A A+ A++
Wolność ’44 Agnieszka Cubała

27 lipca 2023 roku swoją premierę miała nowa książka Agnieszki Cubały – “Wolność ’44”. Już pierwszego dnia zyskała w Empiku status bestsellera. Gmina Piaseczno jest oficjalnym partnerem tego wydawnictwa.

Za kilka dni obchodzić będziemy 79. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Tradycja Powstania jest wciąż żywa w piaseczyńskich rodzinach, nie tylko ze względu na rangę tego wydarzenia w naszej historii, ale także ze względu na jego piaseczyńskie wątki. Losy piaseczyńskich rodzin biorących udział w Powstaniu Warszawskim czy też ugrupowań partyzanckich operujących w lasach chojnowskich, opisane zostały w wydanej przez nas książce “Piaseczno ’44“, której autorką jest również Agnieszka Cubała. W swojej najnowszej książce “Wolność ’44”, która jest monograficzną próbą opisu Powstania Warszawskiego, również obecne są piaseczyńskie wątki.

Zachęcamy do obejrzenia krótkiej rozmowy na temat kulis powstania książki, którą z autorką książki Agnieszką Cubała oraz z burmistrzem Piaseczna Danielem Putkiewiczem przeprowadził Michał Olszański:


Filmik przedstawia wywiad o kulisach powstawania książki Wolność ’44. Rozmowę z Agnieszką Cubałą autorką książki Wolność ’44 oraz z Danielem Putkiewiczem burmistrzem Piaseczna przeprowadza Michał Olszański. Film nie zawiera napisów – będą uzupełnione.

“Wolność ’44”. Jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie?

Wolność stanowi wartość najwyższą. Jest fundamentem istnienia gwarantującym zachowanie godności i człowieczeństwa. Z myślą o jej odzyskaniu i ocaleniu dla przyszłych pokoleń Powstańcy warszawscy 1 sierpnia 1944 roku chwycili za broń. Nie chcieli otrzymać wolności w podarunku, by wraz z „prezentem” nie narzucono im warunków sprzecznych z interesami państwa i narodu. Jan Stanisław Jankowski powiedział: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczać”. Słowa te są kwintesencję czynu zbrojnego warszawiaków i hasłem przewodnim książki.

Publikacja powstała w oparciu o nieznane dokumenty, relacje i wywiady przeprowadzone przez autorkę. Stanowi swoiste kompendium wiedzy przygotowujące do dyskusji „Bić się czy nie bić”, tak aktualnej w obliczu toczącej się w Ukrainie wojny. Powstańcy warszawscy wielokrotnie przekonali się w sposób wyjątkowo dramatyczny i brutalny, że o wolność należy dbać, bo nie jest nam dana raz na zawsze. Przypominają nam o tym słowa Aliny Janowskiej, Haliny Paszkowskiej, Anny Swierczewskiej-Jakubowskiej, Danuty Szaflarskiej, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Romana Bratnego, Juliusza Kuleszy, Andrzeja Romockiego.

Ci wyjątkowi ludzie opowiadają o militarnych, politycznych i psychologiczno-socjologicznych aspektach Powstania Warszawskiego; o charakterze narodowym Polaków; o alternatywnych scenariuszach zdarzeń, ale także o tematach trudnych i kontrowersyjnych. Pomagają odpowiedzieć na pytanie, jaką lekcję przynosi nam dziś Powstanie Warszawskie. Przypominają, że ten, kto nie zna historii, skazany jest na jej powtarzanie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułКомітет Ради підтримав законопроєкт про повернення е-декларування
Następny artykułУкраїнська церковна спільнота в Афінах провела духовний табір для дітей