A A+ A++

Unsound Festival to impreza wpisana w kulturalny kalendarz Krakowa od kilkunastu lat. Jego popularność, nie tylko w Polsce, ale też poza jej granicami, jest olbrzymia, a bilety wyprzedają się w ciągu kilku minut.

Unsound w nowej formie

W tym roku, wraz z artystami i publicznością całego świata, festiwal miał z przytupem wkraczać w dorosłość. Zapraszać w nieodkryte wcześniej miejsca czy kilkadziesiąt metrów pod ziemię, prezentować na żywo muzykę, która nigdy wcześniej w Polsce nie zabrzmiała, aż wreszcie prowokować do dyskusji nad aktualnymi problemami świata. Festiwal sam miewał problemy – przed kilkoma laty musiał zmierzyć się z absurdalnymi zarzutami o satanizm, co poskutkowało wyproszeniem z krakowskich kościołów, albo brakiem dotacji. 

Z nieprzewidywalnymi okolicznościami Unsound zawsze radził sobie świetnie, co jeszcze zwiększało jego popularność. Niestety, z pandemią koronawirusa, tak jak pozostałe festiwale, już sobie nie poradzi. Dlatego na czas społecznej kwarantanny przyjmie nową formę.

– Nadal nie wiadomo, czy jesienią będzie można organizować i uczestniczyć w koncertach. Nawet jeśli stanie się to możliwe, trudno przewidzieć, jaka będzie ich forma. Dlatego nie próbujemy nikogo zapraszać do Krakowa. Na pewno nie zorganizujemy festiwalu w jego dotychczasowej formule. Nasza trudna i dynamicznie zmieniająca się rzeczywistość wymaga szczególnego namysłu oraz nowych narzędzi – wyjaśniają Mat Schulz i Małgorzata Płysa, organizatorzy Unsoundu. 

W przerwie koncertu 

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie „Intermission”. Organizatorzy tłumaczą go jako antrakt, czyli przerwę między częściami koncertu muzycznego. – W obecnej sytuacji, spowodowanej nagłym pojawieniem się COVID-19, „Intermission” oznacza także zerwanie, cezurę oddzielającą czasy przed i po pojawieniu się koronawirusa – wyjaśnia Schulz. 

Czego zatem spodziewać się po tegorocznym Unsoundzie? Choć muzyka w tradycyjnej formie, czyli na żywo, nie zabrzmi, cicho nie będzie. – Osiemnasta edycja Unsoundu zapowiada się jako festiwal muzyczny, podczas którego wybrzmią głównie słowa. Rozbudujemy program dyskusyjny, który zazwyczaj uzupełniał program muzyczny (w planach m.in. prezentacje, wykłady performatywne, wywiady oraz dyskusje z osobami ze środowisk artystycznych, muzycznych, literackich, filozoficznych, aktywistycznych, naukowych i nie tylko). Teraz stanie się on trzonem festiwalu. Mamy dużo tematów do przedyskutowania, zarówno jeśli chodzi o branżę muzyczną, jak i sytuację socjopolityczną na świecie. Część dyskusji już zaplanowaliśmy. Porozmawiamy o sytuacji muzycznej w kwarantannie, dźwiękach czasów po pandemii, awaryjnych technologiach, środowisku i nowych formach władzy – mówi Schulz i zaznacza, że do października może pojawić się jeszcze wiele nowych kwestii do dyskusji, które podejmie festiwal. Wszystkie wydarzenia będą ogólnodostępne w Internecie.

Masz pomysł na program Unsoundu? Zgłoś!

Dodatkiem do programu Unsoundu online będzie książka „Intermission” – zbiór esejów, wywiadów oraz prac graficznych oraz dostępna na winylu i w sieci kompilacja utworów, nagranych przez osoby bliskie festiwalowi. By jednak Unsound miał na to fundusze, organizatorzy niebawem uruchomią publiczną zbiórkę, która w obliczu drastycznej, 60-procentowej obniżki dotacji festiwalu, będzie wsparciem produkcji. 

Schulz i Płysa zachęcają też do wzięcia udziału w otwartym naborze pomysłów. – Czekamy na propozycje wydarzeń, które moglibyśmy zaprezentować w programie dyskusyjnym oraz tekstów, które moglibyśmy wydrukować w zbiorze „Intermission”. Jeśli planujecie napisać do nas w sprawie muzyki, dźwięku lub sztuk wizualnych, prosimy o pomysły, które możliwe są do zrealizowania online w nieoczywisty sposób – mówią organizatorzy. 

Na zgłoszenia liczące nie więcej niż 4 tys. znaków oraz zawierające biogram i linki, Unsound Festival czeka do 18 maja pod adresem [email protected].

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSytuacja epidemiologiczna na terenie powiatu wołomińskiego – 22 kwietnia
Następny artykuł22 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Ziemi