A A+ A++

Pobyt w przepięknej krainie kurpiowskiej Panie rozpoczęły od spaceru po Puszczy Zielonej wraz z przewodnikiem Zdzisławem Ścibkiem z Koła Przewodników Turystycznych “Kurpie”, który przybliżył historię i tajniki bartnictwa, a także opowiedział o kulturze ludowej i tradycjach kurpiowskich.
Następnego dnia grupa zwiedziła Muzeum Kurpiowskie w Wachu, które prowadzą Laura i Zdzisław Bziukiewicz. Eksponaty zgromadzone przez właścicieli pochodzą z Kurpi Zielonych i obrazują dawną materialną kulturę tego regionu. Najstarsze eksponaty datowane są na koniec XVIII w., a najmłodsze pochodzą z lat 70. XX w.
Podczas wizyty w muzeum Panie wzięły udział w warsztatach obróbki kurpiowskiej bursztynu. Warsztaty poprowadził mistrz bursztyniarstwa – Zdzisław Bziukiewicz, który przybliżył historię i techniki wydobycia oraz obróbki bursztynu, a także opowiedział o tradycjach związanych z tym minerałem. Natomiast Pani Lura poprowadziła warsztaty z „Historii Kurpi Zielonych i Gwary Kurpiowskiej”. Na zakończenie wizyty w Wachu był pyszny obiad, podczas którego grupa mogła posmakować dań z tradycyjnej kuchni kurpiowskie tj. rejbak, kapusta z kaszą fafernuchy, a także psiwa kozicowego.
Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Bazyliki Mniejszej w Myszyńcu z zabytkowymi feretronami oraz Dzwonnicy Myszynieckie, w której znajduje się Muzeum Multimedialne.
Ostatniego dnia odbyło się spotkanie z Paniami z Koła Gospodyń Wiejskich w Drężku, które opowiedziały o tradycjach i zwyczajach kurpiowski. Spotkanie było również okazją do wymiany doświadczeń z zakresu działalności KGW, a także pomysłów na promocję tradycji ludowej. Tego dnia grupa miał możliwość poznać tradycyjne melodie ludowe oraz najpopularniejsze tańce kurpiowskie tj. Stara baba, Powolniak, Okrąglak, Konik, czy Wyrwus. I tak wspólnym śpiewem i tańcami zakończył się pobyt na Kurpiach.

Working together for a green competitive and inclusive Europe.

 Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej. Projekt Opoczno 2.0 – nowe otwarcie: Opoczno – bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł22 sierpnia – Międzynarodowy Dzień Upamiętniający Ofiary Aktów Przemocy ze względu na Religię czy Wyznanie
Następny artykułPracownik TVP pokazał oplute okulary na antenie. “Będzie to dowód w śledztwie”