A A+ A++

Wczoraj, 10 marca 2024 roku, w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie odbyła się uroczystość poświęcenia odnowionych organów piszczałkowych.

W programie wydarzenia znalazła się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. ks. bp. Janusza Stepnowskiego. W czasie Mszy św. na organach zagrał organista Zbigniew Chajęcki. Oprawę Mszy św. wzbogacił występ chóru parafialnego „AIDG”.

W drugiej części wydarzenia odbył się koncert na odnowionych organach piszczałkowych. Poprzedziło go powitanie gości i wprowadzenie do koncertu. Licznie przybyłym gościom w tym parlamentarzystom, samorządowcom i sponsorom wykonania organów i schodów prowadzących na chór podziękował ks. proboszcz Wojciech Nowacki.

– Moi drodzy, organy piszczałkowe, które pięknie zabrzmiały tego wieczoru w zambrowskiej farze, wymagały bardzo gruntownej odbudowy. Prace rozpoczęły się demontażem w maju 2022 roku, poprzedzonych wieloma miesiącami starań o uzyskania dofinansowania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ponieważ prace są bardzo kosztowne. Dokonany został nie tylko generalny remont organów, ale też szereg prac towarzyszących – wymiana podłogi na chórze, wymiana instalacji elektrycznej, wymiana schodów prowadzących na chór. W realizacji tych prac napotykaliśmy trudności i przeszkody, ale jeszcze bardziej spotykaliśmy się z życzliwością i ogromną pomocą wielu osób – powiedział ks. proboszcz Wojciech Nowacki.

Następnie głos zabrał ks. Kazimierz Ostrowski, Dyrektor Diecezjalnego Instytutu Muzyki Kościelnej w Łomży, który przybliżył wygłosił słowo o organach i muzyce organowej w liturgii.

– Dzisiaj nasze serca wypełnia ogromna radość, że organy piszczałkowe znajdujące się w kościele parafialnym pw. Trójcy Przenajświętszej w Zambrowie zostały gruntownie wyremontowane, poświęcone i oddane do użytku na chwałę bożą i uświęcenie wiernych. Instrument elektryczno-pneumatyczny został zbudowany w 1961 roku przez firmę organistszowską Zygmunt Janusz Kamiński z Warszawy. Pierwotnie posiadał 25 głosów a obecnie posiada 27 głosów, gdyż został rozbudowany o dwa głosy językowe. Instrument posiada 1833 piszczałki. Najkrótsza ma pół centymetra a najdłuższa 5 metrów i 60 centymetrów.

Charakterystykę organów i zakresu wykonanych prac remontowych przedstawił mgr Sebastian Tomasz Adamczyk rzeczoznawca organowy diecezjalny. Poinformował, że instrument został rozebrany do cna, odrobaczony. Nastąpiła wymiana elektronika stołu gry. Dokonano wymiany około 300 elektromagnesów oraz około 1600 mieszków. Wymieniono wszystkie przewody, dmuchawę wraz z silnikiem oraz zasilanie. Następnie dokonano strojenia i poprawek intonacyjnych. Dobudowano też dwa głosy.

Na zakończenie wystąpił mgr Sebastian Tomasz Adamczyk, który zasiadł za klawiaturą organ oraz Miejska Młodzieżowa Orkiestra Dęta dyrygowana przez kapelmistrza Krzysztofa Witkowskiego, Dyrektora Państwowej Szkoły Muzycznej. Warto podkreślić, że było to pierwszy występ orkiestry razem z organami.

W programie koncertu znalazły się utwory na organy: Feliks Nowowiejski – Marsz uroczysty „Wejście do Katedry”, op. 8 nr 3, Domenico Zipoli – All’ Offertorio, Domenico Zipoli All’elevazione oraz utwory wykonane wspólnie przez orkiestrę i organy: Johann Pachellbel – Kanon, Tommaso Albinoni – Adagio oraz G.F. Haendel – Koncert organowy B-dur cz. I.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć oraz nagrań wideo:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBalonem przemycali papierosy z Białorusi. Szuka ich Straż Graniczna
Następny artykułPowołano nowego pełnomocnika MZ ds. Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia