A A+ A++

Miasto dokłada wszelkich starań, aby dbać o tereny zielone. Jednym ze sposobów na zieleń w mieście są łąki zielne. 

 

 

Ziołorośla zastępują trawniki. W okresie wzmożonych upałów są bardziej odporne na suszę, a w czasie deszczu pochłaniają dwa razy więcej wody niż trawnik. Ich największą zaletą jest jednak zachowanie bioróżnorodności, a co za tym idzie – dają też pożywienie, schronienie i miejsce do rozmnażania dla pożytecznych owadów – pszczół, motyli, trzmieli, a także ptaków i małych ssaków.

Łąki nie wymagają częstego koszenia, co oszczędza pieniądze miasta i zdrowie mieszkańców (mniej spalin z kosiarek). Wystarczy skosić ją 2 razy w ciągu roku, podczas gdy trawniki koszone są w sezonie raz w miesiącu. Łąki dzięki większej powierzchni biologicznie czynnej pochłaniają pyły i gazy, przez co mają realny wpływ na zmniejszenie zanieczyszczeń.

Największe ziołorośla znajdują się na Błoniach Nadwiślańskich (od mostu Malinowskiego w kierunku Strzemięcina). Ustawione są tam tablice informujące o występującej roślinności. Inne tego typu obszary zielone znajdują się między innymi:

– na Rondo Gen. Władysława Andersa,

– przy ulicy Nauczycielskiej,

– nad Trynką przy Centrum „Oko-med”.

W mieście znajdują się również łąki naturalne powstałe w wyniku prowadzenia koszenia częściowego. W tych miejscach częstsze koszenie prowadzimy
w polach widoczności oraz na wyznaczonych obszarach ułatwiających komunikację. Pozostałe miejsca koszone są raz do maksymalnie dwóch razy w roku. Takie tereny znajdują się na przykład między ścieżką rowerową
a terenami zakładów na Szosie Toruńskiej, na terenie przy Centrum Handlowym „Alfa” (ulica Portowa w okolicy Ronda Marsz. Edwarda Rydza-Śmigłego), pomiędzy ulicą Wyspiańskiego a ulicą Kraszewskiego, a także między ulicą Południową a torami tramwajowymi oraz wzdłuż Trasy Średnicowej.

W tych miejscach pojawiły się tablice informujące o powodach ograniczenia koszenia.

Warto nadmienić, że koszenie zostało ograniczone również miejskich parkach – np. w parku przy ul. Kochanowskiego i w parku miejskim (w części między Aleją Wigury i Aleją Wigury).

Odbywa się ono wzdłuż ścieżek i w miejscach rekreacji, natomiast pod drzewami trawa koszona jest maksymalnie 2 razy w roku, tzw. koszenie ekstensywne.

Nawet niewielkie zmiany zmierzające w kierunku koszenia ekstensywnego wpływają pozytywnie na klimat i środowisko. Działania te zwiększają odporność miasta na ryzyka klimatyczne, zwiększając potencjał retencyjny terenów zieleni, oczyszczając powietrze z zanieczyszczeń oraz zachowując bioróżnorodność.

Kolejna łąka kwietna może powstać w ramach Grudziądzkiego Budżetu Obywatelskiego przy ulicy Rydygiera, jeśli mieszkańcy zagłosują na to zadanie.

Emilia Augustynowicz

Urząd Miejski w Grudziądzu

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł8000 zł w zasięgu ręki dla małżeństw. Sprawdź, czy się kwalifikujesz [07.07.2023]
Następny artykuł“Перейдет на новый уровень”: президент Чехии рассказал, чего ждать Украине от саммита НАТО (видео)