A A+ A++

Nowicki był pytany m.in. o to, kto skorzysta z nowej ulgi mieszkaniowej w podatku PIT, nad którą pracuje resort. Jak mówił, ma to być wsparcie dla osób do 35. roku życia, które kupują na kredyt pierwsze mieszkanie.

“Gdyby z ulgi chciało skorzystać małżeństwo, decydujące znaczenie będzie miał wiek młodszego z małżonków. To ograniczenie nie dotyczyłoby jednak rodzin wielodzietnych, które mogłyby skorzystać z ulgi bez względu na wiek” – wyjaśnił wiceminister rozwoju.

Dodał, że ulga będzie związana tylko z zakupem mieszkania. “Chcemy, by mechanizm ustalania ulgi był prosty i przejrzysty. Nie chcemy obciążać dodatkową pracą urzędów skarbowych. Kupujesz lub budujesz – masz prawo do ulgi. Nie będzie trzeba rozliczać się z żadnych faktur. W wypadku mieszkania wystarczy akt notarialny, a domu jednorodzinnego – pozwolenie na budowę. To wszystko” – podkreślił Nowicki.

Zaznaczył, że “będzie ona przysługiwać tylko na zakup mieszkania na rynku pierwotnym oraz dla budujących dom jednorodzinny na własnej działce”. Poinformował, że W ubiegłym tygodniu propozycja trafiła do uzgodnień międzyresortowych. “Chcemy, aby podatnicy mogli z niej skorzystać, rozliczając podatek za 2021 r. Ale, tak jak wspominałem, to niejedyna zmiana, która dotyczy zachęt podatkowych. Pracujemy też nad projektem dotyczącym społecznych agencji najmu (SAN)” – zapowiedział.

Podkreślił, że planowane jest stworzenie zachęty podatkowej dla właścicieli mieszkań, którzy zechcą skorzystać z usług społecznych agencji najmu. “Za ich pośrednictwem będą mogli wynajmować mieszkania na wiele lat. Dzięki temu wynajmujący będzie miał stały dochód, a najemca przez długie lata dach nad głową. Chcemy, żeby czynsz nie był wysoki” – powiedział w “Rz”.

Nowicki, pytany, czy w związku z obecnymi wydatkami spółdzielni mieszkaniowych i wspólnot na dezynfekcję, jest szansa na wsparcie ze strony rządu w tym obszarze, odpowiedział: “Spółdzielnie mieszkaniowe, tak jak przedsiębiorcy, mogą liczyć na wsparcie z przygotowanych przez nas wielu rozwiązań zawartych w tarczy antykryzysowej”. Natomiast wspólnoty, czyli mieszkańcy budynków zarządzanych w ramach wspólnot mieszkaniowych – jak wskazał – mogą otrzymać dodatki mieszkaniowe.

“Taki dodatek dla właściciela lokalu we wspólnocie wypłacany jest bezpośrednio na konto wspólnoty, jako pokrycie części opłat tego właściciela za jego lokal. To w tym trudnym czasie ułatwi zapewnienie płynności finansowej wspólnotom i regulowanie bieżących należności wspólnoty” – powiedział Nowicki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Emilewicz: W Polsce brakuje 2 mln mieszkań

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułChce ułatwić drogę do Jezusa
Następny artykułZ jednej strony ogródki, z drugiej wysypisko [ Społeczeństwo ]