A A+ A++

Uczniowie z klas VI-VIII Szkoły Podstawowej w Szyldaku w ostatnich dniach listopada wzięli udział w wycieczce szkolnej do Warszawy. Wyjazd był dofinansowany z projektu „Poznaj Polskę”. Celem przedsięwzięcia było uatrakcyjnienie procesu edukacyjnego dzieci i młodzieży poprzez umożliwienie im poznawania Polski, jej środowiska przyrodniczego, tradycji, zabytków kultury i historii oraz osiągnięć polskiej nauki.

Uczniowie zwiedzili szereg miejsc związanych z historią naszego kraju. Swoją przygodę w Warszawie rozpoczęli od poznania miejsc związanych z bohaterami „Kamieni na szaniec”. Pani przewodnik pokazała pomnik Mikołaja Kopernika i opowiedziała o akcji Alka. Była również możliwość zobaczyć Gmach Zachęty i wyobrazić sobie, jak trudno było zdjąć z budynku niemieckie flagi. Przewodnik wycieczki wspominał również o innych akcjach Małego Sabotażu. Uczniowie byli w miejscu Akcji pod Arsenałem, która jest symbolem przyjaźni, braterstwa i ogromnej odpowiedzialności bohaterów tamtych dni. Wędrówka zakończyła się na Powązkach. Ta wizyta pokazała, że „Oni” żyli naprawdę i oddali życie za ojczyznę u progu swojej dorosłości. Kolejnym punktem pierwszego dnia było Muzeum Powstania Warszawskiego. Tam przedstawiona została historia tego tragicznego w skutkach wydarzenia. Klimat tego miejsca wzbudził refleksje nad wartością ludzkiego życia. Jak wiele ofiar pochłonęła wojna. Jak trudno było normalnie żyć w czasie okupacji. Jak wielu młodych ludzi musiało szybko dorosnąć. Dzień zadumy, powagi zakończono wieczornym spacerem po warszawskich ulicach.

Kolejny dzień był również pełen „historii”. Kontynuując poznawanie ważnych dla Polski miejsc, uczniowie odwiedzili Muzeum na Szucha oraz Pawiak. Najbardziej wzruszające były listy uwięzionych do swoich bliskich. Były pełne miłości i oddania, smutku i żalu, że muszą odejść. Ten dzień obfitował również w atrakcje, które pozwoliły trochę odetchnąć od trudnych wydarzeń II wojny światowej. Spacer alejkami w Łazienkach Królewskich, Pałac na Wyspie, amfiteatr, oswojone wiewiórki i pawie, to pozwoliło emocjonalnie odpocząć. Zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik było doskonałą okazją do poznania funkcjonowania świata poprzez doświadczenie. Ponad dwie godziny minęły bardzo szybko, a wiedza o świecie na pewno wzbogaciła się o nowe fakty. Tradycyjnie wieczór był czasem rozrywki. Uczniowie byli w Multikinie, a w drodze powrotnej obejrzeli Pałac Kultury i Nauki.
Trzeci dzień rozpoczął się od zwiedzenia Muzeum Narodowego. Szczególnie spodobała się Galeria Malarstwa Polskiego, a obraz Bitwa pod Grunwaldem zrobił ogromne wrażenie swoimi rozmiarami i precyzją wykonania. Ostatnim punktem przygody w Warszawie było Muzeum POLIN. Ciekawość wzbudziło nowoczesne wnętrze tego gmachu oraz możliwość dotykania eksponatów. Można było poznać historię Żydów, ich codzienne życie i religię. Bardzo emocjonujący był okres Holocaustu. To znowu tragiczne wydarzenia związane z II wojną światową.
Pełni wrażeń i emocji uczniowie wrócili do domów. Zapewne na bardzo długo pozostaną w ich pamięci miejsca, które poznali. Stały się one rzeczywiste, a nie tylko ilustracją w podręczniku.
Źródło: Gmina Ostróda
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZwycięska seria Aluronu CMC Warty Zawiercie przerwana. Zadecydowało 31 błędów w polu serwisowym
Następny artykułJasielski szpital przekaże karetkę szpitalowi w Trościańcu na Ukrainie