A A+ A++

Od sierpnia 2020 r. w kraju działa rynek gazu dla ludności, a teraz obywatele mogą samodzielnie wybrać dostawcę gazu. Obecnie dostawcy sprzedają ludności gaz od 6,99 do 10 hrywien (0,25 – 0,35 dolara) za metr sześcienny. Od 1 stycznia ceny gazu na Ukrainie wzrosły, a Rada Ministrów zniosła również preferencyjną taryfę na pierwsze 100 kW energii elektrycznej. Od drugiego tygodnia w kraju trwają protesty związane z podwyżką taryf gazowych.

“Proponuję wprowadzenie państwowej regulacji cen gazu dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych na Ukrainie na okres ograniczeń kwarantanny lub do końca tego sezonu grzewczego. Proponowana cena, która zostanie ustalona w tym momencie, to 6,99 UAH za metr sześcienny dla wszystkich odbiorców w gospodarstwach domowych” – powiedział Szmyhal podczas spotkania rządu.

Jednocześnie premier polecił właściwym organom przygotowanie projektu rządowego rozporządzenia w sprawie wprowadzenia państwowej regulacji cen gazu.

Reklama

Premier poinformował ponadto, że Krajowa Komisja Regulacji Państwowej Energetyki (NKREKU) zaczyna sprawdzać wszystkich dostawców gazu, którzy mają wysokie taryfy na dystrybucję gazu.

“Kwestią, która niepokoi społeczeństwo i nad którą pracujemy, są taryfy za dystrybucję gazu, czyli tzw. abonament na gaz. Teraz NKREKU rozpoczyna dokładną kontrolę wszystkich dostawców gazu, którzy mają obecnie najwyższe taryfy za dystrybucję gazu” – dodał premier.

Ceny gazu na Ukrainie przez wiele lat były regulowane przez Gabinet Ministrów za pośrednictwem ukraińskiego Naftogazu. Początkowo spółka sprzedawała gaz tzw. regionalnym dystrybutorom gazu, którzy następnie za dopłatą dostarczali paliwo do gospodarstw domowych i odbiorców przemysłowych. Od 1 sierpnia dostawcy gazu mają teraz prawo do samodzielnego decydowania o tym, ile gazu sprzedają konsumentom.

W nagłych sytuacjach, np. w przypadkach bankructwa punktu sprzedaży gazu lub utraty koncesji, jego odbiorców będzie zaopatrywał tzw. “dostawca z urzędu” (PON). Przetarg wygrał Naftohaz i został wyznaczony przez Radę Ministrów jako “dostawca ostatniej instancji” do 2023 roku.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułHyundai IONIQ 5 odsłania sekrety. To nowy SUV z ładowaniem błyskawicznym
Następny artykułJak zapisać się na szczepienie? Dworczyk: będą trzy kanały rejestracji