A A+ A++

LivCom Awards to największy na świecie konkurs dla społeczności lokalnych, który koncentruje się na zarządzaniu środowiskiem i tworzeniu społeczności przyjaznych dla życia. Celem LivCom Awards jest zachęcanie do najlepszych praktyk, innowacji i przywództwa w tworzeniu tętniącej życiem, zrównoważonej środowiskowo społeczności, która poprawia jakość życia.

Poczucie szczęścia jest subiektywne i trudno je mierzyć. Jednak jakość życia już można. Jej światowy ranking prowadzi organizacja LivCom we współpracy z Centrum Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju Regionalnego (UNCRD) i Międzynarodowym Towarzystwem Planistów Miejskich i Regionalnych (ISOCARP). Przyznaje też doroczne nagrody. Ich laureaci są wzorem dla społeczności na całym świecie. Złotą nagrodę w 2023 roku otrzymała Gdynia.

Jury LivCom Awards ocenia projekty pod kątem kilkunastu celów dla zrównoważonego rozwoju ustalonych przez ONZ. Ważne są m.in. akcje dla klimatu, zdrowy tryb życia, innowacje i odpowiedzialne zarządzanie. Co roku do konkursu zgłaszają się setki miast i projektów z kilkudziesięciu krajów. Do finałów 2023 zakwalifikowano łącznie 22 miasta (w tym Gdynię) i 33 projekty z 24 krajów z całego świata.

Gdynia w swoim zgłoszeniu konkursowym pokazała, że właśnie taka jest – przyjazna dla każdego, i przekonała jurorów, że jest najbardziej przyjaznym do życia miastem o populacji między 150 a 400 tys. Tym samym zdobyła I – złotą nagrodę w kategorii D. I choć tematem przewodnim LivCom 2023 była przyjazność dla seniorów, to nagroda jest za całokształt działań i polityk miasta na rzecz dobrostanu mieszkańców.

W kategorii E (populacja powyżej 400 tys.) zwyciężyło Abu Dhabi ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W kategorii C (populacja 75 001-150 000) triumfowało Torres Vedras z Portugalii, w kategorii B (populacja 20 001-75 000) kolejne portugalskie miasto Águeda, a w kategorii A (liczba ludności do 20 000) społeczność Mizhi z chińskiego Tajpej.

Współorganizatorem 21. edycji LivCom Awards był Międzynarodowy Instytut Narodów Zjednoczonych ds. Starzenia się (UN-INIA). Nic dziwnego, bowiem tematem przewodnim tegorocznych finałów LivCom było „Miasto przyjazne osobom starszym”. Dlatego istotne było, by przystępując do konkursu pokazać szereg inicjatyw skierowanych do osób starszych. A tych w Gdyni nie brakuje. Pokazano więc działania Centrum Aktywności Seniora (CAS) i Gdyńskiej Rady ds. Seniorów. Przedstawiono też takie inicjatywy skierowane do osób starszych, jak domy dziennego pobytu dla seniorów w CAS, Uniwersytet Trzeciego Wieku (także z zajęciami online), liczne wydarzenia, programy i formy wsparcia organizowane w CAS oraz w 27 klubach, oferujących szeroki wachlarz zajęć – sportowych, edukacyjnych, artystycznych czy integrujących. A także Wieloletni Program Wspierania Seniorów i Zdrowego Starzenia się na lata 2022-2025, który wspiera seniorów w dbaniu o dobre samopoczucie i codzienną aktywność, uczestniczeniu w życiu społeczności lokalnej oraz wspieraniu działań umożliwiających udział w procesach decyzyjnych. Gdyńskie zgłoszenie konkursowe pokazywało całe spektrum działań i polityk włączających miasta – w kategoriach od zarządzania przestrzeniami zielonymi, poprzez partycypację społeczną i kulturę aż po rozwiązania dotyczące zdrowia, edukacji, zrównoważonego rozwoju i innowacji.

Bardzo istotne dla jakości życia są obszary zielone i przestrzeń publiczna. Te działania miasta przyniosły w konkursie dodatkową nagrodę w kategorii „Ulepszanie krajobrazów i przestrzeni publicznych”.
Wskazano także na liczne działania proekologiczne i proklimatyczne. Wszak ochrona środowiska i zielona gospodarka to jedna z podstaw działalności miasta, a Plan Adaptacji Miasta do Zmian Klimatu jest jedną z jego głównych polityk. Obliczanie śladu węglowego miasta i plan jego redukcji o 43% do 2030 roku; mimo bardzo dobrej jakości powietrza profilaktyka i eliminacja zanieczyszczenia powietrza, m.in. poprzez dotacje dla mieszkańców na wymianę wysokoemisyjnych systemów grzewczych; zagospodarowanie wód opadowych (ogrody deszczowe, zbiorniki retencyjne, zieleń zamiast betonu, chłonące wodę boiska szkolne); elektryczny transport (trolejbusy, elektrobusy i sieć ładowarek, dotacje na rowery elektryczne)… To wszystko przekonało jurorów, że Gdynia jest zielonym miastem.
Tegoroczne nagrody dla Gdyni to kolejne już uznanie pracy nad jakością życia w mieście. W 2021 roku Gdynia otrzymała brązową nagrodę w dziedzinie miejskich projektów dotyczących zrównoważonego rozwoju, a w 2019 w swojej kategorii populacyjnej także brązowy medal.
Warto zauważyć, że wśród finalistów LivCom Award 2023 znalazły się także dwa inne polskie miasta – Katowice, które zgarnęły srebro w kategorii E oraz Ostrów Wielkopolski, wyróżniony brązową nagrodą w kategorii projektów środowiskowych.
Udział w konkursie LivCom Awards jest bezpłatny.




Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułSystem Webfleet najlepszym oprogramowaniem do zarządzania flotą w plebiscycie Fleet Derby 2023
Następny artykułNie będzie (na razie) podwyżek cen biletów. Punkt został zdjęty z sesji (transmisja online)