A A+ A++

ZPP liczy, że TSUE uzna tzw. szybki VAT od paliw za zgodny z unijnym prawem

15.07.2021r. 05:00

Szybki VAT od paliw jest zgodny z unijnym prawem i jest jednym z filarów uszczelnienia podatkowego, który przyczynił się do ograniczenia gigantycznych patologii w sektorze rynku paliw płynnych w Polsce – ocenia Związek Pracodawców i Przedsiębiorców i wnioskuje do TSUE o uznanie tej zgodności.

Jak wskazała organizacja, za uznaniem mechanizmu szybkiego VAT za zgodny z prawem unijnym o co wnioskuje ZPP wraz z szeregiem organizacji branżowych, przemawia to, że skala nielegalnego obrotu paliwami w Polsce w 2015 r. sięgała ponad 20 proc. legalnego rynku.

Jednym z najbardziej popularnych modeli wykorzystywanych przez przestępców było sprowadzanie paliw przez tzw. znikających podatników. Propozycja przyspieszenia płatności zaliczki VAT od nabyć wewnątrzwspólnotowych paliw została zaproponowana przez firmy paliwowe jeszcze przed 2015 r. Takie rozwiązanie, chociaż miało niekorzystny wpływ na płynność finansową przedsiębiorców, było jednak konieczne, by zwalczać zorganizowaną przestępczość – oceniła.

Dodała, że zmiany przepisów, zwłaszcza przyspieszenie terminu wpłacania zaliczki VAT od nabycia paliw oraz monitorowanie przewozu, wypracowane we współpracy z branżą paliwową, przyniosły duży wzrost rejestrowanej sprzedaży. “Według wyliczeń POPiHN wpływy podatkowe uiszczane przez branżę paliwową w 2015 r. z VAT, akcyzy i opłaty paliwowej wynosiły ok. 50 mld zł, a w 2019 r. ok. 74 mld zł. Większość tego wzrostu była wynikiem ograniczenia działalności przestępców” – podała.

Według ZPP, za uznaniem szybkiego VAT za zgodny z prawem unijnym przemawia również analiza formalno-prawna. Wskazało, że przyjęcie niekorzystnej interpretacji przez TSUE będzie oznaczało konieczność zmiany prawa krajowego. “Innymi słowy, zostanie podważony jeden z filarów uszczelnienia podatkowego, który w istotny sposób przyczynił się do ograniczenia gigantycznych patologii w sektorze rynku paliw płynnych” – podkreślono.

Jak zaznaczył wiceprezes ZPP Marcin Nowacki, polscy przedsiębiorcy liczą, że TSUE uzna zgodność “szybkiego VAT” z prawem UE. “W przeciwnym razie mogłoby to podważyć zaufanie legalnego biznesu do prawa unijnego i instytucji unijnych, a także wiązałoby się z ryzykiem wzrostu nielegalnego obrotu paliwami w Polsce” – ocenił.

Inne tematy przyciągające uwagę naszych Czytelników

Deklaracje i zapowiedzi

Zielona energia
Energetyka jądrowa

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBentley Flying Spur Hybrid: Elektryfikacji ciąg dalszy
Następny artykułNajmocniejsze cytaty ostatnich dni – Skandal z cnotami niewieścimi