A A+ A++

To największa populacja gniewoszy plamistych w Polsce, a jeszcze niedawno było o niej wiadomo tyle co nic. Dla ochrony tych węży powołano właśnie specjalny rezerwat. Uwaga! Obowiązuje zakaz wstępu do niego.

Jeszcze kilka lat temu teren, gdzie właśnie utworzono rezerwat przyrody, nie budził szczególnego zainteresowania. Nic dziwnego. To poddane rekultywacji dawne wyrobisko, jakich na słynącej z produkcji cementu Opolszczyźnie jest wiele. Teren trafił do Lasów Państwowych, po wyrównaniu rosną na nim niezbyt okazałe sosny, między którymi prześwitują polanki porośnięte trawami i miejscowo krzewami.

– Dla gniewoszy plamistych taka mozaika krajobrazów jest doskonała, bo mają gdzie polować, ale też gdzie odpocząć i szukać schronienia. Nie lubią towarzystwa ludzi, chowają się, kiedy mogą, nie wolno ich niepokoić. Myślę, że wiele osób powiedziałoby o tym terenie, że to „nic ciekawego”, a okazało się, że to jedno z najliczniejszych stanowisk gniewoszy w Polsce. Z uwagi na nie teren został objęty ochroną rezerwatu. Cieszymy się z niego tym bardziej, że to pierwszy w województwie opolskim rezerwat faunistyczny, czyli taki, gdzie przedmiotem ochrony jest konkretny gatunek zwierzęcia – mówi “Wyborczej” Andrzej Meryk, naczelnik wydziału ochrony przyrody i obszarów Natura 2000 Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Opolu.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAlert IMGW dla trzech powiatów. Może sypnąć śniegiem
Następny artykułWIG20 nie chce spadać. Kurs Ten Square Games wraca do gry