A A+ A++

1 lutego 1952 roku została otwarta Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy. Jej powstanie wiąże się z powojennymi dziejami oświaty na Ziemi Legnickiej. Te kilkadziesiąt lat funkcjonowania placówki to czas licznych zmian administracyjnych, lokalowych, kadrowych, ale także czas poszerzania zbiorów i doskonalenia działalności Biblioteki.

1 lutego 1952 roku została otwarta Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy. Jej ówczesny księgozbiór to szafa z książkami w Wydziale Oświaty powiatowej Rady Narodowej przy Placu A. Zawadzkiego (obecnie Plac Klasztorny). Pierwszym kierownikiem Biblioteki był Jan Engelmajer.  Biblioteka kilkakrotnie zmieniała swoja siedzibę. W latach 1959-1967 mieściła się w siedzibie Oddziału Powiatowego Związku Nauczycielstwa Polskiego przy ul. Jaworzyńskiej 2 , a następnie przy ul. Jordana 17. W 1974 nastąpiła kolejna przeprowadzka, tym razem do pomieszczeń Domu Nauczyciela przy ul. Zawadzkiego 7 b. W 1978 roku Biblioteka otrzymała samodzielny budynek przy ówczesnej ul. Lenina 9, obecnie ul. Św.. Piotra 12. Przeprowadzono tam remont i adaptację budynku dla potrzeb biblioteki. Placówka zyskała przestronne magazyny, dużą czytelnię i wygodne pomieszczenia umożliwiające znaczne rozszerzenie działalności oraz doskonalenie form pracy.

Z dniem 31 sierpnia 1975 roku Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna została przekształcona na Pedagogiczna Bibliotekę Wojewódzka, która w swej strukturze posiadała cztery filie w : Głogowie, Jaworze, Lubinie i Złotoryi.

W latach 1990-1994 przeprowadzono prace remontowo-budowlane.  Do budynku głównego dobudowano  dodatkowe powierzchnie magazynowe.  W styczniu 1994 roku Biblioteka staje się samodzielnie funkcjonująca jednostką, która otrzymuje nazwę Biblioteki Pedagogicznej w Legnicy. Jako biblioteka wojewódzka zasięgiem swojej działalności objęła obszar przydzielonego do Legnicy województwa.

W 1996 roku Pedagogiczna Biblioteka  w Legnicy dzięki pozyskaniu sponsorów ( Zarząd KGHM „Polska Miedź”) otrzymała znaczne dofinansowanie na rozpoczęcie komputeryzacji placówki. W  następnym roku  rozpoczęto  budować komputerowy katalog księgozbioru. W tym czasie placówka była jedną z pierwszych bibliotek pedagogicznych w kraju, która posiadała własną sieć  komputerową i własny program umożliwiający budowę komputerowego katalogu księgozbioru. Równocześnie rozpoczęto komputeryzację we wszystkich filiach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej.

Lata 1996-1999 to okres intensywnych prac nad komputeryzacją Biblioteki i wzbogacania placówki w sprzęt komputerowy.  W 1999 roku, po ponad 20-letniej samodzielności Biblioteka ponownie zostaje wcielona do struktur biblioteki wrocławskiej i otrzymuje nazwę Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Oddział w Legnicy. W tym czasie od struktur Biblioteki Pedagogicznej w Legnicy odłączono filie: jaworską, złotoryjską i głogowską, które przeszły pod zarząd samorządów terytorialnych. Z nowym rokiem szkolnym 2002/2003 czytelnicy mogą już korzystać z komputerowej bazy zawartości czasopism.

W lutym 2005 roku zakończono wprowadzanie zasobów książkowych do bazy komputerowej  ISIS/SAPI stając się jedyną placówką na Dolnym Śląsku, która wprowadziła 100% zasobów do bazy komputerowej. 1 maja 2005 roku następuje reorganizacja placówki. Zarząd Sejmiku Województwa Dolnośląskiego powołuje Dolnośląskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Informacji Pedagogicznej we Wrocławiu, w skład którego wchodzą : Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli we Wrocławiu i jego filie w Jeleniej Górze, Legnicy i Wałbrzychu oraz Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy i jej filie w Jeleniej Górze i Wałbrzychu. Od 1 września 2010 roku uchwała Sejmiku Województwa Dolnośląskiego placówka ponownie zostaje włączona w struktury Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej we Wrocławiu i tym samym staje się jej filią. Następuje również jej reorganizacja polegająca na likwidacji dwóch wydziałów.

10 czerwca 2011 r. został uruchomiony moduł Wypożyczalni w systemie bibliotecznym ALEPH. Rok szkolny 2014/2015 to kolejna seria zmian. Następuje duża redukcja etatów. Rozpoczyna się selekcja zbiorów i pakowanie. W czerwcu 2015 roku Biblioteka zostaje przeniesiona do nowej siedziby w Zamku Piastowskim w Legnicy. 1 października 2015 roku Biblioteka rusza z udostępnianiem zbiorów dla swoich  Czytelników.

Mimo ciągłych ograniczeń lokalowych , kadrowych i finansowych Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy była i jest miejscem rozwijania potrzeb czytelniczych, popularyzacji nauki i kultury wśród mieszkańców miasta i powiatu legnickiego.

Biblioteka Pedagogiczna oferuje duży wybór zajęć edukacyjnych  dla wszystkich poziomów nauczania. Swoją działalnością wspiera przede wszystkim nauczycieli i studentów, ale otwarta jest także dla wszystkich mieszkańców regionu legnickiego. Biblioteka służy pomocą nauczycielom w kształceniu i dokształcaniu, w doskonaleniu ich pracy zawodowej i pracy twórczej oferując fachowa literaturę, czasopisma metodyczne oraz wiedzę i doświadczenie pracowników. Przez wszystkie lata swego istnienia Biblioteka Pedagogiczna w Legnicy , realizując powierzone jej zadania oraz wychodząc naprzeciw potrzebom użytkowników, wspiera lokalna oświatę i kulturę.

W poszczególnych latach Biblioteka zarządzana była przez : 1952-1958    Jan Engelmajer, 1958-31.08.1961   Antoni Dąbrowski, 01.09.1961-1975 Maria Kisiel 1975-1988, Jan Baran 1988-1992, Antoni Korzeniowski 01.09.1992-2005,   Stefania Uchańska 01.03.2005-2014,   Małgorzata Łodyga 01.09.2014-31.03.2015, Magdalena Pilińska od 01.04.2015, Agnieszka Perek-Kubaj.

Dolnośląska Biblioteka Pedagogiczna we Wrocławiu Filia w Legnicy
59-220 Legnica
Plac Zamkowy 1
tel. 76 852-26-11
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
https://dbp.wroclaw.dolnyslask.pl/biblioteki/wroclaw/legnica

tekst: Agnieszka Perek-Kubej, fot. BP

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUM Legnica: Zbliżają się Prezentacje Edukacyjne. Zobacz jakie są oferty
Następny artykułUM Legnica: Straż miejska rozdaje certyfikowane maseczki medyczne