A A+ A++

W wieku 89 lat zmarł brazylijski kardynał Geraldo Majella Agnelo. Był m.in. prymasem Brazylii i przewodniczącym tamtejszej konferencji episkopatu. Pracował też w Watykanie jako sekretarz ówczesnej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Po śmierci kard. Agnelo Kolegium Kardynalskie liczy 221 purpuratów (47 z nominacji Jana Pawła II, 64 – Benedykta XVI i 110 – Franciszka). Jest wśród nich 120 elektorów, mających prawo do udziału w konklawe (9 z nominacji Jana Pawła II, 30 – Benedykta XVI i 81 – Franciszka).

Geraldo Majella Agnelo urodził się 19 października 1933 roku w mieście Juiz de Fora stanie Minas Gerais na południu Brazylii jako trzecie z ośmiorga dzieci ubogiej rodziny. Dzięki materialnemu wsparciu ze strony swych rodziców chrzestnych mógł się uczyć w szkole katolickiej, a następnie w niższym seminarium duchownym. Po ukończeniu seminarium wyższego w São Paulo przyjął 27 czerwca 1957 roku święcenia kapłańskie, po czym kontynuował studia w zakresie teologii i liturgii na Papieskim Ateneum św. Anzelma w Rzymie, uzyskując tam w 1969 roku doktorat.

Wcześniej jako kapłan pełnił różne funkcje duszpasterskie w archidiecezji São Paulo. Podczas pobytu w Rzymie (1967-69) współpracował z Radiem Watykańskim. Po powrocie do kraju był m.in. koordynatorem duszpasterstwa diecezjalnego oraz wykładał teologię liturgii i sakramentów.

14 maja 1978 roku papież Paweł VI mianował niespełna 45-letniego kapłana biskupem diecezji Toledo na południu kraju. Po czterech latach pracy na tym stanowisku Jan Paweł II przeniósł go na urząd arcybiskupa metropolity Londriny, również na południu Brazylii. W tym czasie abp Agnelo był m.in. przewodniczącym Komisji Liturgicznej episkopatu, a w kwietniu 1991 roku, na plenarnym zgromadzeniu Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM) wybrano go na szefa Wydziału ds. Liturgii.

16 września 1991 roku Ojciec Święty powołał brazylijskiego hierarchę na sekretarza Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. 13 stycznia 1999 roku papież mianował niespełna 66-letniego hierarchę arcybiskupem metropolitą São Salvador da Bahia w północno-wschodniej części kraju, z którą to funkcją łączy się tytuł prymasa Brazylii. A na konsystorzu 21 lutego 2001 roku włączył go w skład Kolegium Kardynalskiego.

Kard. Agnelo uczestniczył w wielu ważnych wydarzeniach kościelnych, m.in. w Synodzie Biskupów. Od maja 1999 do maja 2003 roku był drugim wiceprzewodniczącym Latynoamerykańskiej Rady Biskupiej (CELAM). Od maja 2003 do maja 2007 roku stał na czele Krajowej Konferencji Biskupów Brazylii i w tym charakterze był gospodarzem i jednym z trzech przewodniczących V konferencji ogólnej episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów, która w maju 2007 obradowała w Aparecidzie (otworzył ją Benedykt XVI). 12 stycznia 2011 roku ustąpił ze stanowiska metropolity São Salvador da Bahia, ale kierował swą archidiecezją jako administrator apostolski do czasu mianowania 25 marca tegoż roku nowego arcybiskupa. W dniach 12-13 marca 2013 roku wziął udział w konklawe, które wybrało Franciszka. Od 2014 roku mieszkał w Londrinie, tam też zmarł dziś rano.

Był autorem trzech książek nt. liturgii oraz wielu artykułów, w większości na ten sam temat, zamieszczanych na łamach czasopism specjalistycznych w Brazylii i we Włoszech.

Drogi Czytelniku,
cieszymy się, że odwiedzasz nasz portal. Jesteśmy tu dla Ciebie!
Każdego dnia publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła w Polsce i na świecie. Jednak bez Twojej pomocy sprostanie temu zadaniu będzie coraz trudniejsze.
Dlatego prosimy Cię o wsparcie portalu eKAI.pl za pośrednictwem serwisu Patronite.
Dzięki Tobie będziemy mogli realizować naszą misję. Więcej informacji znajdziesz tutaj.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAzja w Poznaniu. Festiwal Kultury Azjatyckiej Hikari (ZDJĘCIA)
Następny artykułНа догоду Росії: Сербія відхрестилася від “Кримської платформи”