A A+ A++

20 maja każdy szpital wchodzący do sieci onkologicznej będzie musiał mieć koordynatora, w skali kraju powinno się ich pojawić docelowo 700 – powiedział w piątek w Radiu Lublin rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Wojciech Andrusiewicz odpowiadając na pytanie dziennikarza o znaczenie wprowadzenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologiczne dla osób chorych stwierdził, że “gwarantujemy wszystkim pacjentom dotkniętym chorobami onkologicznymi jednolity standard i wysoką jakość leczenia w całym kraju”.

– Bez względu na to czy pacjent będzie pochodził z Warszawy, Lublina, Puław czy Parczewa ma mieć dostęp do takiej samej diagnostyki i takiej samej jakości leczenia bez względu na to, czy w jego okolicy najbliższej znajduje się szpital, czy nie. Ma być tak pokierowany, żeby móc skorzystać z najlepszych ośrodków, ze szpitali, które weszły do sieci onkologicznej a jego procesem leczenia będzie kierował koordynator – wyjaśnił rzecznik resortu zdrowia.

Mówiąc o roli koordynatora podał, że ma on pokierować pacjentem od diagnozy po zakończenie rehabilitacji. “To nie pacjent ma odnajdować się w systemie, ale system ma odnajdować pacjenta” – podkreślił.

Zapytany o sposób nawiązania kontaktu z koordynatorem wyjaśnił, że już na etapie badań diagnostycznych, kiedy pacjent wchodzi do systemu onkologicznego, dołącza do niego koordynator.

– Jeżeli dowiadujemy się o tej tragicznej dla nas na tym pierwszym etapie wiadomości, że jesteśmy dotknięci schorzeniem onkologicznym to już w tym momencie pojawia się obok nas koordynator – powiedział Wojciech Andrusiewicz. Dodał, że pacjent dostanie numer do koordynatora, do którego ma zwracać się z wątpliwościami i który będzie kierował pacjentem przez proces leczenia.

Jak poinformował rzecznik, każdy szpital, który zajmuje się leczeniem onkologicznym będzie miał koordynatora.

– 20 maja każdy szpital, który wchodzi do sieci onkologicznej takiego koordynatora będzie musiał mieć. Jak policzyliśmy ,w skali kraju, powinno się pojawić docelowo w granicach 700 koordynatorów, bo jeden koordynator ma zajmować się 20 nowymi pacjentami wchodzącymi do systemu.

Wojciech Andrusiewicz zastrzegł, że koordynator nie jest lekarzem, ale powinien posiadać umiejętności komunikacyjne i bardzo dużo empatii. Zapytany o ich dostępność wskazał, że ośrodki, które uczestniczyły w pilotażu (w województwach świętokrzyskim i dolnośląskim) mają już koordynatorów. Natomiast ośrodki w województwach, które dopiero wchodzą do systemu, muszą powołać koordynatorów do 20 maja.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia powiedział również, że infolinia, za pośrednictwem której będzie można pozyskać numery do koordynatorów, już działa. Zapowiedział, że w przyszłym roku ruszy infolonia, w której pacjent będzie mógł w każdej chwili dowiedzieć się o swojej sprawie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWzrost Nikkei 225 i osłabienie jena po decyzji BoJ
Następny artykułWo Long: Fallen Dynasty z mocnym wynikiem sprzedaży pomimo ostrej krytyki