Z dwoma medalami: srebrnym i brązowym powróciła z rozgrywanych w Lublinie, Mistrzostw Polski Juniorów 15-letnich, pływaczka UKS Sokół-Mościce Tarnów, Maria Łakoma. Podopieczna trenerki Urszuli Mróz wywalczyła je w wyścigach na 400 i 800 metrów stylem dowolnym.

Na krótszym z tych dystansów, tegoroczna absolwentka Szkoły Podstawowej nr 20 z Oddziałami Sportowymi w Tarnowie (od września będzie kontynuować naukę w Szkole Mistrzostwa Sportowego w Krakowie), zajęła w eliminacjach drugie miejsce, uzyskując czas 4:41.26 min. W finale poprawiła swój rezultat o ponad pięć sekund (4:36.19 min) co zapewniło jej srebrny medal. Warto dodać, że trzecią na mecie, Natalię Jakubczyk z CSiR MOS w Dąbrowie Górniczej wyprzedziła zaledwie o cztery setne sekundy.

Wyścig na 800 metrów stylem dowolnym, Maria Łakoma ukończyła natomiast z rezultatem 9:35.55 min, który dał jej miejsce na najniższym stopniu podium.

Tarnowianka uplasowała się również w ścisłej czołówce w rywalizacji na 200 metrów stylem dowolnym i motylkowym. W tym pierwszym osiągnęła wynik 2:10.62 min i uplasowała się na czwartej pozycji, w drugim z czasem 2:32.09 min zajęła natomiast piątą lokatę.

***

Inna wychowanka trenerki Urszuli Mróz, Nina Grajdura startowała w odbywających się w Ostrowcu Świętokrzyskim, Mistrzostwach Polski Juniorów Młodszych 14-letnich. W wyścigu na 400 metrów stylem zmiennym zajęła siódme miejsce – 5:32.11 min. Na dystansie o połowie krótszym zakwalifikowała się natomiast do finału „B”. Z czasem 2:36.42 min zajęła w nim szóstą lokatę, co dało jej czternastą pozycję w końcowej klasyfikacji.

Warto dodać, że Nina Grajdura wywalczyła także medal Mistrzostw Polski młodziczek w aquathlonie, czyli dyscyplinie łączącej pływanie z biegiem. W zawodach w Suszu, podczas których uczestnicy mieli do przepłynięcia 200 metrów, a do przebiegnięcia 1500 metrów, tarnowianka uzyskała czas 9.30 min, co dało jej drugie miejsce.