A A+ A++

Sitodruk jest jedną z popularnych metod druku. Jego wykorzystanie pozwala na skuteczne przenoszenie wzorów na różne rodzaje materiałów, wśród których znajdują się tkaniny, papier, plastik, metal, czy szkło. Do przygotowywania wydruków używa się szablonów, przez która przeciskana jest farba. Technika ta jest szeroko stosowana w produkcji odzieży, gadżetów reklamowych, plakatów, opakowań, banerów i wielu innych produktów. Wśród jej zalet znajdują się możliwość drukowania na różnych rodzajach materiałów oraz łatwość uzyskania żywych, wyrazistych kolorów.

Co to jest sitodruk?

Aby przeprowadzić proces sitodruku, trzeba wykonać kilka kroków. Na początku konieczne jest stworzenie się wzoru, który ma zostać wydrukowany. Może to być ręcznie wykonany rysunek, projekt komputerowy lub fotografia. Kolejnym krokiem jest przygotowanie sita. Jest ono przeważnie wykonane z metalowej lub drewnianej ramy, na którą naciągnięta jest specjalna tkanina. Nanosi się na nią warstwę światłoczułą, która staje się szablonem dla wzoru. Materiał przepuszczający światło (np. folia z wzorem) umieszczany jest na warstwie światłoczułej, a całość naświetlana. W miejscach, gdzie światło pada na materiał przepuszczający, warstwa światłoczuła ulega utwardzeniu, tworząc szablon. Na górną część sita nakłada się farbę. Następnie jest ona wyciskana za pomocą specjalnej gumowej rakli, a w wyniku tego procesu wzór zostaje przeniesiony na materiał pod sitkiem. Po zakończeniu drukowania farba jest zwykle poddana procesowi utwardzenia (np. poprzez podgrzanie lub naświetlanie) w celu trwałego przymocowania wzoru na materiale.

Jak projektować unikalne wzory?

Tworzenie unikalnych wzorów w sitodruku wymaga kreatywności, pomysłowości i zaawansowanych umiejętności. Jedną z opcji jest wykonanie rysunków ręcznie. W tym celu można użyć różnych technik. Sprawdzą się ołówek, długopis, akwarele, pastele czy tusz. Warto stawiać na proste rozwiązania. Dobrą opcją jest również wykorzystanie programów do tworzenia grafiki komputerowej, takich jak Adobe Illustrator, Photoshop lub Inkscape, które umożliwiają tworzenie cyfrowych wzorów. Takie grafiki łatwiej edytować i zmieniać według potrzeb. Możliwe jest także posłużenie się kolażem — w niektórych przypadkach ten efekt artystyczny doskonale się sprawdzi. Warto pamiętać, że dobór odpowiednich kolorów ma kluczowe znaczenie dla jakości druku. Eksperymentuj z paletą kolorów, kontrastami i odcieniami. Sitodruk pozwala ponadto na nakładanie na siebie wielu warstw kolorów. Wykorzystaj tę możliwość, aby tworzyć gradienty i przejścia tonalne. Warto inspirować się wzorami geometrycznymi oraz kształtami, które znajdują się w naturze. Jeśli tworzysz wzory dla konkretnych klientów lub marek, bierz pod uwagę ich potrzeby i preferencje. Nie warto ograniczać się tylko do jednej techniki, czy inspiracji. Połączenie różnych elementów, eksperymentowanie i odważne podejście do tworzenia wzorów może stanowić doskonałe rozwiązanie.

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDwa medale Filipa Ostrowskiego
Następny artykułOd zakurzonych kątów do czystego mieszkania na co dzień!