A A+ A++

Po ostatnim ogłoszeniu ministra zdrowia Adama Niedzielskiego w instytucjach kulturalnych wielkie poruszenie. Muzea i galerie dostały bowiem zielone światło i kilka dni na ponowne przyjęcie odwiedzających. Czekały na to cztery miesiące, od 7 listopada 2020 roku. – Decyzja o otwarciu muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych – skomentowało Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

 Nowy Bunkier Sztuki w Pałacu Potockich 

 Zgodnie z rozporządzeniem, wszystkie muzea muszą dostosować się do reżimu sanitarnego, a zatem często dezynfekować powierzchnie wystawiennicze oraz prosić zwiedzających o zakrywanie nosa i ust. Krakowscy muzealnicy nie kryją jednak radości z ponownego spotkania się z publicznością. Gości nie mogą doczekać się pracownicy Galerii Bunkier Sztuki. Muzeum dotknęła nie tylko pandemia – w wyniku gruntowego remontu zajmowanego przez artystów budynku Bunkier musiał zmienić swoją wieloletnią lokalizację. – Jesteśmy bardzo podekscytowani otwarciem się na nowo dla zwiedzających, tym bardziej, że dla nas to również inauguracja nowej przestrzeni w zabytkowych piwnicach Pałacu Potockich, które wcześniej nie były pokazywane – podkreśla Anna Martynowska z Galerii Bunkier Sztuki. Pierwszą wystawą przy Rynku Głównym 20 będzie kolekcja prac Bartka Materki „Tak to wygląda”. – Tytuł nie jest przypadkowy. Ukradłem go z dziecięcego rysunku przedstawiającego dziewczynkę i jej brata porwanych przez kota z niespokojnego domu. Dzieci, uważam, posiadają najbardziej przenikliwe instrumenty do obserwacji, lepsze niż najlepszy mikroskop elektronowy – mówi artysta.  

Galeria będzie otwarta dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz. 12 – 19. W przestrzeniach wystawienniczych będzie mogło przebywać jednocześnie do 15 osób. – Nadal obowiązuje zachowanie dystansu 2 m, zasłanianie nosa i ust oraz dezynfekcja rąk, czyli standardowa procedura, do której już przywykliśmy – zaznacza Martynowska. Kolejną wystawę, tym razem poświęconą Krzysztofowi Pendereckiemu, Bunkier Sztuki planuje na maj. 

Oprócz wystawy w Pałacu Potockich otworzy się również nowa księgarnia MOCAK Bookstore BUNKIER (czynna codziennie od godz. 11 do 19).

Muzeum Armii Krajowej: Bilety za 2 zł 

Z ponownego otwarcia cieszy się Barbara Zięba-Godula z Muzeum Armii Krajowej. – Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że wreszcie będziemy mogli gościć zwiedzających. Placówka zamierza udostępnić stałą ekspozycję Muzeum AK poświęconą Polskiemu Państwu Podziemnemu i jego sile zbrojnej – Armii Krajowej oraz wystawę czasową „Stój, bo strzelam! Polskie kompanie wartownicze w Niemczech 1945-1989 Armii Krajowej”. Zięba-Godula podkreśla, że w muzeum jest bezpiecznie: – Jesteśmy przygotowani na zwiedzających i działamy w reżimie sanitarnym zgodnie z obowiązującymi wytycznymi. Równocześnie w muzeum na wszystkich wystawach będzie mogło przebywać 145 osób – zapewnia Zięba-Godula. Przez pierwszy miesiąc placówka ma też dla gości specjalną promocję. – Każdy, kto do nas przyjdzie, będzie mógł wejść na wystawę za 2 zł, a w każdą niedzielę, tak jak przed zamknięciem, zapraszamy gości za darmo na wszystkie ekspozycje.

W drugiej połowie lutego muzeum zaprosi na wystawę „Glinik. Miejsce grozy w okupowanym Krakowie” poświęconą miejscu egzekucji w podkrakowskich Przegorzałach. Muzeum Armii Krajowej (Wita Stwosza 12) będzie czynne we wtorek, piątek, sobotę i niedzielę w godz. 11-18 (przerwa techniczna między godz. 13 a 14). 

Muzeum Etnograficzne: Klucz do świata przodków 

Muzeum Etnograficzne przygotowało dla zwiedzających nową odsłonę wystawy stałej „Kogo stać?”. Tworzy ją czterdzieści przedmiotów będących świadectwem istnienia poprzednich pokoleń. – Niepozorne tarełko do pieprzu, malowana skrzynia wianna wykonana przez żydowskiego stolarza, korale z wyblakłą wstążką, testament niepiśmiennej gospodyni, ślubna fotografia byłej służącej, stołeczek z łemkowskiej chaty, bryłka żywicy przydatna w domowych zabiegach leczniczych i klucz – nie wiadomo, do jakich drzwi. Wyrwane z czyjegoś życia przedmioty wpuszczają nas na moment do świata przodków – mówi Olga Łuczyńska-Gawron z Muzeum Etnograficznego im. Seweryna Udzieli w Krakowie (Krakowska 46). Wystawa będzie czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10-19 (przerwa techniczna przeznaczona na dezynfekcję powierzchni między godz. 13 a 15). Na terenie budynku może przebywać jednocześnie do 50 osób. Dyrekcja prosi o zakrywanie ust i nosa oraz dezynfekcję rąk. Na miejscu są dostępne płyn do dezynfekcji oraz – dla chętnych – jednorazowe rękawiczki.

