– 2021-09-29 13:54:11
Suplementacja witaminy D okazuje się w przypadku większości z nasz niezbędna, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W naszej strefie klimatycznej, podczas mniej słonecznych miesięcy, synteza skórna wspomnianej substancji jest utrudniona. Kiedy zatem warto zacząć przyjmować witaminę D, by uniknąć niedoborów mających konsekwencje dla naszego zdrowia?
Synteza skórna witaminy D – jakie czynniki mają na nią wpływ?
Biosynteza witaminy D, zachodząca w skórze pod wpływem światła słonecznego i działania energii cieplnej ciała, jest głównym źródłem wspomnianej substancji. W sprzyjających warunkach synteza skórna dostarcza 80-100% dziennego zapotrzebowania na omawiany składnik. Znacznie mniejsza ilość witaminy D jest pozyskiwana z pożywienia.
Efektywność syntezy skórnej witaminy D zależy jednak od wielu czynników: szerokości geograficznej, stopnia nasłonecznienia i zachmurzenia, zanieczyszczenia powietrza, pory roku i dnia, powierzchni skóry eksponowanej na działanie słońca, karnacji (jaśniejsza skóra szybciej absorbuje promienie UVB), stosowania kremów z filtrem (ograniczają dostęp promieniowania UVB do skóry) oraz masy ciała (tłuszcz utrudnia transportowanie witaminy D do krwi). Na skuteczność produkcji witaminy D wpływają również wiek, stan zdrowia oraz przyjmowanie niektórych leków.
Suplementację witaminą D warto zacząć w październiku
Biorąc pod uwagę, że na wytwarzanie witaminy D podczas ekspozycji na słońce wywierają wpływ wyżej wspomniane czynniki, odpowiedź na pytanie, kiedy zacząć zażywać ten składnik, zależy od naszej indywidualnej sytuacji. W przypadku części osób zalecana jest całoroczna suplementacja, inni mogą rozpocząć przyjmowanie witaminy D od października i kontynuować ją do maja.
W naszej szerokości geograficznej jesienią, zimą i wczesną wiosną synteza skórna „słonecznej witaminy” nie jest w stanie pokryć dobowego zapotrzebowania na tę substancję. Wpływają na to zarówno warunki pogodowe, jak i kwestie związane ze stylem życia. W czasie krótszych, chłodniejszych dni spędzamy większość doby w budynkach. Chroniąc się przed zimnem, nie eksponujemy wystarczająco dużej powierzchni skóry na słońce. Ponadto podczas chłodniejszych miesięcy zwiększa się zanieczyszczenie powietrza, co dodatkowo ogranicza dostęp promieni słonecznych.
Witamina D wpływa na naszą odporność, prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego i mięśni, a także na zachowanie zdrowych kości. Z powodu jej niebagatelnej roli w ludzkim organizmie, suplementację w okresie od października do maja zaleca się wszystkim. Dawka witaminy D powinna być dopasowana wieku, masy ciała oraz stanu zdrowia.
Czy wiosną i latem zaleca się zażywać witaminę D?
W okresie wiosenno-letnim biosynteza witaminy D daje najlepsze efekty u osób zdrowych w wieku od 19 do 65 lat. Dla skutecznej produkcji składnika w naskórku konieczne jest przebywanie przez 15 minut na słońcu, w godzinach od 10 do 15 w dzień bez zachmurzenia i smogu. Należy wówczas odkryć przynajmniej 18% skóry (ramiona i podudzia) niezabezpieczonej filtrem UV.
W wyżej opisanych idealnych warunkach jesteśmy w stanie dostarczyć sobie wystarczającą ilość witaminy D. W praktyce spełnienie wspomnianych kryteriów może być utrudnione. Także wiosną i latem przez większość dnia przebywamy w pomieszczeniach, np. w pracy, w szkole albo domu. Ponadto niektóre osoby z różnych względów nie mogą lub nie chcą zbyt długo przebywać na słońcu. Jeżeli zatem obawiamy się, że nie eksponujemy skóry na działanie światła słonecznego wystarczająco często i przez odpowiedni czas, również wiosną i latem powinniśmy suplementować witaminę D.
Każdy powinien zażywać „słoneczną witaminę” jesienią, zimą i wczesną wiosną, dobierając dawkę do swojego wieku, wagi oraz stanu zdrowia. Jeżeli latem przebywało się na słońcu wystarczająco długo i często, w odpowiednich warunkach, suplementację można zacząć w październiku i kontynuować ją do maja. W pozostałych przypadkach zalecane jest całoroczne zażywanie witaminy D. Profilaktyczną suplementację składnika można rozpocząć w dowolnym momencie – w razie wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniej dawki warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Podobne tematy:
Najnowsze:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS