A A+ A++

Piętnasta edycja konkursu gwary pałuckiej w barcińskiej bibliotece odbyła się 7 marca. W książnicy stawiło się blisko 50 dzieci z dwunastu szkół z powiatu żnińskiego, aby godać po pałucku. Znów jury na czele z mistrzem pałuckiej gwary Mirosławem Binkowskim miało twardy orzech do zgryzienia.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Barcinie zorganizowała już po raz XV Konkurs Gwary Pałuckiej – Ocalić od zapomnienia. W tym roku pod patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty. Pomysłodawcą tego konkursu jest Mirosław Binkowski, znawca i od wielu lat piewca gwary pałuckiej, a jednocześnie autor wierszy pisanych w tej gwarze, które stanowią bazę tekstów, jakie prezentowane są przez uczestników konkursu w Barcinie.

Poziom konkursu znów był bardzo wysoki, choć Mirosław Binkowski w podsumowaniu przyznał, że może ociupinkę niższy, aniżeli w zeszłym roku. Jednak uczniom tym razem aż 12 szkół z terenu powiatu żnińskiego trzeba gratulować zaangażowania, wytrwałości w zrozumieniu i wyuczeniu się tekstów pisanych w języku, który jest nasz, ale może się momentami wydawać, jakby był obcym. Mirosław Binkowski podkreślił, że podczas niektórych prezentacji słychać było, że recytatorzy na co dzień słyszą i posługują się w domach rodzinnych gwarą pałucką. To po prostu jest wyczuwalne dla ekspertów w sposobie wypowiadania słów. Natomiast inni wyuczyli się perfekcyjnie tych słów, ale niekoniecznie posługują się pałucką gwarą na co dzień.

Występy recytatorów miały ciekawe elementy gry aktorskiej, także z wykorzystaniem rekwizytów, jak np. najnowsze wydanie “Pałuk” fot. Karol Gapiński

Szkoły biorące udział w konkursie gwary pałuckiej: SP nr 1 Barcin; Zespół Szkół w Barcinie; SP w Brzyskorzystwi; SP Gąsawa; SP Januszkowo; SP Laski Wielkie; SP Mamlicz; SP Piechcin; Niepubliczna SP w Sarbinowie Drugim; SP Świątkowo; SP Żerniki; SP nr 5 Żnin. Udział wzięło 49 dzieci: klasy I-III – 19 uczestników; klasy IV-VIII – 30 uczestników.

Uczestników konkursu oceniało jury powołane przez organizatora czyli BPMiG w Barcinie w składzie: Mirosław Binkowski – przewodniczący komisji, Artur Jakubowski – członek i Teresa Wilk – członkini. Dodajmy, że ta ostatnia jest stałą uczestniczką jury od początku konkursu i tradycją jest, że nagradza najmłodszych uczestników kolejnych edycji nagrodą specjalną. Nie inaczej było w tym roku.

Komisja oceniając uczestników konkursu wzięła pod uwagę: opanowanie pamięciowe tekstu – pkt. od 0 do 3; intonację i dykcję – pkt. od 0 do 4; posługiwanie się gwarą pałucką – pkt. od 0 do 5; poprawność i staranność interpretacji – pkt. od 0 do 4; ogólny wyraz artystyczny – pkt. od 0 do 4.

W pierwszej kategorii wiekowej oceniani byli uczniowie szkół podstawowych klas I-III:

I miejsce: Zofia Goclik SP w Brzyskorzystwi i Julia Łybek – SP w Brzyskorzystwi

II miejsce: Zuzanna Karbowiak Zespół Szkół w Barcinie

III miejsce: Zofia Lewicka Zespół Szkół w Barcinie

Wyróżnienie: Nadia Jędrzejczak SP Świątkowo

Wyróżnienie: Aleksander Majchrzak SP Piechcin

Za przygotowanie laureatek pierwszego miejsca jury wyróżniło nauczycielkę Ewę Różańską.

Zastępca burmistrza Barcina Hubert Łukomski wręcza dyplomy zwyciężczyniom w pierwszej kategorii fot. Karol Gapiński

II kategoria wiekowa to uczniowie szkół podstawowych klas IV–VIII:

I miejsce: Borys Rusiewicz SP Świątkowo

II miejsce: Bartosz Strzelewicz SP Świątkowo

III miejsce: Katarzyna Klóskowska Zespół Szkół w Barcinie

Wyróżnienie: Juliusz Woźniak Zespół Szkół w Barcinie

Wyróżnienie: Lena Nawrocka Zespół Szkół w Barcinie

 Za przygotowanie laureata jury wyróżniło Danutę Kubiak-Rusiewicz

Uczestnicy XV edycji konkursu z jurorami i organizatorami na wspólnej fotografii fot. Karol Gapiński

Wśród gości konkursu była dyrektorka Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żninie Beata Czaczyk. Ona również była pod wrażeniem występów dzieci. Dlatego postanowiła wręczyć dwie nagrody specjalne – po jednej w każdej z kategorii wiekowych. Jeśli chodzi o młodsze dzieci, Beata Czaczyk miała te same faworytki, co i główne jury, czyli nagrodziła duet dziewcząt z NSP w Brzyskorzystwi: Zosię Goclik i Julię Łybek. W drugiej kategorii nagrodziła Bartka Kośmidra z SP w Januszkowie.

Organizatorzy zadbali o smaczny poczęstunek w przerwie konkursu. Nie mogło być inaczej skoro jednym z gości był ekspert kuchni pałuckiej Krzysztof Leśniewski, który zresztą też wręczył od siebie nagrodę specjalną. Otrzymała ją Marcelina Musielska z SP w Laskach Wielkich. Nagrodą były książki Kuchnia Pałucka i Tradycyjna spiżarnia z dedykacjami od autora. Dodajmy, że dla wsparcia pałuckich klimatów Krzysztof Leśniewski przygotował również nasz regionalny gzik.

Dyrektorka barcińskiej książnicy wręczyła dyplomy i upominki w postaci toreb z motywami pałuckimi wszystkim uczestnikom konkursu.

Karol Gapiński

To oni sprawiają, że pałucka gwara przetrwa. XIV powiatowy konkurs w Barcinie rozstrzygnięty. Zwycięzcy ze Świątkowa i Rogowa
To oni sprawiają, że pałucka gwara przetrwa. XIV powiatowy konkurs w Barcinie rozstrzygnięty. Zwycięzcy ze Świątkowa i Rogowa

Aktualizacja: 08/03/2024 11:27
Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBrzesko. Wzmożone kontrole policji
Następny artykułBenQ PD3225U – nowy monitor 4K dla profesjonalistów, którzy korzystają z urządzeń Mac. Matryca IPS Black oraz tryb M-Book