A A+ A++

Miejski Plan Adaptacji (MPA) będzie dokumentem strategicznym, dzięki któremu problematyka zagrożeń wynikających ze zmian klimatu uwzględniona zostanie w polityce miejskiej. Przez ponad pół roku eksperci Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego we współpracy z przedstawicielami Urzędu Miasta i z udziałem mieszkańców będą pracowali nad oceną podatności Suwałk na zagrożenia klimatyczne i poszukiwali rozwiązań służących przystosowaniu naszego miasta do nieuniknionych skutków zmian klimatu.

Wzrost intensywności i częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak nawalne deszcze, fale upałów, susza, silny wiatr, to główne negatywne skutki globalnego ocieplenia klimatu, które wszyscy odczuwamy lokalnie. Utrudniają one funkcjonowanie naszego miasta, przyczyniają się do strat materialnych oraz negatywnie wpływają na zdrowie jego mieszkańców i ekosystemy miejskie. Jak te zjawiska pogodowe zmieniały się w ostatnich 30 latach oraz jak będą zmieniać się przez następne dekady dowiemy się z wyników analizy zjawisk klimatycznych, które w ramach opracowania MPA przygotuje Instytut Ochrony Środowiska – Państwowy Instytut Badawczy – Wykonawca MPA dla Miasta Suwałki.

Analiza zjawisk klimatycznych w Suwałkach, to pierwszy etap diagnozy miasta na potrzeby opracowania MPA. W kolejnych etapach dowiemy się, jak bardzo Suwałki są podatne na różne zjawiska klimatyczne oraz poznamy obszary miasta, dla których te zjawiska klimatyczne niosą największe ryzyko. Na podstawie diagnozy, określone zostaną priorytety i cele szczegółowe MPA,

a następnie wybrane zostaną działania adaptacyjne. Działania te będą obejmowały między innymi kosztowne inwestycje w infrastrukturę techniczną i błękitno-zieloną. Na takie działania Suwałki będą mogły pozyskać środki w obecnej perspektywie finansowej (2021-2027). Warto tu dodać, że Miejski Plan Adaptacji jest wymagany w konkursach na finansowanie przedsięwzięć ze środków UE i krajowych Programów Priorytetowych NFOŚiGW.

Miejski Plan Adaptacji będzie także obejmował działania organizacyjne, informacyjne i edukacyjne, które będą służyły skuteczniejszemu reagowaniu na skutki zmian klimatu. Oprócz wspomnianych działań technicznych, bardzo ważne jest wykształcenie zdolności do skutecznego radzenia sobie z trudnymi do przewidzenia sytuacjami związanymi z ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi. Zarządzanie kryzysowe i sprawność służb miejskich to kluczowy, ale nie jedyny element potencjału adaptacyjnego miasta. Równie ważna jest gotowość mieszkańców do angażowania się w działania na rzecz miasta, ich współudział w podejmowaniu decyzji, czy też poziom świadomości społecznej grup lokalnych.

Zaangażowanie mieszkańców w opracowanie Miejskiego Planu Adaptacji to szansa na wzięcie pod uwagę ich różnorodnych opinii i pomysłów na rozwiązania adaptacyjne. To także budowanie potencjału adaptacyjnego i zwiększanie odporności Suwałk na często dramatyczne skutki zmian klimatu.

Zapraszamy do śledzenia stron internetowych Urzędu Miasta Suwałki, na których będziemy na bieżąco informować Państwa o przebiegu prac nad MPA.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPropolis – naturalne remedium z kitu pszczelego
Następny artykułСаркози заявил, что Украине не место в ЕС