A A+ A++

– Metody adaptacji obiektów do zmian klimatycznych zaczynają odgrywać ważną rolę w strategiach zrównoważonego rozwoju. W krajach unijnych nieruchomości odpowiadają za emisję około 40 proc. gazów cieplarnianych, więc ich efektywność energetyczna to jeden z kluczowych aspektów wpływu na środowisko. Oddziałują również na gospodarkę wodną i odpady. Z kolei odpowiedzialność społeczna najczęściej łączy się z zapewnieniem pracownikom przestrzeni o parametrach korzystnie przekładających się na ich zdrowie i komfort – np. czynniki akustyczne czy jakość powietrza. Istotna jest dostępność przestrzeni dla osób z niepełnosprawnościami lub specyficznymi wymogami. Budynki mogą też wspomagać budowanie kapitału społecznego – twierdzi Andrzej Gutowski, dyrektor ESG w firmie Colliers, która wydała raport o tym, w jakim stopniu polskie organizacje wdrażają inicjatywy związane z ESG.

Bartłomiej Głąbiński, adwokat w kancelarii CMS


Bartłomiej Głąbiński, adwokat w kancelarii CMS

Zmniejszenie emisyjności to jeden z najważniejszych celów europejskiego budownictwa. Jak zaznacza Międzynarodowa Agencja Energetyczna, aby go osiągnąć, bezpośrednie emisje CO2 w tym sektorze muszą zostać zmniejszone o 50 proc., a pośrednie o 60 procent. Jak podkreśla Bartłomiej Głąbiński, adwokat w kancelarii CMS, to, co najbardziej wpływa na europejski rynek nieruchomości, to fakt, że jest on związany postanowieniami Porozumienia paryskiego oraz Europejskiego Zielonego Ładu, czyli do zmniejszenia średniej energochłonności budynków o co najmniej 30 proc. i emisji CO2 o 55 proc. do 2030 roku. Mają temu służyć rozwiązania regulacyjne, takie jak Dyrektywa w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (EPBD), obowiązek raportowania środowiskowego wprowadzony przez NFRD, a następnie CSRD czy Taksonomia UE. Duże znaczenie dla rynku nieruchomości w tym kontekście będą miały również regulacje dotyczące mechanizmu dostosowania cen na granicach (CBAM) zwanego cłem węglowym oraz planowane włączenie budynków do systemu EU ETS, co może doprowadzić do przyspieszenia tempa redukcji emisji, ale będzie wiązało się ze zwiększeniem ceny do uprawnień.

Kluczowa w realizacji celów emisyjnych nowelizacja Dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków ma zawierać wymóg, aby wszystkie nowe budynki w UE spełniały standard zeroemisyjności już od 2028 roku. Budynki będące własnością instytucji publicznych mają spełniać ten warunek jeszcze wcześniej, bo od 2026 roku. Od 2028 r. nowe budynki będą musiały być także obowiązkowo wyposażone w instalacje fotowoltaiczne. Dodatkowo państwa członkowskie będą zobligowane do stopniowego wycofywania ogrzewania z wykorzystaniem paliw kopalnych do 2035 roku.

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułMistrzowie Internetu – Jak widać nie tylko dziewczyny mogą oszukiwać
Następny artykułCo ze śledztwem ws. Magdaleny Żuk? Przetłumaczono dokumenty, które dotarły z Egiptu