A A+ A++

Nowoczesne okna łączą w sobie trzy kluczowe aspekty: energooszczędność, design oraz bezpieczeństwo domowników, a to oznacza, że na ich ramach spoczywa naprawdę spora odpowiedzialność. Stają się bowiem nie tylko estetycznym dodatkiem do budynków, ale ich wyjątkowe właściwości termoizolacyjne pozwalają zmniejszyć emisję dwutlenku węgla, a także zredukować zużycie energii potrzebnej do ogrzewania i chłodzenia domów. W konsekwencji, inwestycja w wysokiej jakości okna elewacyjne może przyczynić się do ochrony planety i oszczędności w portfelach. Zyskują więc… wszyscy!

Niełatwe czasy wymagają specjalnych rozwiązań

Kiedyś zielone budownictwo oraz dyskusja o konieczności termomodernizacji budynków traktowane były jako chwilowy trend, modny temat, który nie ma pokrycia w zastanej rzeczywistości. Dziś rzeczywistość ta głośno upomniała się o swoje, a to, co było wcześniej teoretyczną debatą, zaczęło mieć kluczowe znaczenie w prawdziwej walce o lepsze jutro – zarówno dla nas, jak i środowiska.

W obliczu zmian klimatu, rosnących cen mediów, a także dbania o własny komfort, wiele osób szuka elementów budowlanych, które połączą funkcjonalność, ekologię, energooszczędność oraz pełne bezpieczeństwo. Jednym z najskuteczniejszych sposobów, w jaki możemy wpływać na jakość naszych domów, jest inwestowanie w nowoczesne okna elewacyjne – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Wyposażanie nowoczesnych budynków w stolarkę okienną o doskonałych właściwościach stało się więc standardem, zarówno w budownictwie pasywnym, jak i energooszczędnym. Powstaje jednak pytanie, na co zwrócić uwagę podczas tak niełatwego wyboru?

Współczynnik przenikania ciepła to podstawa

Kluczowy jest tu współczynnik Uw. To wskaźnik informujący o stracie ciepła przez metr kwadratowy okna w ciągu jednej godziny, przy różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz wynoszącej 1°C. Im niższa wartość Uw, tym mniej ciepła ucieka na zewnątrz, co z kolei oznacza większy komfort termiczny w pomieszczeniach.

Zgodnie z obowiązującymi regulacjami, producenci stolarki okiennej muszą spełniać jasno określone standardy. Od stycznia 2021 roku współczynnik przenikania ciepła dla okien elewacyjnych nie może przekraczać 0,9 W/m²K (0,8 W/m²K w przypadku okien w domach pasywnych). Jednak marka OknoPlus idzie o krok dalej i oferuje produkty, których współczynnik Uw wynosi tylko 0,7 W/m²K – zarówno gdy mowa o wariantach aluminiowych, takich jak np. kolekcja Genesis, jak i o tych wykonanych z PVC, gdzie prym wiedzie okno Morlite. To niesamowity wynik gwarantujący doskonałe właściwości izolacyjne.

Tyle w teorii, ale dlaczego tak naprawdę warto zdecydować się na okna o niskim współczynniku Uw? Przede wszystkim wpływają one na domowy budżet. Wyobraź sobie, że nagle zaczynasz oszczędzać na rachunkach za ogrzewanie. Każdy stopień, jaki nie ucieka przez okno, to dodatkowy pieniądz w kieszeni. Długoterminowo, te oszczędności mogą być znaczące. Dodatkowo, decydując się na energooszczędne okna, zyskujesz gwarancję komfortu termicznego w swoim domu.

Ale to nie wszystko. Współczynnik Uw ma również duże znaczenie dla planety. Ograniczenie wykorzystania energii potrzebnej do dogrzewania wnętrz to mniejsze zużycie paliw kopalnych, co przekłada się na redukcję emisji dwutlenku węgla i powstawanie efektu cieplarnianego.

Morlite

Światło w roli głównej

W branży okiennej mamy jeszcze dwa istotne parametry, które mówią o tym, jak nowoczesne okno może pomóc w walce z rosnącymi rachunkami: Lt (współczynnik przenikania światła) i g (przepuszczalność energii słonecznej). Oba współczynniki wpływają na oświetlenie i ogrzewanie wnętrza.

Lt odnosi się do procentowego udziału światła naturalnego, które przechodzi przez dane przeszklenie. Im wyższa wartość Lt, tym więcej światła dociera do wnętrza, co jest szczególnie korzystne jesienią i zimą, kiedy po prostu brakuje nam słońca. – Nasze rozwiązania, np. aluminiowe okna Genesis, wyposażone są w innowacyjne pakiety trzyszybowe o doskonałym współczynniku przenikania światła – rekomenduje Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Wartość g określa, ile ciepła słonecznego przenika przez przeszklenie do wnętrza. Szkło nagrzane promieniami słonecznymi oddaje ciepło do pomieszczenia, wpływając tym samym na temperaturę w środku i rachunki za ogrzewanie. Im wyższy jest ten parametr (wyrażony w procentach), tym lepiej dla naszego komfortu termicznego oraz… portfela!

Genesis

Wymiana okien na energooszczędne – korzyści widać jak na dłoni

Dzisiaj termomodernizacja jest po prostu koniecznością. Po pierwsze, cieplejszy dom oznacza wyższy komfort dla nas i naszych bliskich. Po drugie, rachunki za ogrzewanie będą niższe, a to z pewnością wpłynie pozytywnie na domowy budżet. Po trzecie, wartość domu wzrośnie, co może być korzystne w przypadku ewentualnej sprzedaży. Oczywiście, korzyści termomodernizacji sięgają również dalej. Im więcej energooszczędnych budynków na rynku, tym mniejsze zanieczyszczenie powietrza i środowiska.

Wiemy, że zakup nowej stolarki okiennej to poważna inwestycja, dlatego pomagamy naszym klientom wybrać ekologiczne i wysokiej jakości rozwiązania, które posłużą im przez wiele długich lat. Teraz jako członkowie Koalicji Termomodernizacji, możemy również zapewnić pełne wsparcie w procesie ubiegania się o dotacje w ramach Programu Czyste Powietrze – mówi Jarosław Szumiec, ekspert marki OknoPlus.

Program Czyste Powietrze

***

Najważniejsze, co możemy zrobić dla naszej planety, to podejmowanie mądrych decyzji i stawianie na przyszłościowe rozwiązania. Nowoczesne okna elewacyjne są jednym z takich wyborów. Nie pozwólmy, by były jedynie ramą dla przepięknych widoków. Niech też staną się narzędziem, które pomoże nam chronić planetę i przeciwdziałać globalnemu ociepleniu.

Artykuł sponsorowany

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp
Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułZarządzenie Nr W.0050.41.2023 Wójta Gminy Lipno z dnia 18 lipca 2023 r. w sprawie sporządzenia wykazu nieruchomości mienia komunalnego przeznaczonego do oddania w dzierżawę na rzecz dotychczasowego dzierżawcy
Następny artykułZderzenie na Zielonogórskiej