A A+ A++

Został wybrany wykonawca czterech ogródków społecznych

25.01.2024

25 stycznia 2024 roku został wybrany wykonawca czterech ogródków społecznych w Stalowej Woli – Etap I. Realizację zadania przeprowadzi konsorcjum firm: Przedsiębiorstwo Budowlano – Inżynieryjne „ADMA” Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, ul. Tadeusza Kościuszki 64, 28-200 Staszów – lider konsorcjum oraz „ADMA” Zakład Remontowo – Budowlany Marian Adamczyk, ul. Tadeusza Kościuszki 64, 28-200 Staszów – partner. 

 – Ogródki społeczne, „zielone ściany”, parki kieszonkowe, elementy małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą oraz oryginalne zbiorniki na „deszczówkę”, do realizacji których przystępujemy w czterech różnych lokalizacjach naszego miasta uczynią Stalową Wolę jeszcze bardziej zieloną i ekologiczną. Pionierskie i nowatorskie rozwiązania proekologiczne mają także na celu poprawę komfortu Mieszkańców, dając piękne, zielone i nowoczesne miejsca odpoczynku i nauki przez zabawę. Warto podkreślić, że dzięki funduszom norweskim możemy realizować to kolejne ważne zadanie w Stalowej Woli – zaznaczył Lucjusz Nadbereżny Prezydent Miasta Stalowej Woli. 

Zasadniczy zakres robót obejmuje budowę ogródka społecznego przy terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego w Stalowej Woli, rozbiórkę istniejącego ogrodzenia i fragmentu betonowego cokołu, budowę fragmentu ogrodzenia, budowę ciągów pieszych, budowę wybranych elementów małej architektury i urządzeń edukacyjnych i montaż zbiornika na deszczówkę. Drugim elementem prac, będzie budowa ogródka społecznego na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, rozbiórkę istniejącego ogrodzenia i fragmentu betonowego cokołu, budowę fragmentu ogrodzenia, budowę ciągów pieszych, budowę wybranych elementów małej architektury i urządzeń edukacyjnych i montaż zbiornika na deszczówkę. Cześć trzecia zamówienia, to budowa ogródka społecznego na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Energetyków w Stalowej Woli, który obejmuje rozbiórkę istniejącego ogrodzenia, budowę fragmentu ogrodzenia, budowę ciągów pieszych, budowę wybranych elementów małej architektury i urządzeń edukacyjnych i montaż zbiornika na deszczówkę. W części czwartej powstanie ogród społeczny wraz z zieloną ścianą na budynku Publicznej Szkoły Podstawowej nr 7. To przedsięwzięcie w całości przewidziane jest do realizacji w I etapie inwestycji. W ramach projektowanego ogrodu wertykalnego, zdecydowano się na przekształcenie fragmentu elewacji szkoły w postaci zielonej ściany, w systemie GREENCABLE. Konstrukcja składa się z regularnie rozpiętych linek stalowych rozstawionych co 40 cm. Linki przytwierdzone będą do elewacji poziomymi rzędami kotew rozstawionych co 160 cm. W celu wprowadzenia roślin pnących pod konstrukcją zielonej ściany przewidziane zostały donice wykonane z kompozytu włókna szklanego, które fakturą oraz kolorem imitują donice betonowe, ale są od nich lżejsze. Do obsadzenia donic przewidziane zostały gatunki roślin, które podczas rozrastania posplatają się pędami, tworząc zróżnicowaną, atrakcyjną powierzchnię zielonej ściany. Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie PSP nr 7 jest stworzenie klasycznego parku kieszonkowego (pocket garden) z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. W systemie retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową, znajdą się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych. Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie, dla każdego przedziału wiekowego, bez ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. Rozmieszczenie poszczególnych elementów uwzględnia minimalną ilość kolizji z infrastrukturą oraz zapewnia możliwość dojazdu wozów bojowych straży pożarnej. 

Zamówienie realizowane jest w ramach projektu pt.: „MODELOWE ROZWIĄZANIA NA TRUDNE WYZWANIA – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli współfinansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOddziały dla dzieci w przemyskim szpitalu w nowej odsłonie. Jest przyjaźnie i komfortowo!
Następny artykułTydzień Filmu Niemieckiego 2024