A A+ A++

Rak płuca jest jednym z najgroźniejszych nowotworów, który wciąż wykrywa się zbyt późno, bo w około 75% przypadkach nowotwór jest diagnozowany w zaawansowanych stadiach. Wznowy raka płuc, pomimo nowoczesnych terapii, są stosunkowo częste, a teraz we wczesnym ich wykryciu może pomóc aplikacja HORUS, opracowana przez lek. Ewę Pawłowską z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Jak pokazują europejskie badania (2017 r.) pacjenci z rakiem płuc, którzy zakończyli standardowe leczenie onkologiczne i używają aplikacji monitorującej samopoczucie, mają istotnie poprawione wyniki przeżyć. Właśnie to zainspirowało lek. Ewę Pawłowską do rozpoczęcia prac nad systemem zdalnego monitorowania polskich pacjentów.

– W ostatnich latach wykazano skuteczność monitorowania chorych zdalnie, z użyciem elektronicznych systemów monitorowania chorych (ESMCh), analizujących w czasie rzeczywistym objawy zgłaszane przez pacjenta poprzez stronę internetową i/lub aplikację na smartfonie. W badaniach klinicznych analiza zgłaszanych co tydzień przez pacjentów w ESMCh objawów pozwoliła na rozpoznanie wznowy raka śr. 5 tygodni wcześniej niż standardowe wizyty lekarskie, umożliwiając wdrożenie leczenia onkologicznego większemu odsetkowi pacjentów – wyjaśnia lek. Ewa Pawłowska.

 – Ponadto stosowanie aplikacji wydłużyło czas całkowitego przeżycia chorych w stosunku do osób poddawanych standardowych kontroli. Dostęp do ESMCh oraz świadomość podlegania pod ciągła opiekę poprawiały jakość życia oraz zmniejszały stres związany z oczekiwaniem na wynik kontrolnych tomografii – dodaje.

Jak wcześnie wykryć wznowę raka płuc?

Nowotwór pod stałą kontrolą – jak działa aplikacja?

Aplikacja HORUS pozwala pacjentowi pozostać w stałym kontakcie z onkologiem między wizytami, ale przede wszystkim umożliwia szybsze wykrycie wznowy nowotworu. W aplikacji pacjent raz w tygodniu wypełnia kwestionariusz, który w czasie rzeczywistym jest analizowany przez algorytm. W przypadku, gdy wystąpią niepokojące objawy, lekarz otrzymuje alert, dzięki któremu może skontaktować się z pacjentem i np. zlecić dodatkowe badania lub też zmienić termin planowanej wizyty w poradni na bliższy.

– Wszystkie informacje zgłaszane przez pacjentów co tydzień w aplikacji są analizowane natychmiast po wypełnieniu formularza. W przypadku wystąpienia niepokojących objawów pracownik Kliniki kontaktuje się z chorym telefonicznie w przeciągu 72 godzin i informuje o dalszym postępowaniu – tłumaczy lek. Ewę Pawłowską z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii GUMed

Kto może korzystać z aplikacji? Pacjenci przebywający pod opieką Poradni Onkologicznej Kliniki Onkologii i Radioterapii UCK w Gdańsku. Aplikację można pobrać bezpłatnie w sklepach internetowych GPLay lub AppStore. 

Warto podkreślić, że udział w badaniu nie zmienia standardowego postępowania podczas wizyt w Poradni Onkologicznej, jak również nie jest związane z ryzykiem. Pacjenci, którzy korzystają z aplikacji nie muszą wykonywać dodatkowych badań laboratoryjnych, obrazowych czy poddawać się innym medycznym procedurom.

Źródło: gumed.edu.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPolicjanci pomogli tirowcowi z rozległym zawałem serca
Następny artykułPosłanka PO: Prezydent Duda jest moim rozczarowanie długofalowym