A A+ A++

Wielu naszych rodaków, którzy wyemigrowali za granicę chętnie wraca do Polski np. w czasie wakacji. Wakacje w Polsce często są po prostu tańsze, można spędzić je w gronie starych znajomych, przy okazji odwiedzić dawno niewidzianą rodzinę. Niestety, urlop nie jest dany każdemu wracającemu z zagranicy obywatela. Może się bowiem zdarzyć tak, że tuż po minięciu bramek lotniska służby przetransportują nas do aresztu. Oczywiście nie dzieje się to zupełnie bez powodu. Winowajcą jest zwykle sam obywatel, a dokładniej ciągnące się z nim sprawy z przeszłości. Jak zatem sprawdzić czy nie toczy się przeciwko mnie postępowanie? Jak spędzić w pełni spokojny urlop w Polsce?

Sam nic nie zdziałasz…

Po pierwsze, musisz wiedzieć, że takiej informacji nie znajdziesz w sieci. Policja publikuje w Internecie jedynie dane wybranych osób które uzna za konieczne np. bardzo niebezpiecznych. Nie ma żadnych internetowych dostępnych publicznie rejestrów wszystkich osób poszukiwanych listem gończym. Jeśli przebywasz poza granicami kraju lub też obawiasz się, że przyjeżdżając do Polski możesz zostać aresztowany, to musisz poprosić o pomoc adwokata.

Oto kilka ogólnych kroków, które możesz podjąć, aby sprawdzić, czy nie toczy się przeciwko Tobie postępowanie karne w Polsce:

Możesz także spróbować skontaktować się bezpośrednio z prokuraturą i zapytać, czy prowadzone jest jakieś postępowanie karne przeciwko Tobie. Mogą jednak wymagać od ujawnienia swojego pobytu, co może skutkować negatywnymi konsekwencjami w przyszłości.

Jeśli wiesz o jaką sprawę może chodzić, masz jakieś dokumenty z nią związane to może sprawdzić czy sprawa trafiła już do sądu i próbować uzyskać informacje od właściwego sądu. W tym przypadku również jest to działanie obarczone pewnym ryzykiem.

Najlepszym krokiem może być skonsultowanie się z adwokatem specjalizującym się w sprawach karnych. Profesjonalny prawnik będzie w stanie dokładnie przeanalizować sytuację i podjąć odpowiednie działania.

Kiedy „list gończy” się przedawnia?

List gończy to formalny dokument wydawany przez organy ścigania, służący do zidentyfikowania i zatrzymania osoby poszukiwanej w związku z popełnieniem przestępstwa.

W Polsce list gończy nie wygasa z upływem określonego terminu przedawnienia przestępstwa, do którego się odnosi. Oznacza to, że nawet po upływie terminu przedawnienia przestępstwa, list gończy pozostaje aktywny. W rzeczywistości, postępowanie w sprawie „unieważnienia” listu gończego jest związane z postępowaniem w sprawie o popełnione przez poszukiwanego przestępstwo.

Przykładowe terminy przedawnienia przestępstw w Polsce są następujące:

  • 15 lat – w odniesieniu do występków zagrożonych karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat,
  • 10 lat – w odniesieniu do występków zagrożonych karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata,
  • 5 lat – w odniesieniu do pozostałych występków.

Aresztowanie za przedawnione przestępstwo

W praktyce oznacza to, że jeśli przestępstwo, w związku z którym wydano list gończy, ulegnie przedawnieniu, osoba poszukiwana nie może już zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej za to przestępstwo. Jednak sam list gończy pozostaje ważny i nie wygasa automatycznie.

Taka konstrukcja prawa może prowadzić do złożonych sytuacji prawnych, w których zostaniesz zatrzymany pomimo, że kara dawno już się przedawniła.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSzok! Wytrzymał tylko miesiąc. Gwiazdor już chce uciekać z Arabii Saudyjskiej
Następny artykułStrategia z kultowej serii wyrosła na bardzo dobrą grę, jest dostępna na Steam rekordowo tanio