A A+ A++
Tegoroczna Wielkanoc, podobnie jak w roku ubiegłym, minie w cieniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa. W świątyniach będą odprawiane nabożeństwa, jednak z ograniczeniami. Msze w czasie Triduum Paschalnego będzie można również oglądać dzięki transmisjom telewizyjnym i internetowym. Poniżej zebraliśmy szczegółowe informacje.

Obostrzenia nadal aktualne

Zgodnie z nowymi zaleceniami, ogłoszonymi w ubiegłym tygodniu przez Premiera RP oraz Ministra Zdrowia, w obiektach kultu może przebywać maksymalnie 1 osoba na 20 mkw. przy zachowaniu odległości minimum 1,5 m. Należy także pamiętać o zakrywaniu ust i nosa.

Zmiany w liturgii

Archidiecezja Lubelska poinformowała o modyfikacjach, które wierni zauważą w liturgii Triduum Paschalnego. W Wielki Czwartek, w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, pominięty zostanie obrzęd obmycia nóg. Zwykle czyni to główny celebrans na pamiątkę gestu Jezusa wobec dwunastu apostołów. Zmiany pojawią się także w liturgii Męki Pańskiej (Wielki Piątek). W czasie Adoracji Krzyża wierni oddadzą mu cześć poprzez uklęknięcie lub skłon. Z kolei w Wielką Sobotę pokarmy mogą być święcone wewnątrz kościoła lub na dworze, z zachowaniem ścisłych norm sanitarnych.

Transmisje online

Osoby niemogące osobiście uczestniczyć w nabożeństwach, mogą to zrobić poprzez internet i telewizję. Msze święte będą transmitowane również ze świdnickich parafii.

Parafia pw. NMP Matki Kościoła:
W Wielki Czwartek liturgię zaplanowano o godz. 18.00. Wielki Piątek rozpocznie się Drogą Krzyżową o godz. 17.00, natomiast liturgia odbędzie się o godz. 18.00. W Wielką Sobotę nabożeństwo, rozpoczynające się poświęceniem ognia, zaplanowano o godz. 20.00. Tego samego dnia, od godz. 8.00 do 16.00, co pół godziny w górnym kościele święcony będzie pokarm. Wielka Niedziela rozpocznie się Rezurekcją o godz. 6.00. W tym roku zabraknie jednak procesji. Następne Msze św. zostaną odprawione o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 18.00.

Wszystkie będzie można oglądać online, na kanale parafii na YouTube (kliknij TUTAJ).

Parafia pw. św. Kingi:
Transmisję internetową zaplanowała w tym roku świątynia przy ul. Klonowej. Nabożeństwa również będzie można oglądać na YouTube (kliknij TUTAJ).

W Wielki Czwartek liturgia odbędzie się o godz. 18.00. Wielki Piątek, o godz. 17.00 parafianie wezmą udział w Drodze Krzyżowej, a o godz. 18.00 w liturgii Męki Pańskiej. W Wielką Sobotę nabożeństwo zostanie odprawione o godz. 19.00. Co pół godziny, w godz. 8.00-14.00, parafianie będą mogli przyjść do świątyni i poświęcić pokarm. Natomiast w Wielką Niedzielę Msza Rezurekcyjna o godz. 6.00. Kolejne msze będą odprawiane w porządku: godz. 8.00, 10.00, 12.00 i 18.00.

Parafia pw. św. Józefa:
Również kościół na osiedlu Adampol będzie prowadził transmisje online. Wszystkie będzie można zobaczyć na kanale parafii na YouTube (kliknij TUTAJ).

W Wielki Czwartek msza św. Wieczerzy Pańskiej zostanie odprawiona o godz. 17.00. Wielki Piątek rozpocznie się Drogą Krzyżową o godz. 15.15. Liturgię zaplanowano na godz. 17.00. Liturgia Wielkiej Soboty odbędzie się o godz. 19.00. Tego dnia parafianie będą mogli poświęcić pokarm między godz. 8.00 a 13.00. Wielkanocną Niedzielę rozpocznie Rezurekcja o godz. 6.00. Później msze św. będą odprawiane o godz. 10.00, 11.30 i 17.00. Od godz. 14.30 do 15.00 możliwe będzie przyjęcie komunii św. przez wiernych, którzy uczestniczyli we mszy św. przez internet.

Parafia pw. Chrystusa Odkupiciela:
W Wielki Czwartek liturgia zostanie odprawiona o godz. 18.00. W Wielki Piątek, o godz. 17.00 parafianie mogą uczestniczyć w Drodze Krzyżowej, a o godz. 18.00 w liturgii Męki Pańskiej. Liturgia Wigilii Paschalnej, która przypada w Wielką Sobotę, zostanie odprawiona o godz. 18.00. Wierni proszeni są o przyniesienie świec, które będzie można zapalić od poświęconego ognia. We własnych pojemnikach należy też przynieść wodę, która również zostanie poświęcona. Święcenie pokarmów będzie odbywało się co pół godziny, od 8.00 do 15.00 i o 17.30 na zewnątrz kościoła. W Wielką Niedzielę Msza Rezurekcyjna rozpocznie się procesją o godz. 6.00. Kolejne eucharystie będą odprawiane o godz. 8.30, 10.00, 11.30, 13.00 i 17.00.

Wszystkie będzie można śledzić podczas transmisji internetowej na YouTube (kliknij TUTAJ).

Święcenie pokarmów także w domach

Podczas wtorkowego wywiadu dla Radia Plus, prymas Polski, arcybiskup Wojciech Polak zachęcał wiernych, by w związku z pandemią, kontynuować ubiegłoroczny zwyczaj święcenia pokarmów w domach.

– Zachęcam do tego z całego serca, by ten dobry zwyczaj błogosławienia pokarmów w naszych domach, który rozpoczął się w ubiegłym roku, był kultywowany – powiedział Prymas Polski. – Oczywiście, w zarządzeniach biskupów z różnych diecezji słyszymy, że pokarmy można święcić na otwartej przestrzeni, zachowując środki ostrożności. Jest to możliwe, ale nie jest konieczne. Święcenie pokarmów na Wielkanoc nie stanowi istoty świąt paschalnych i musimy o tym pamiętać nawet, jeśli jest to piękna tradycja. Być może, przeżywając ten trudny czas związany z rozszerzającą się pandemią, możemy z tego zrezygnować.

af, fot. www.facebook.com/nmpmk

Głos Świdnika msza święta parafia pw. Chrystusa Odkupiciela Świdnik parafia pw. NMP Matki Kościoła Świdnik parafia pw. św. Józefa w Świdniku parafia pw. św. Kingi Świdnik Świdnik święta Wielkanoc

Artykuł przeczytano 28 razy

Last modified: 1 kwietnia, 2021

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRobert Lewandowski wróci do gry już na rewanż z PSG w Lidze Mistrzów?
Następny artykułKraków. Zielona gospodarka i zmniejszenie energochłonności to jeden z pięciu komponentów Krajowego Planu Odbudowy