A A+ A++

W Zgierzu rusza program szczepień przeciwko wirusowi HPV, który w ciągu trzech najbliższych lat pozwoli sześciuset pięćdziesięciu zgierskim dziewczętom zabezpieczyć się przed groźnym mikrobem, wywołującym m.in. raka szyjki macicy.

Program realizowany będzie dwutorowo. Część środków na jego przeprowadzenie zabezpieczyła uchwałą Rada Miasta Zgierza: dzięki temu mamy ponad 157 tysięcy złotych na dwieście szczepionek w ciągu dwóch lat. Jednocześnie Miejski Zespół Przychodni Rejonowych dzięki dotacji z łódzkiego Urzędu Marszałkowskiego wprowadza swoją część programu, gwarantując zaszczepienie 150 zgierskich nastolatek rocznie przez trzy lata. Daje to w sumie możliwość bezpłatnego przyjęcia leku 650. naszym dziewczynkom.

Dlaczego wirus HPV jest tak groźny?

Wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV) są bardzo powszechne i choć u większości osób nie powodują żadnych problemów zdrowotnych, u niektórych mogą stać się niebezpieczne dla życia i zdrowia. Przenoszą się drogą płciową, przez kontakt cielesny. Te, które rozwijają się latami nie dając żadnych objawów prowadzą czasem do chorób nowotworowych: raka szyjki macicy, narządów płciowych a także nowotworów głowy, takich jak rak gardła czy krtani.

Na ryzyko zachorowania szczególnie narażone są młode kobiety: z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że co druga Polka chora na nowotwór szyjki macicy umiera. Najlepszym sposobem na zapobieganie groźnej chorobie jest szczepionka, podawana jeszcze przed rozpoczęciem aktywnego życia płciowego. Stąd, jak rekomendują eksperci z Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej, najlepszym dla dziewczyny wiekiem na przyjęcie szczepionki jest 13 rok życia.

Jak zapisać się na bezpłatne szczepienie?

Wystarczy zadzwonić pod numer telefonu 42 714 32 25. Tam szczegółowych informacji o programie szczepień przeciwko wirusowi HPV udzielać będą pracownicy Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza.

Jeszcze w marcu wystartuje program w części realizowanej przez Urząd Marszałkowski: wtedy zapisy przyjmował będzie Miejski Zespół Przychodni Rejonowych w Zgierzu przy ul. Łęczyckiej 24. Szczepienia z pierwszej, miejskiej transzy będą realizowane również w tym ośrodku.

Według szacunków w pierwszym roku funkcjonowania obydwu części programu z możliwości zaszczepienia się skorzysta ​około dwustu pięćdziesięciu zgierskich nastolatek.

Program szczepień ochronnych będzie realizowany wśród dziewczynek zamieszkałych i zameldowanych na terenie miasta Zgierza, uczennic zgierskich placówek oświatowych​ – mówi Renata Malinowska-Koralewska, naczelniczka Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej Urzędu Miasta Zgierza.

W ramach programu będą również prowadzone działania informacyjno-edukacyjne. Dodać należy, że w części regionalnej programu zapraszane do szczepień będą dziewczęta 14. letnie, a w części miejskiej 13-letnie.

Program profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego​ ​w Gminie Miasto Zgierz na lata 2022-2023 przyjęli Radni Rady Miasta Zgierza na grudniowej, ostatniej sesji w roku 2021, na skutek inicjatywy Prezydenta Miasta Zgierza Przemysława Staniszewskiego oraz Wydziału Zdrowia, Spraw Społecznych i Polityki Senioralnej.

Do pobrania: 
Ulotka informacyjna (pdf) (582.83KB)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIgrzyska paraolimpijskie. Paracurling. Chiny – Słowacja. Transmisja
Następny artykułUM Zgierz: Program darmowych zajęć dla szkół podstawowych – marzec/kwiecień 2022 r.