A A+ A++

Dzięki temu, w mieście rozwinięto zakład komunalny gospodarki odpadami. Pierwsza linia sortownicza powstała 12 lat temu, a od dwóch miesięcy działa zautomatyzowana instalacja, segregująca butelki PET nawet kolorami. 8 lat temu rozpoczęto rozbudowę sieci gazowniczej. Według planów już za 8 lat, wszyscy mieszkańcy będą mieli dostęp do sieci. Dostęp do sieci kanalizacyjnej posiada 96 proc. mieszkańców. Oczyszczalnia ścieków z osadów produkuje rocznie ok. 1 mln m3 gazu, który służy do produkcji energii elektrycznej i cieplnej. Władze miasta były świadome polityki klimatycznej i szybkiego odejścia od węgla. Otrzymały dofinansowanie i preferencyjny kredyt na budowę ultra nowoczesnej instalacji termicznego przetwarzania odpadów na potrzeby cieplne miasta. Dodatkowo modernizuje się miejską ciepłownię, instalując dwa kotły na biomasę. Dzięki temu już za 3 lata obniży zapotrzebowanie na węgiel o 90 proc. Miasto wyemituje dużo mniej CO2, dzięki czemu pozwoli to na redukcję kosztu ciepła sieciowego. W kontekście tak dużych inwestycji wymiana miejskiego oświetlenia na LED, to marginalna inwestycja.

Na przeciwnym biegunie jest miasto, którego prezydent jeszcze kilka temu przyszłość miasta opierał na węglu i energetyce węglowej. Bo przecież sam mówił, że lokalna kopalnia ma jeszcze węgla na 77 lat. Tym miastem jest Jaworzno, którego prezydent nie należy do grona wizjonerów, lecz do osób zajmujących się przede wszystkim własnym wizerunkiem. Większość inwestycji miała charakter czysto wizerunkowy. Jak chociażby bardzo droga Velostrada, czy autobusy elektryczne w tak dużym zakresie. Monologi wygłaszane na sesjach sprawiały wrażenie człowieka bardzo mądrego i zorientowanego. A tak naprawdę często wprowadzały w błąd. Sam pamiętam, całkiem niedawno słowa, jakoby nie istniało w całej Europie prawo zezwalające na budowę „spalarni”. A tym bardziej jej finansowanie. Na powyższym przykładzie prawda okazuje się zgoła odmienna.

Prezydent zajęty kreowaniem idei budowy „szklanych domów” zupełnie przeoczył fakt, że miastu potrzebna jest własne źródło ciepła. Wraz z otrzymaniem pisma od Tauron Ciepło o groźbie zaprzestania dostaw energii cieplnej, te domy zaczynają pękać. Teraz prezydent na sesji wygłasza monologi o potrzebie przejęcia całości udziałów w spółce ciepłowniczej. No, ale trzeba wsłuchać się w słowa prezydenta, bo mam wrażenie jakby miał poważny problem i nie był do końca szczery z mieszkańcami. Prezydent uspokaja mieszkańców, że firma nie odetnie dostaw ciepła z dnia na dzień, gdyż obowiązuje ją 2-letni okres wypowiedzenia. Oczywiście. Dlatego prezydent otrzymał to pismo na początku grudnia 2023. 2 lata i 3 tygodnie przed planowanym wyłączeniem. Przejęcie nawet 100 proc. udziałów w spółce SCE nie wiem, czy coś pomoże. Jeśli Tauron zdecyduje się wygasić, a na pewno zdecyduje się, Elektrownię II, to nawet mając udziały w spółce, ciepła i tak nie będzie.

Słusznie prezydent stwierdził, że podmiot prywatny nie może starać się o dofinansowanie. Zapomniał natomiast dodać, że podczas jego „panowania” Jaworzno ominęło co najmniej kilka programów dofinansowań. Prezydent nie wspomniał także, że spółka prawa handlowego nie może działać na własną niekorzyść, dotując produkcję ciepła dla Jaworzna. W przeciwnym razie zarząd może trafić za kratki. Problem może okazać się poważny, dlatego prezydent, ratując się, publikuje na stronie miejskiej swoje stanowisko i oczekuje egzekwowania oświadczeń od Tauron Wytwarzanie: „Uważam, że dotychczasowe oświadczenia TAURON Wytwarzanie S.A. o zapewnieniu dostaw ciepła do końca 2030 r. są wiążące i SCE Jaworzno III sp. z o.o. powinno je egzekwować”. Nie wiem, co uważa prezydent. Ja natomiast uważam, że prezydent powinien pokazać podpisane umowy. Bo na „gębę” to można coś ustalać, jak jego zastępca przy pizzy i piwie. Pewnym rozwiązaniem mogłyby okazać się rozmowy na poziomie rządowym. Tylko z kim rozmawiać, gdy jeszcze kilka miesięcy temu kazano „Donkowi” nie odzywać się i pisało się listy otwarte?

Myślę, że prezydent Silbert zdaje sobie sprawę, jak trudna będzie następna kadencja. Jak naprawić drogie miasto, które stworzył przez te wszystkie lata? Może właśnie dlatego, jeszcze nie ogłosił chęci startu w wyborach na ostatnią kadencję? Może właśnie dlatego, nie ma pomysłu na miasto? A wystarczyło słuchać głosu mieszkańców.

Artur Nowacki

Artur Nowacki
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNajlepsze życzenia dla pana Józefa! Dołączył do grona stulatków
Następny artykułOlsztyn obniża stawki za odbiór śmieci