Dom Esterki: Głosy z Północy

W Domu Esterki, oddziale Muzeum Etnograficznego, od wtorku (2 lutego) będzie można oglądać wystawę „Syberia. Głosy z Północy”. Obejmuje przywiezione z Północy futrzane ubrania, postaci morskich myśliwych siedzących w maleńkich kajakach, arkan do kierowania stadem reniferów, inuickie amulety oraz ślubny strój kobiecy będący także ubiorem szamanki. – Wystawa bazuje na wynikach współczesnych badań terenowych na Syberii prowadzonych przez MEK w latach 2016-2019. Projektem kierowała prof. UJ dr hab. Grażyna Kubica-Heller, a badania prowadzili Andrzej Dybczak, Jacek Kukuczka i Magdalena Zych – wyjaśnia Anna Zabdyrska, autorka aranżacji wystawy. 

Otwarte galerie NCK-u

Nowohuckie Centrum Kultury (al. Jana Pawła II 232) otworzy we wtorek wszystkie sześć galerii znajdujących się na terenie placówki. – Zapraszamy na ekspozycje czasowe, tj. wystawa lalek i ich fotografii „Nie(s)pokój uwięziony” Moniki Mostowik, projekt fotograficzny „Inna rodzina” Evy Hajduk, wystawa Krakowskiego Klubu Fotograficznego „Zaczarowany świat baśni i legend” oraz kolekcja „Obiekty rzeźbiarskie” w zbiorach Galerii NCK – rekomenduje Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury. Czynne będą też galerie wybitnych osobowości ze świata sztuki: Zdzisława Beksińskiego, prezentująca pięćdziesiąt obrazów olejnych pochodzących z lat 80. XX wieku, kilkanaście ostatnich dzieł artysty oraz ponad 200 szkiców i fotografii, a także Jerzego Dudy-Gracza z udostępnioną przez córkę malarza autorską kolekcją kontrowersyjnego twórcy. 

W galeriach NCK-u może przebywać maksymalnie do 15 osób. Na terenie wystaw obowiązuje dezynfekcja rąk oraz zakrywanie nosa i ust. Szczegóły otwarcia i informacje o biletach na stronie nck.krakow.pl.

Duży wybór w MOCAK-u

MOCAK (Lipowa 7) zaprasza zwiedzających na aż pięć wystaw czasowych, które tuż po jesiennym wernisażu były czynne zaledwie przez tydzień. Kolekcja „Artyści z Krakowa”, poświęcona przedstawicielom generacji 1950-1969, to zbiór dzieł – obrazów, obiektów, instalacji i fotografii 31 twórców, którzy dorastali w czasach PRL-u. Bohaterem wystawy „Artysta i redaktor” jest Marian Eile, malarz, założyciel i wieloletni redaktor naczelny „Przekroju”. MOCAK wrócił tym samym do cyklu prezentującego twórców, których działalność i osobowość wpłynęły na życie kulturalne Krakowa. „Koła obłędu” Marcina Berdyszaka (Galeria Alfa) to odsłona cyklu przybliżającego twórczość artystów z Kolekcji MOCAK-u. W Galerii Beta zobaczymy z kolei kolaże Pawła Althamera oraz Artura Żmijewskiego wybrane pod wpływem poezji oraz zebrane pod wspólnym hasłem „Pieśń ostateczna”. Ostatnia wystawa, „Antropocen”, to zbiór prac: obiektów, fotografii i instalacji studentów Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

MOCAK będzie czynny od wtorku do czwartku oraz w sobotę i niedzielę w godz. 11-19, a także w poniedziałek w godz. 11-20. Księgarnię MOCAK Bookstore można z kolei odwiedzać od wtorku do niedzieli w godz. 11-19. Obowiązuje reżim sanitarny (dezynfekcja, zasłanianie nosa i ust). 

Grafika we dwoje w MCK-u

Międzynarodowe Centrum Kultury (Rynek Główny 25) otworzy się we wtorek (2 lutego). W Galerii MCK-u będzie można bezpłatnie obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza z nich, „Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba”, to intymny portret małżeństwa krakowskich grafików, związanych ze sobą od ponad sześćdziesięciu lat. „Kawiarnia As – historia przetrwania Szymona Wiesenthala” to z kolei kolekcja szkiców malarza, architekta i projektanta, a przede wszystkim znanego „łowcy nazistów”.  

Galeria MCK-u będzie czynna od wtorku do niedzieli w godz. 10 – 18, na jej terenie może przebywać jednocześnie do 15 osób. 

