A A+ A++

Samorządowiec Bogusław Waksmundzki ma być kandydatem na senatora w okręgu wyborczym nr 36 do Senatu, obejmującym obszar powiatów limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego. Startujący z własnego komitetu ma mieć poparcie opozycji w ramach tzw. paktu senackiego.

Tzw. pakt senacki to sojusz wyborczy Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 na tegoroczne wybory do Senatu RP. Wspomniane ugrupowania wspólnie ustalają kandydatów w poszczególnych okręgach, aby zwiększyć szanse na zwycięstwo z rządzącą koalicją – Zjednoczoną Prawicą. Ostateczne porozumienie w tej sprawie według medialnych zapowiedzi to kwestia najbliższych dni. 

Z naszych ustaleń wynika, że w okręgu wyborczym nr 36 do Senatu, obejmującym obszar powiatów limanowskiego, nowotarskiego i tatrzańskiego, kandydatem popieranym przez “pakt senacki” ma być Bogusław Waksmundzki. Samorządowiec ma już za sobą start w wyborach do Senatu – kandydował już w 2015 i 2019 roku z listy własnego komitetu wyborczego. W ostatnich wyborach zdobył nieco ponad 26 tysięcy głosów, co stanowiło 15,13% wszystkich oddanych w okręgu. W regionie znany jest głównie z działalności jako przewodniczący rady Związku Euroregionu “Tatry”.

Nadal nie jest znane nazwisko kandydata PiS w wyścigu o mandat senatorski. Obecnie senatorem w okręgu 36 jest Jan Hamerski, który jest senatorem, ale nie partii, gdyż startował jedynie z poparciem PiS. Teraz prawdopodobnie trwają analizy, czy PiS nie powinien wyłonić swojego kandydata z innego regionu, gdyż starcie dwóch kandydatów z tego samego terenu: Waksmundzki-Hamerski mogłoby nawet rodzić ryzyko utraty mandatu senatorskiego przez PiS.

Bogusław Waksmundzki urodził się w roku 1962 w Nowym Targu. Jest absolwentem Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, Wydziału Techniki i Energetyki Rolnictwa. Ukończył studia podyplomowe Administracji Publicznej Małopolskiej Szkole Administracji Publicznej, Lidera Samorządowego zorganizowanej przy współpracy z MSWiA. Posiada międzynarodowy certyfikat zarządzania projektami IPMA. Pracował w Szkole Podstawowej w Grywałdzie jako nauczyciel fizyki, chemii, techniki, a także był dyrektorem tej placówki. W latach 1999-2002 był wójtem gminy Krościenko nad Dunajcem. Od 2002 roku sprawuje mandat radnego powiatu nowotarskiego. W latach 2006-2018 był członkiem zarządu powiatu, od 2018 roku jest wicestarostą nowotarskim. 

Wybory parlamentarne 2023 – co wiemy?

Wybory parlamentarne do Sejmu i Senatu odbędą się jesienią 2023 roku. Choć konkretna data nie jest jeszcze znana, wiele wskazuje na to, że wybory mogą odbyć się 15 października. Prezydencki minister Andrzej Dera, w rozmowie w TVP1, zasugerował, że ta data jest często wymieniana i wydaje się być popularna wśród dyskutantów. Jednakże, jak zaznaczył, kalendarz wyborczy już tyka, a dokładna data powinna zostać ogłoszona w najbliższych dniach.

Termin zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu przez prezydenta upływa 14 sierpnia. Jeśli prezydent Andrzej Duda zdecyduje, że wybory odbędą się 15 października, komitety wyborcze będą musiały zarejestrować się najpóźniej w ostatnim tygodniu sierpnia. Czas na zgłaszanie kandydatów w wyborach minie na początku września.

Możliwe są cztery terminy wyborów parlamentarnych do Sejmu i Senatu w 2023 roku: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Ostateczna decyzja w tej sprawie powinna zapaść w najbliższym czasie.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWlej do gniazda mrówek. Znikną co do jednej
Następny artykułPrzetarg na restaurację w budynku Pływalni Wodnik 2000