A A+ A++

Była to impreza urodzinowa zaległa, przeniesiona z zeszłego roku. Zagłębie Piechcin, choć jeszcze nie pod taką nazwą utworzone zostało bowiem w 1952 r., więc siedemdziesiątka klubowi stuknęła w roku ubiegłym. Ze względów organizacyjnych fetę przeniesiono na 29 lipca 2023 r. Warto było poczekać ten rok, bo władze klubu, a zwłaszcza wiceprezes Paweł Kapłon, który wziął na siebie trud organizacyjny, przygotowały dla ludzi Zagłębia i jego sympatyków świetną imprezę.

Zagłębie Piechcin to jeden z najbardziej zasłużonych klubów w obecnym powiecie żnińskim i w ogóle na Pałukach. Dość powiedzieć, że mający swoją siedzibę w zaledwie trzytysięcznej miejscowości klub miał okazję rywalizować w sezonie 1996/1997 w III lidze w grupie pomorskiej. Wtedy był to rzeczywiście trzeci poziom rozgrywkowy w Polsce. Do Piechcina wówczas przyjechały rozegrać mecz ligowy m.in. drużyny z przeszłością w ekstraklasie (wówczas I liga), jak Arka Gdynia i Bałtyk Gdynia. To był jedyny sezon drużyny z Piechcina na tak wysokim szczeblu, ale w pamięci kibiców zapisały się też zacięte rywalizacje na niższych poziomach z lokalnymi rywalami. Szczególny wymiar w historii klubu mają mecze z Notecianką Pakość, czyli najbliższym rywalem, zza miedzy. Owszem, w ujęciu statystycznym to Notecianka stoi wyżej, ale trzeba pamiętać, że przecież jest to klub z większej miejscowości, konkretnie miasta będącego siedzibą gminy. Mimo różnicy w potencjałach, Zagłębie wielokrotnie rywalizowało z Pakością, jak równy z równym.

Także i ten aspekt został przypomniany podczas sobotniej (29 lipca) uroczystości jubileuszu 70-lecia Zagłębia Piechcin. Co prawda ten jubileusz przypadł w zeszłym roku, ale feta urodzinowa ze względów organizacyjnych została przełożona o rok. Zresztą historia sportu w Piechcinie jest dłuższa, o czym nadmienił burmistrz Michał Pęziak. W miejscowości tej działało w okresie przedwojennym Towarzystwo Gimnastyczne Sokół. Drużyny Sokoła powstały tutaj w 1925 r.

Przed oficjalną uroczystością jubileuszową został rozegrany mecz pokazowy 2×35 minut, w którym zmierzyły się ze sobą obecna drużyna seniorów Zagłębia z ekipą byłych zawodników klubu. Ze względu na fakt, że Oldboysów było tylko 11, w drugiej połowie drużynę tę wspomogło wchodząc na zmiany kilku zawodników z obecnej drużyny seniorskiej trenowanej przez Huberta Stręka. Mecz sędziował Michał Chrzanowski.

Zagłębie Piechcin – Oldboys Zagłębie Piechcin 4:0 (0:0), bramki: Bartosz Pawlak, Karol Marciniak 2, Paweł Szczekot.

Zagłębie I drużyna: Paweł Nosko, Miłosz Zieliński, Krzysztof Dybalski, Krystian Lewandowski, Amadeusz Kwiatkowski, Paweł Szczekot, Dawid Pawlak, Norbert Szulc, Jakub Ślebioda, Paweł Tucholski, Karol Marciniak. Rezerwowi: Damian Chałabis, Bartosz Pawlak, Dawid Pawlaczyk, Wojciech Dziennik, Eryk Trawka. Trener: Hubert Stręk.

Oldboys Zagłębie Piechcin: Ryszard Nowak, Marcin Wierciszewski, Maciej Klucz, Piotr Mikołajczak, Cezary Zieliński, Waldemar Wróblewski, Jacek Sucharski, Maciej Klimczak, Bartosz Woźniak, Krystian Kaczmarek, Marek Tomczak.

Wiceprezes Zagłębia Piechcin, Paweł Kapłon wręczył pamiątkowe medale z okazji jubileuszu zasłużonym zawodnikom, trenerom i działaczom oraz przyjaciołom klubu. Otrzymali je: burmistrz Barcina Michał Pęziak, prezes BOSiRu Marcin Ruciński, byli prezesi klubu – Tomasz Chrzanowski (pracował również jako trener), Marek Terlikowski (prezes, ale też zawodnik), Maciej Jendrzejczak (zawodnik, trener, prezes), Janusz Kaczmarek, Tomasz Filanowski, Dawid Nowacki, sędziowie piłkarscy z Piechcina – Roman Wołkiewicz i Michał Chrzanowski oraz działacze, trenerzy, zawodnicy – Tomasz Jakubowski, Arkadiusz Lubiak, Alojzy Grobelny (trenował na którymś z etapów kariery praktycznie wszystkich piłkarzy, którzy byli na sobotniej uroczystości i odbierali medale), Tadeusz Springman, Marek Żmudziński, Jakub Wojciechowski, Marcin Mańkowski, Piotr Marcisz, Jakub Juszczyk, Zbigniew Kawczyński, Maciej Klimczak, Karol Lewandowski, Wiesław Kiszka, Tadeusz Pacholski, Wojciech Kruszyński, Wojciech Mitulski, Tomasz Jaroński, Zbigniew Woźniak, Gerard Szubarga, Ryszard Nowak, Maciej Chrzanowski, Leszek Radomski, Jacek Sucharski, Waldemar Wróblewski, Bartosz Woźniak, Ryszard Prusak, Marek Byczyński, Cezary Zieliński, Łukasz Sobek, Sławomir Dudek, Tomasz Wróblewski, Ryszard Wróblewski, Jurek Krajewski, Jarek Woźniak, Miłosz Zieliński, Barbara Nowak i Bernard Mielcarek.

Nie obyło się bez grawertonów i statuetek, które przekazali wraz z życzeniami dalszych sukcesów burmistrz Barcina Michał Pęziak oraz Tomasz Kujawa, radny Rady Miejskiej w Pakości. Uhonorowano również zawodnika ostatniej dekady w głosowaniu kibiców, a został nim napastnik Paweł Marciniak. Nadal jest w kadrze pierwszego zespołu, choć obecnie leczy kontuzję. Jeszcze w sezonie 2021/2022 zdobył 16 goli w samej lidze.

Po części oficjalnej na stadionie odbył się piknik dla mieszkańców. Można było coś zjeść, były animacje i zabawy dla dzieci.

Karol Gapiński

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJarosław Kaczyński: Wybory odbędą się w terminie
Następny artykuł“Precz z Francją, “niech żyje Rosja”. Protestujący zaatakowali ambasadę