O roli policji w nazistowskich Niemczech 

Ada Kopeć-Pawłowska z Żydowskiego Muzeum Galicja (Dajwór 18) zapowiada, że dzięki nowym wytycznym zwiedzający będą mogli odwiedzić wszystkie znajdujące się na terenie instytucji wystawy. Muzealnicy szczególnie zachęcają do obejrzenia najnowszej kolekcji „Porządek i Zagłada. Policja w nazistowskich Niemczech”, której wernisaż miał miejsce online zaledwie tydzień temu. Wystawa opisuje rolę niemieckiej policji od momentu przejęcia władzy przez Adolfa Hitlera po upadek III Rzeszy. – To kolejny impuls do rozmowy o przeszłości. Punkt wyjścia do trudnej dyskusji i niezbędnej edukacji. Wystawę pokazujemy też w odniesieniu do książek prof. Jana Grabowskiego na temat polskiej policji działającej w czasie II wojny światowej, które budzą w Polsce duże kontrowersje – zaznacza Tomasz Strug, kurator wystawy i wicedyrektor Żydowskiego Muzeum Galicja. Goście placówki będą mogli zobaczy również wystawę czasową „Szancer, wyobraź sobie!” oraz trzy wystawy stałe: „Śladami pamięci. Współczesne spojrzenie na żydowską przeszłość Polski”, „Dziesięć polskich miast – dziesięć żydowskich historii” oraz „Pamięć niedokończona. Dziedzictwo żydowskie i Zagłada w Galicji Wschodniej”. 

W lutym ŻMG będzie czynne od poniedziałku do piątku w godz. 11-17 oraz w soboty i niedziele w godz. 11-18. Na terenie wystaw obowiązuje limit 1 os./15 mkw. Muzealnicy zachęcają też do śledzenia aktualności na Facebooku, gdzie niebawem pojawią się konkursy z nagrodami. 

Moc muzeum 

Muzeum Narodowe w Krakowie z radością informuje: – Widzimy się we wtorek! Czekamy na Was już 2 lutego i przypominamy, że wtorek to dzień bezpłatnego wstępu do galerii stałych – czytamy w komunikacie na Facebooku. W Gmachu Głównym na zwiedzających czeka nieprezentowana dotychczas eksperymentalna wystawa „Moc muzeum” oraz „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz”. Do odwiedzin zapraszają też oddziały MNK, m.in. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Sukiennicach, Europeum, Dom Jana Matejki oraz Pałac Emeryka Hutten-Czapskiego. 

Zwiedzaj Kraków 

Wielkie otwarcie szykują też oddziały Muzeum Krakowa, m.in. Pałac Krzysztofory, Fabryka Emalia Oskara Schindlera i Muzeum Podgórza. – Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli znowu pokazywać Państwu nasze zbiory i opowiadać o Krakowie. Szczegółowe informacje, od kiedy, w jakich godzinach, które oddziały będę dla Państwa ponownie otwarte, przekażemy wkrótce! – zapewniła na Facebooku dyrekcja MK. 

Wieści z Wawelu 

Nad ponownym zaproszeniem zwiedzających intensywnie pracuje też Zamek Królewski na Wawelu. – Jesteśmy otwarci. Dla Was. Już nie tylko wirtualnie – czytamy na Facebooku. O szczegółach zwiedzania muzeum powiadomi wkrótce. 

„Nie” dla kin, teatrów i oper

Rządowe odmrożenie niestety nie obejmie kin i teatrów. Żalu nie kryje Marynia Gierat, dyrektorka Kina pod Baranami. – Bardzo porusza nas nie tylko to, że nie zostaliśmy otwarci, ale także to, że o kinach przestało się w ogóle mówić. Jakiekolwiek komentarze rządowe dotyczą siłowni, stoków narciarskich i innych miejsc, a o kinach i teatrach jest kompletna cisza. Nigdzie na świecie nie odnotowano ogniska wirusa w kinie. Kina i teatry są lepiej przygotowane do obostrzeń sanitarnych niż wiele innych miejsc: widzowie noszą maseczki, siedzą w bezpiecznych odległościach, sale są odpowiednio wietrzone i po każdym seansie dezynfekowane – podkreśla. Gierat ubolewa, że im dłużej obowiązują rządowe restrykcje, tym trudniej będzie podnieść się z kryzysu i odbudować widownię. – Przed wybuchem pandemii liczba widzów stale rosła… Zależy nam na tym, by młode pokolenie miało jakiekolwiek doświadczenia z odbiorem filmu w kinie. Czas szybko leci i naprawdę mamy obawy, że młodym ludziom film zacznie się kojarzyć wyłącznie ze streamingiem. 

Zgodnie z ostatnim rozporządzeniem kina oraz teatry, opery, filharmonie, domy kultury i ogniska muzyczne pozostaną zamknięte co najmniej do 14 lutego. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFrancuzi demonstrowali przeciw ustawie o bezpieczeństwie i restrykcjom
Następny artykułUltimate Epic Battle Simulator 2 zapowiedziane! Gra zaoferuje bitwy do 1,3 miliona jednostek na ekranie