A A+ A++

Październik uznawany jest za miesiąc walki z otyłością. Wpisując się w cykl wydarzeń edukacyjnych związanych z tym problemem, Referat Edukacji, Promocji, Sportu i Kultury ogłosił gminny konkurs plastyczny „Zdrowie na talerzu” skierowany do uczniów klas 1 – 3 szkół podstawowych z terenu gminy Kcynia, który był również jednym z zadań realizowanych w ramach Dnia Walki z Otyłością.

Celem ogłoszonego konkursu było pobudzenie aktywności dzieci w zakresie zdobywania wiedzy na temat zdrowego stylu życia, zainteresowanie uczniów tematyką związaną ze zdrowym odżywianiem, uświadomienie zagrożeń związanych z nieprawidłowym odżywianiem, m.in.: spożywaniem, nadmiernej ilości słodyczy oraz jedzeniem fast foodów. Ponadto rozwijanie samodzielności i kreatywności oraz wzbogacanie warsztatu plastycznego poprzez doskonalenie umiejętności posługiwania się  różnorodnymi  formami  i technikami  plastycznymi. 
Na konkurs wpłynęły aż 82 prace z czterech kcyńskich podstawówek – SP Rozstrzębowo, SP Palmierowo, SP Mycielewo i SP Kcynia, które przeszły już wstępną selekcję na etapach szkolnych. 

– Wybór był bardzo trudny, poziom wykonanych prac wysoki. Komisja konkursowa skupiła się nie tylko na pomyśle i przekazie, ale jakości, schludności i stopniu trudności wykonania prac. Wiele z nich z pewnością wymagało poświęcenia dłuższego czasu, zaangażowania, skupienia w trosce o najmniejsze detale – mówi przedstawicielka komisji. 

Ostatecznie, komisja zdecydowała nie przyznawać miejsc, a wyłonić 10 laureatów spośród najlepszych prac. 
Nagrodzeni zostali: Dominika Szlachciak SP Kcynia, Nikola Szymkowiak SP Kcynia, Maja Grotkowska SP Kcynia, Maksymilian Kowalski SP Kcynia, Amelia Błochowiak SP Kcynia, Lilianna Pulikowska SP Kcynia, Marta Olszak SP Palmierowo, Zuzanna Nogowska SP Palmierowo, Aleksander Tworek SP Mycielewo. 
Szczególne uznanie komisji zyskała praca Laury Bagnerowskiej SP Mycielewo, wykonana w trosce o najdrobniejszy element, schludnie i ciekawie.  
24 października obchodziliśmy Europejski Dzień Walki z Otyłością. Ma on na celu zwrócenie uwagi na problem oraz zwiększenie świadomości społecznej na temat prawidłowego odżywiania, jego wpływu na zdrowie i samopoczucie człowieka. Nieleczona otyłość prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na nowotwory. Przez cały październik odbywały się akcje związane ze zdrowym odżywianiem, warsztaty dietetyczne, eventy i konkursy. 
Otyłość jest jedną z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, cierpią na nią ludzie niezależnie od wieku i płci. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26% kobiet i 30% mężczyzn.
Problem ten coraz częściej dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci i młodzieży. 

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułŚmiertelny wypadek w Białymstoku. Nie żyje 68-latek, kierujący hulajnogą
Następny artykułZTE pokazało nowy router Wi-Fi. Wysoka prędkość danych za 450 złotych