A A+ A++

Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka obchodzi w tym roku jubileusz 75-lecia swojego istnienia. W sobotę podczas uroczystego koncertu w Domu Kultury Bielszowice wystąpili zarówno obecni, jak i byli członkowie zespołu, prezentując swój talent i umiejętności.

– Cóż to był za Jubileusz! Emocje towarzyszą nam do teraz! Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że w tak doborowym gronie, dla tak wspaniałej publiczności udało nam się pokazać, na co nas Akordeonistów stać. Razem tworzymy potęgę, co było widać, słychać i czuć! Dziękujemy za wiele ciepłych słów i wierzymy, że pójdą za tym czyny. Tworzymy rodzinę i tak zostanie na zawsze! Do zobaczenia na kolejnych koncertach – czytamy na stronie zespołu.

W uroczystości wzięło udział wielu znanych gości m.in.: wiceprezydent Aleksandra Skowronek, radna śląskiego sejmiku wojewódzkiego Urszula Koszutska, Jerzy Kasperek z Towarzystwa Miłośników Orzegowa czy Mirosław Krause – dyrektor Zespołu Szkół Muzycznych I i II stopnia w Rudzie Śląskiej i wielu innych. 

– Serdecznie gratuluję jubileuszu 75-lecia istnienia Zespołu Akordeonistów im. Edwarda Huloka. Dziękuję za miłe wrażenia artystyczne podczas dzisiejszego koncertu, który był swoistą ucztą muzyczną. Życzę, by kolejne lata Państwa działalności obfitowały w sukcesy, były źródłem dumy i poczucia spełnienia. Niech zawsze dopisuje Państwu dobre zdrowie, szczęście w życiu prywatnym oraz wszelka pomyślność – napisała wiceprezydent Aleksandra Skowronek. 

Zespół Akordeonistów im. Edwarda Huloka

Historia zespołu rozpoczęła się lutym 1947 roku, kiedy to stanowisko kierownika świetlicy Kopalni Węgla Kamiennego Karol przy ul. Bytomskiej w Rudzie Śląskiej-Orzegów objął Emil Hulok. Od początku stawiał Akordeonistom ambitne cele, zapraszając na koncerty wybitnych muzyków, m.in. prof. Nabbe, nauczyciela słynnego dra hab. Marka Andryska.

Pierwszym dyrygentem, kompozytorem i aranżerem zespołu był Ryszard Panic. Pod jego kierownictwem grupa odnosiła pierwsze sukcesy, zdobywając wielokrotnie najwyższe nagrody, m.in. I miejsce na Ogólnopolskim Konkursie Orkiestr Świetlicowych we Wrocławiu w 1948 roku. W tym okresie Akordeoniści koncertowali między innymi w Teatrze Polskim w Warszawie w 1949 i 1952 roku.

W latach 70. i 80. zespół zmienił nazwę na Zespół Akordeonistów przy KWK Szombierki, a następnie Centrum-Szombierki. Zdobył m.in. I miejsce w eliminacjach Wojewódzkiego Przeglądu Szkolnych Zespołów Artystycznych w kategorii „S” w latach 1988-1990, Puchar Ministra Górnictwa podczas Przeglądu Górniczych Zespołów Dziecięcych w Katowicach i najwyższą lokatę w kategorii zespołów instrumentalnych w przeglądzie Bytomska Jesień.

Zespół wielokrotnie gościł za granicą: w Niemczech, Czechach, Danii, Austrii, Słowacji, Szwecji, na Ukrainie, Litwie i we Włoszech. Z towarzyszeniem grupy występowali różni artyści: kabaret Rak, Tomasz Grzyb (akordeon), Robert i Tomasz Kier (akordeon), Arkadiusz Kuś (ksylofon), Agnieszka Makowska (ksylofon), Jarosław Majda (gitara, trąbka), Daniel Mientus (ksylofon), Eugeniusz Wit (trąbka, akordeon).

Po śmierci Edwarda Huloka opiekunem i dyrygentem zespołu został Robert Kier, który kieruje zespołem do dziś. Obecnie zespół liczy kilkanaście osób. Zespół ma swoją siedzibę przy ul. Karola Goduli w Rudzie Śląskiej – Goduli.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPodlaska ‚korobeczka’ na scenie auli AWF
Następny artykułZobacz fotorelację z otwarcia nowej sali gimnastycznej w Łęce