A A+ A++

opr. red. (ao) fot. Gmina Chojnice

Pani Cecylia Kostera.


Zmarła najstarsza mieszkanka gminy Chojnice – pani Cecylia Kostera z Pawłówka koło Chojnic. Na początku listopada ubiegłego roku świętowała swoje setne urodziny.

– Byliśmy niedawno parę miesięcy temu na uroczystości 100-lecia urodzin naszej mieszkanki. Tak witalnej, pijącej z nami kawę, rozmawiającej 100-latki dawno nie spotkałem, a tu dzisiaj pogrzeb – mówi wójt Zbigniew Szczepański.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się dzisiaj (25.01.) w Pawłowie, a udział w nich wzięli także przedstawiciele gminy Chojnice.

Pani Cecylia – córka Barbary i Piotra – urodziła się 5 listopada 1923 r. w Żalnie. Od 1928 r.  mieszkała w Pawłówku, gdzie otoczona była opieką przez Marylkę i Andrzeja Szczepańskich. Miała dwie siostry i dwóch braci. W czasie II wojny światowej Pani Cecylia wraz z rodzicami i bratem Janem przebywała kilka miesięcy w obozie w Potulicach, a następnie została przewieziona do obozu w Jabłonowie. Po wojnie jako młoda kobieta pracowała na gospodarstwie w Brusach jako pomoc domowa, potem wraz z ukochaną siostrą Bożenką prowadziła gospodarstwo rolne w Pawłówku. Praca na gospodarstwie była dla niej bardzo ważna, hodowała m.in. kury, kaczki, uprawiała warzywa, sadziła kwiaty. Wspierała również brata – ks. Jana Kosterę – proboszcza parafii w Lichnowach. W wolnych chwilach w pracy na gospodarstwie lubiła szyć i czytać książki. Od zawsze interesowała się geografią. Na bieżąco była również z informacjami z kraju i ze świata. Pani Cecylia lubiła posiedzieć sobie w altance i delektować się otaczającą przyrodą. W pokoju miała kanarka, który umilał jej całe dnie, a wieczory spędzała na oglądaniu ulubionego serialu „M jak miłość”. Była osobą sympatyczną, otwartą oraz życzliwą i jak zawsze podkreślała – to rodzina i sąsiedzi byli dla niej w życiu najważniejsi.

Podobne tematy:

Najnowsze:

Artykuł pochodzi z portalu www.chojnice24.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł80. rocznica utworzenia 27. WDPAK
Następny artykułTegorocznym maturzystom nie udało się zatańczyć poloneza na Placu Warszawskim