A A+ A++

Jaka pozycja do czytania jest najlepsza?

Czy wiesz, że w pozycji stojącej twój kręgosłup oraz stawy biodrowe i kolanowe znoszą obciążenia przekraczające 100 kg? To stosunkowo niedużo, ponieważ podczas niedbałego siedzenia na nieergonomicznym krześle obciążenia te wzrastają ponad dwukrotnie! I o ile ciało przyzwyczajone jest do krótkotrwałego przenoszenia takich ciężarów, o tyle wielogodzinne przebywanie w nieprawidłowej pozycji, może prowadzić do wad postawy i chorób stawów, a nawet upośledzać układ krążenia.

Fizjoterapeuci wskazują dwie pozycje jako najzdrowsze dla ludzkiego organizmu: siedzącą lub półleżącą na plecach. Ważne, aby w ich trakcie:

  • plecy przylegały do oparcia na całej długości, a głowa układała się w linii będącej naturalnym przedłużeniem kręgosłupa –  oparcie fotela do czytania książek powinno być wysokie i wyprofilowane w taki sposób, aby wspierać odcinek lędźwiowy kręgosłupa (przeważnie w tym miejscu znajduje się lekka wypukłość);

  • nogi powinny być wyprostowane lub półwyprostowane – w tym celu możesz wykorzystać standardowy fotel z oddzielnym podnóżkiem lub rozkładany fotel do czytania z podnóżkiem wysuwanym; pamiętaj, aby co jakiś czas zmieniać wysokość ułożenia nóg. Zapewni to prawidłowe krążenie krwi w kończynach.

  • książka powinna znajdować się na wysokości wzroku – pochylanie się nad nią grozi bólem kręgów szyjnych. Dlatego ergonomiczny fotel do czytania książek powinien być wyposażony w podłokietniki, na których możesz oprzeć ramiona.

Warto wziąć pod uwagę również na tkaninę obiciową i wypełnienie siedziska wybranego fotela do czytania książek (https://novodom.pl/k/fotele-do-czytania). Tapicerka nie powinna być ani zbyt twarda, ani zbyt miękka – optymalnie jest, jeśli twoje ciało ściśle przylega do mebla na całej powierzchni, ale się w nim nie zapada.

Chcesz sprawdzić, czy wybrany przez ciebie model spełnia opisane wyżej założenia? Skorzystaj z szybkiej wysyłki w sklepie meblowym Novodom.pl – dzięki niej szybko i sprawnie przeprowadzisz niezbędne testy. Jeśli fotel nie spełni twoich oczekiwań, możesz skorzystać z możliwości wymiany produktu lub jego zwrotu – nawet do 100 dni od daty zakupu.

Jak wybrać fotel do czytania – 3 najlepsze opcje

Wiesz już, jakie cechy powinien mieć dobry fotel do czytania. Poniżej przedstawiamy 3 najchętniej wybierane modele, które cieszą się największym zainteresowaniem ze strony klientów.

  • Fotel uszak. To jednocześnie ponadczasowa i najpopularniejsza opcja. Klasyczne uszaki (https://novodom.pl/k/fotele-uszaki) dobrze podtrzymują całą sylwetkę, a przy tym wspomagają naturalną postawę ciała. Dodatkową zaletą tego typu fotela do czytania jest posiadanie podnóżka w komplecie, który można również zaaranżować, podstawiając niski taboret lub pufę pod nogi.

  • Fotel obrotowy do czytania z podnóżkiem. Ten typ foteli odrobinę przewyższa poprzedni, jeśli chodzi o nowoczesny design i ergonomię. W duecie z podnóżkiem (https://novodom.pl/k/fotele-z-podnozkiem) tworzy bardzo efektowny komplet mebli wypoczynkowych, które stanie się ozdobą każdego salonu.

  • Rozkładany ergonomiczny fotel do czytania. Solidny, duży i bardzo wygodny – https://novodom.pl/k/fotele-rozkladane. Wysuwany podnóżek zapewni solidne oparcie nóg i pozwoli przyjąć pozycję półleżącą, a mechanizm rozkładania, zwiększyć powierzchnię wypoczynkową.

Opcji wyboru masz znacznie więcej. Biorąc pod uwagę także rodzaj tapicerki, kolorystykę i stylistykę, znajdziesz przynajmniej kilkadziesiąt interesujących modeli. Przeanalizuj i porównaj parametry – w bogatym asortymencie mebli wypoczynkowych, na pewno znajdziesz fotel, dzięki któremu czytanie będzie jeszcze przyjemniejsze.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPUP Końskie rozwija umiejętności miękkie swoich klientów [zdjęcia]
Następny artykułMusk wszczepił implant do ludzkiego mózgu. Neuralink ma jednak sporą konkurencję