komunikacja pomiędzy kocim domofonem a smartfonem odbywa się za pomocą działającej w chmurze usługi Amazon Web Services w świetle koncepcji internetu rzeczy (IoT). Następnie informacja jest przekazywana do elementu AWS o nazwie Lambda w celu sformułowania komunikatu, który zostaje przesłany do Amazon Simple Notification Service i finalnie wyświetlony w formie powiadomienia na telefonie użytkownika.

Połączenie sieciowe z usługą AWS jest możliwe za sprawą kabla RJ-45 kat. 5 podłączanego poprzez przejściówkę na USB. Twórca gadżetu wykonał kilka otworów w dolnej części obudowy (blisko mikrofonu) w celu poprawy słyszalności kota.

Twój kot Ci podziękuje. Zobacz niesamowity domofon - ilustracja #1

Źródło: GitHub | Tennis Smith.

Kod tego projektu jest otwarty, więc można go samemu zbadać. Został napisany w języku programowania Python i integruje się z usługą sieciową Amazona. Dzięki temu po założeniu konta AWS możliwe jest samodzielne odtworzenie takiego projektu.

Niewątpliwie to ciekawa rzecz dla kociarzy, chociaż nie tylko. Autor przekazał, że po zmianie 138. linijki kodu w pliku doorbell.py na „Dog” także i psy będą mogły korzystać z dobrodziejstw jego pomysłu. Urządzenie nie zajmuje dużo miejsca i może zostać umieszczone przy drzwiach, a jego zmontowanie zajmie według autora jedno popołudnie.

Twój kot Ci podziękuje. Zobacz niesamowity domofon - ilustracja #2

Zapraszamy Was na nasz nowy kanał na YouTube – tvtech, który jest poświęcony zagadnieniom związanym z nowymi technologiami. Znajdziecie tam liczne porady dotyczące problemów z komputerami, konsolami, smartfonami i sprzętem dla graczy.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa drodze ekspresowej wyprzedzał pasem awaryjnym. Nagranie
Następny artykułVolkswagen ID. Buzz rozchwytywany