A A+ A++

Wykorzystanie AI w przedsiębiorstwach w ostatnim roku wzrosło o ponad 400 proc. – wynika z raportu opublikowanego przez Netskope. Eksperci podkreślili, że wzrasta też liczba aplikacji chmurowych w firmach – o 19 proc. rocznie.

Wykorzystanie sztucznej inteligencji w firmach wzrosło o ponad 400 proc. w ostatnim roku
fot. Google DeepMind / / Pexels

Ponad 10 proc. użytkowników z przedsiębiorstw różnych branż korzysta miesięcznie z co najmniej jednej aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji, w porównaniu do 2 proc. rok temu – wynika z raportu Netskope. Podkreślono, że jest to ponad 400-proc. wzrost. W 2023 roku najpopularniejszą aplikacją generatywnej sztucznej inteligencji był ChatGPT, stanowiący 7 proc. wykorzystywanych narzędzi tego typu.

Autorzy raportu zwracają uwagę na populację zaawansowanych użytkowników, którzy stale zwiększają wykorzystanie generatywnych aplikacji AI. “Przy obecnym dynamicznym wzroście użytkowania można oczekiwać, że 25 proc. czołowych użytkowników znacznie zwiększy aktywność generatywnej sztucznej inteligencji w 2024 r., ponieważ grupa ta znajdzie nowe sposoby na włączenie technologii do codziennego życia” – poinformowano w raporcie.

Jak wynika z badań Netskope, w ciągu ostatniego roku wzrosła też popularność aplikacji działających w chmurze. Eksperci poinformowali, że liczba aplikacji w chmurze, z których korzystają przedsiębiorstwa wzrasta średnio o 19 proc. rocznie. Zauważono, że połowa użytkowników w firmach wykorzystuje od 11 do 33 aplikacji w chmurze każdego miesiąca, a 1 proc. użytkowników korzysta z ponad 96 aplikacji miesięcznie. Interakcje z tymi aplikacjami w chmurze również rosną – z ponad 1000 przypadków aktywności miesięcznie dwa lata temu do prawie 2000 przypadków aktywności miesięcznie obecnie.

W raporcie zwrócono uwagę, że większość użytkowników aplikacji chmurowych generuje od 600 do 5 000 działań miesięcznie, a 1 proc. najaktywniejszych użytkowników generuje ponad 50 000 przypadków działań miesięcznie.

Netskope to pochodzące z Kalifornii przedsiębiorstwo zajmujące się SASE (Secure Access Service Edge) oraz cyberbezpieczeństwem, od ponad roku działające również w Polsce. (PAP)

bk/ huw/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMedia: Nagły zwrot ws. Benzemy. Klamka zapadła. “100 proc.”
Następny artykułSikorka net – zafunduj sobie drewnianą mapę świata