A A+ A++

Ustawa o gōdce trafiła do Sejmu RP. To kolejna próba uznania języka śląskiego za język regionalny. Wiele wskazuje na to, że tym razem ustawa zostanie przyjęta przez obie izby parlamenty i trafi na biurko prezydenta Andrzeja Dudy.

25 stycznia posłanka Monika Rosa z Koalicji Obywatelskiej złożyła w Sejmie RP projekt nowelizacji Ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt zakłada uznanie języka śląskiego za język regionalny, co z kolei otworzy drogę do jego nauczania w szkołach (w praktyce będzie to możliwe najwcześniej w 2025 roku).

Uznanie języka śląskiego za język regionalny skutkować będzie również możliwością zapisu imion oraz nazwisk w aktach stanu cywilnego i dokumentach tożsamości, a także używanie języka śląskiego jako pomocniczego w urzędach (dotyczy to gmin, w których co najmniej 20 proc. mieszkańców zadeklarowało w spisie powszechny, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych).

Ważny krok dla Śląska

– Wspaniały dzień dla Śląska! Konsekwentnie, Monika Rosa złożyła ustawę o gōdce, o uznaniu języka śląskiego. W budżecie na 2024 rok zapisano 2 miliony złotych na przygotowanie nauki naszego języka w szkołach. Mamy większość klubów: Lewica, Koalicji Obywatelskiej i Trzeciej Drogi. Ustawa zostanie zaakceptowana przez Sejm i Senat. Wszystko w rękach osoby sprawującej urząd Prezydenta RP, Andrzej Duda – informuje na Facebooku senator Maciej Kopiec z Rybnika.

W tym miejscu dodajmy, że do odrzucenia (ewentualnego) weta prezydenta potrzeba 3/5 głosów w Sejmie (przy obecności co najmniej połowy posłów). Posłowie KO, Trzeciej Drogi oraz Lewicy nie posiadają takiej liczby posłów.

Zdaniem Macieja Kopca, uznanie języka śląskiego za język regionalny to ważny krok, ale celem nadrzędnym jest uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną. Senator Kopiec zapowiada, że projekt nowelizacji ustaw pod tym kątem zostanie złożony jeszcze w tej kadencji parlamentu.

Ślązacy w Narodowym Spisie Powszechnym 2021

Łącznie 585 tys. osób zadeklarowało narodowość śląską w Narodowym Spisie Powszechnym, który przeprowadzono w 2021 r. 231,8 tys. osób wskazało ją jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. jako drugą. W tym samym Narodowym Spisie Powszechnym 457,9 tys. osób zadeklarowało, że posługuje się językiem śląskim w kontaktach domowych, przy czym 53,3 tys. używa tylko śląskiego. Zobacz również:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKiedy Horizon Forbidden West na PC? Premiera tuż za rogiem
Następny artykułBezpiecznie i z pomysłem – ferie 2024