A A+ A++

Redukcja szkodliwych substancji powstałych w wyniku spalania do atmosfery i niezależność od cen paliw energetycznych, gazu czy węgla. To wszystko chcą osiągnąć władze Wągrowca, stawiając na geotermię. Właśnie symbolicznie wykonano pierwszy odwiert geotermalny, w obecności wojewody Michała Zielińskiego.

Inwestycja zakłada wykonanie otworu wiertniczego do głębokości ok. 2130 m, dzięki któremu będzie można przeprowadzić szereg badań, m.in. hydrogeologicznych i geofizycznych, by poznać ilość, skład oraz temperaturę wód geotermalnych pod Wągrowcem – i zadecydować, czy złoża nadają się do eksploatacji.

– Samorządy potrzebują wsparcia na aktywne poszukiwanie alternatywnych źródeł ciepła i walkę z zanieczyszczeniem powietrza – mówił wojewoda Michał Zieliński. – Koszty przestały być problemem nie do rozwiązania, odkąd rozwój geotermii uzyskał silne wsparcie rządu. Ten rodzaj wsparcia daje świadectwo, że zgodna współpraca samorządu z administracją państwową jest najlepszym gwarantem rozwoju lokalnych wspólnot.

Otwór poszukiwawczo-rozpoznawczy, którego wiercenie właśnie się zaczęło, jest symbolicznym początkiem drogi do uzyskania samowystarczalności cieplnej Wągrowca – jeśli oczywiście badania wykażą, że wody termalne mają wystarczającą temperaturę, a złoże jest wystarczająco zasobne. Ogrzewanie domów i wody to zresztą nie jedyne przeznaczenie odkrytego złoża – w dalszych planach jest także wykorzystanie go w celach rekreacyjnych. To inwestycja zakrojona na lata – ale jeśli wszystko pójdzie dobrze, a złoża okażą się tak duże, jak się przewiduje, to właśnie za kilka lat wody geotermalne będą dostarczały miastu około 70 proc. potrzebnego ciepła.

– Szczerze życzę władzom gminy, aby te nadzieje się spełniły – podkreślił wojewoda. – By prace przebiegały terminowo i pomyślnie, a wydajność i sprawność otworu oraz temperatura wody dawały gwarancję stabilnej, opłacanej eksploatacji.

Warto dodać, że inwestycję dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – wniosek Wągrowca został pozytywnie rozpatrzony w czerwcu 2021 r., a podpisanie umowy odbyło się 12 sierpnia 2021 r. w Otwocku. Wągrowiec otrzymał bezzwrotne dofinansowanie 13 732 014 zł netto, co stanowi 100 proc. kosztów. Podatek VAT zostanie uiszczony przez miasto, a następnie planowane jest jego odzyskanie. Jest też szansa, że wkrótce do Wągrowca dołączą kolejne wielkopolskie miasta: Koło i Konin.

Źródło: WUW

Podziel się:

Ostatnio dodane:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułVII Spotkania Kameralne w Międzyrzeczu – ZAPOWIEDŻ
Następny artykułRegion. Kierował trójkołowcem mając 3,5 promila alkoholu