A A+ A++

Młodzież trudno podejrzewać o rozwagę, niestety powoduje to często sytuacje zagrożenia życia młodych ludzi. Tak dzieje się np. w przypadku popularnych obecnie wyzwań (tzw. challenge’ów), które polegają np. na wdychaniu dezodorantu, ucieczki z domu, czy nawet oblaniu się środkiem łatwopalnym i podpaleniu. Policja apeluje do rodziców o czujność wobec dzieci.

Rozwój nowych technologii doprowadził do dużej aktywności młodych osób w sieci. A jest to grupa społeczna, która łatwo ulega wpływom innych, bardziej „przebojowych” osób. Dlatego właśnie internetowe challenge stały się tak popularne.

Jak informuje policja, tendencja takich zachowań jest wzrostowa.

– W sieci młodzież znajduje krótkie filmiki, w których osoby wykonują określone zadania, również te niebezpieczne dla życia i zdrowia. Dzieci, oglądając takie treści, inspirują się, a w konsekwencji biorą udział w tak zwanych challenge’ach – wyjaśnia policja.

U młodych osób brak najczęściej weryfikacji tego, co zobaczą. Naśladują zachowania innych bezkrytycznie, co może, i często prowadzi, do tragedii.

– Znane są przypadki, gdzie młody człowiek wziął udział w challenge’u i zjadł jakąś substancję lub wykonał określoną czynność, po czym trafił pod opiekę służb medycznych z zagrożeniem życia – podkreślają policjanci.

Ostatnio dużą popularność zyskała akcja 48 hours challenge – zniknij bez śladu. Polega ona na upozorowaniu swojego zniknięcia na 48 godzin. Liczy się to, ile osób jest zaangażowanych w poszukiwania, ile mediów opublikuje komunikat, ile osób będzie go szukać. Zadaniem młodego człowieka jest też utrudnianie poszukiwań.

– Okazało się jednak, że gdy nastolatkowie z łatwością radzili sobie z grą, w niebezpiecznym challenge’u brały udział nawet kilkuletnie dzieci, które miały o wiele więcej problemów. We Francji 9-letnia dziewczynka zniknęła bez śladu na całe 3 dni. Po tym czasie, jak gdyby nic się nie wydarzyło, wróciła do domu – podaje policja.

Nie jest to, niestety, jedyne wyzwanie, jakich podejmują się nastolatkowie. Są też takie, które prowadzą do okaleczenia, a nawet śmierci. Na przykład w ubiegłym roku popularne było stosowanie dezodorantu miejscowo na skórę tak długo, aż doszło do uszkodzenia skóry. Portal Spidersweb informuje o przypadku, w którym 17-letnia nastolatka z Ostholstein (Szlezwik-Holsztyn) tragicznie zmarła po wykonaniu wyzwania z TikToka, w którym uczestnicy mają za zadanie wdychać duże ilości dezodorantu. Dezodorant zawiera butan, który może obniżyć poziom tlenu, a w efekcie może dojść do paraliżu mięśnia sercowego i ośrodka oddechowego.

– Rodzicu, a Ty wiesz co robi Twoje dziecko?! Apelujemy i alarmujemy!! – rodzice muszą zwracać uwagę na to, co robią ich dzieci, jak spędzają czas wolny, gdzie i z kim się spotykają, a to wszystko po to, aby zapobiegać różnym tragediom i niebezpiecznym sytuacjom. Pamiętajmy, że każde zaginięcie traktowane jest przez służby priorytetowo i angażowane są znaczne siły zarówno policyjne jak i podmiotów współdziałających! – podsumowuje policja.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOdcinek tej ulicy będzie wkrótce jednokierunkowy
Następny artykułУ США запропонували замінити вибори президента на лотерею: науковці кажуть, що це спрацює