A A+ A++

27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia Auschwitz-Birkenau, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

„W tym dniu warto skupić uwagę nie tylko na głównych grupach dotkniętych okropnościami hitlerowskiego reżimu, ale również na tych często zapomnianych – świadkach Jehowy„ – mówi Piotr Jarząbek, rzecznik prasowy świadków Jehowy w Małopolsce i na Śląsku.

Obchody tej rocznicy mają pomóc w budowaniu świadomości o Holokauście i w oficjalnym upamiętnieniu wszystkich ofiar hitlerowskiego reżimu. Zalicza się do nich 6 milionów Żydów i miliony innych ludzi, w tym Polaków, Romów i Sinti, homoseksualistów oraz osób z niepełnosprawnościami.

Profesor Detlef Garbe, były dyrektor Miejsca Pamięci Obozu Koncentracyjnego Neuengamme, zauważa, że Świadkowie Jehowy to „zapomniane ofiary” hitleryzmu, często pomijane pomimo brutalnych prześladowań. Choć wielu z nich poniosło śmierć, ich historia pozostaje często nieznana.

„W czasach Trzeciej Rzeszy, Świadkowie Jehowy byli jedyną grupą chrześcijan, którą oznaczano specjalnym symbolem, fioletowym trójkątem. Prześladowano ich wyłącznie ze względu na przekonania religijne. Co istotne hitlerowcy dawali im możliwość wyboru i wyjścia na wolność, ale pod warunkiem, że na piśmie wyrzekną się swojej wiary i poprą nazistowski reżim” – wyjaśnił Ryszard Jabłoński, rzecznik świadków Jehowy.

Prześladowania obejmowały pierwsze dni obozu Auschwitz-Birkenau, gdzie co najmniej 35 procent osadzonych świadków straciło życie.

Dane liczbowe podkreślają rozmiar cierpień świadków Jehowy – około 13,400 spośród 35,000 padło ofiarą nazistowskich prześladowań. Aresztowano 11,300 z nich, a ponad 1,600 straciło życie w wyniku tych prześladowań. Ich historię warto poznać i uczcić, aby ich heroiczna postawa nie została zapomniana.

Świadkowie Jehowy w Polsce i na świecie chcą budować społeczną świadomość na temat tego krytycznego okresu w historii ludzkości jakim był czas Holocaustu i jego wpływu na prawa człowieka oraz przekazywać relacje naocznych świadków, które dowodzą wiary i niezłomności w obliczu nieludzkiego traktowania przez reżim nazistowski. 

W oficjalnym serwisie internetowym świadków Jehowy JW.ORG można znaleźć między innymi takie publikacje:  

Co spotkało Świadków Jehowy podczas Holokaustu i w obozach koncentracyjnych?

Dlaczego Bóg dopuścił do Holokaustu?

Niezłomni w obliczu sprzeciwu – Świadkowie Jehowy a hitleryzm (FILM)

Fioletowe trójkąty – historia rodziny Kusserow (FILM)

 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRabuś ograbił 2400-letni chiński grobowiec, ale pominął kilka skarbów
Następny artykułUM Włocławek: Cykl spotkań w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla rodziców dzieci w spektrum autyzmu