A A+ A++

Zielone Świątki są świętem ruchomym, którego data związana jest z terminem Wielkanocy. Obchodzone jest zazwyczaj w maju lub czerwcu, 7 tygodni po Wielkanocy.

Pierwotnie święto to było związane z obchodami pogańskimi, podczas których świętowano rozkwit wiosny, obecnie jest to święto kościelne.

Zielone Świątki to dzień przystrajania domostw w zielone gałązki, najczęściej brzozowe. Zatykano je za święte obrazy, za framugi drzwi, umieszczano w kątach pokoi. Tatarakiem wykładano całe podłogi. Dekorowano również obejście gałązkami lipy, grabu i buku. Zielone gałązki wtykano również na obrzeżach zasianych pól, które obchodzono ze smolnymi pochodniami. Takie strojenie miało zapewnić obfite plony i dobrobyt. Wierzono również, że odstraszało demony wodne, które sprowadzały nieurodzaj. Tego dnia bydło zabezpieczano przed czarami i urokami okręcając mu rogi święconym zielem lub okadzano je dymem ze spalonych święconych ziół.

W kościele katolickim Zielone Świątki to potoczna nazwa święta Zesłania Ducha Świętego. Wyznacza ono datę wydarzenia biblijnego – w dniu pięćdziesiątnicy po zmartwychwstaniu Chrystusa, na jego uczniów zgromadzonych w wieczniku zstąpił Duch Święty, stąd też wzięła się inna nazwa święta – Pięćdziesiątnica.

[vc_facenook]

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPapież: Duch Święty urzeczywistnia jedność i powszechność Kościoła
Następny artykułZaginął 11-letni Sebastian. Policja prosi o pomoc