A A+ A++

– W planie na r. 1950 przewidziana jest radiofonizacja całej dzielnicy miasta Za Kanałem oraz założenie własnego studia dla nadawania audycji lokalnych – pisała prasa o Elblągu ponad 70 lat temu…

W dzisiejszym odcinku Głosu z przeszłości trochę tematów kulturalnych, odrobina sportu, a także kwestie związane z radiofonizacją. Przy okazji: wspomniane “radiopajęczarstwo” nie jest związane w żaden sposób ze Spider-Manem, nad czym ubolewamy. Według internetowego słownika PWN to “bezprawne korzystanie z odbiornika radiowego bez zarejestrowania go i uiszczania opłat”. A teraz zapraszamy na podróż czasie…

Osiągnięcia elbląskiego radiowęzła

W r.b. będzie zradiofonizowana dzielnica Za Kanałem

“Radiowęzeł elbląski wykazał się w ub. r. poważnymi osiągnięciami. Zakreślony plan pracy został wykonany ze znaczną nadwyżką – na terenie miasta w 180 proc. i w powiecie w 140 proc. Zespół pracowników zajął w skali wojewódzkiej III miejsce, uzyskując dyplom uznania. Dyplom uznania otrzymywał również instruktor rejonowy radiofonizacji ob. St. Iwaszcz.

W styczniu br. Załoga radiowęzła przystąpiła do współzawodnictwa indywidualnego w pracy zawodowej i społecznej. Po upływie jednego miesiąca wyróżnili się dwaj monterzy liniowi – Trapszo, który pracując przy instalacji głośników na wsi wykonał 400 proc. normy i Rynkiewicz, który przy 20 stopniach mrozu usunął przeszkodę na 10 km linii.

Ze względu na warunki atmosferyczne, załoga radiowęzła zaprzestała obecnie prac przy budowie nowych linii, a zajęła się instalacją głośników i innych urządzeń wewnętrznych. Poza tym prowadzone jest szkolenie fachowe, zwalczanie “radiopajęczarstwa” itp. W marcu ma być zorganizowany kurs szkolenia zawodowego pod nazwą “Szkółka techniczna”. W planie na r. 1950 przewidziana jest radiofonizacja całej dzielnicy miasta Za Kanałem oraz założenie własnego studia dla nadawania audycji lokalnych”.

“Maszeńka” Afinogenowa zdobyła sobie uznanie młodzieży i robotników

“Problemy wychowania młodzieży radzieckiej, rola kolektywu szkolnego, nurt życia młodego pokolenia narodów radzieckich, są jeszcze mało u nas znane.

Dramatopisarz radziecki Afinogenow, w sztuce “Maszeńka” wystawianej obecnie na scenie Państwowego Teatru im. Jaracza w Elblągu, dał właśnie przekrój codziennego życia młodzieży radzieckiej, zorganizowanej w kolektywie szkolnym.

Odrodzenie się życiowe oderwanego od rzeczywistości profesora Okajemowa (Henryk Barwiński) nawiązanie przez niego łączności z młodym pokoleniem i pożyteczny wpływ na losy członków kolektywu Maszy (Wanda Bajerówna) – to zasługa oddziaływania nowych metod pedagogicznych, w jakich wychowuje się młode pokolenie radzieckie. Sztuka pokazuje nowe wartości młodego pokolenia ludzi radzieckich, które pozwalają im osiągnąć w nauce, pracy i życiu codziennym coraz to nowe zdobycze.

Premiera sztuki zakupiona została dla aktywu związków zawodowych, żywa reakcja widowni świadczyła, że robotnicy elbląscy zrozumieli utwór i przeżywali głęboko jego treść razem z wykonawcami.

Daleko jednak większą korzyść przyniesie wystawienie tej sztuki dla blisko 10 tys. młodzieży szkół elbląskich różnego typu, młodzieży której życie radzieckich rówieśników jest jeszcze bardzo mało znane.

Powodzenie sztuki pozwala przypuszczać, że nie prędko zejdzie ona z repertuaru”.

Mistrzostwa szachowe juniorów

“W turnieju szachowym juniorów o mistrzostwo Elbląga, zorganizowanym przez ZKS “Stal”, zakończono rozgrywki półfinałowe. Do finału zakwalifikowali się: Torebko, Sawula, Haraburda, Wiśniewski, Futka, Chrzanowski, Badyna i Przybylski. Wobec wyrównanych sił walka o mistrzostwo będzie zacięta i interesująca”.

Zebranie Elbląskiego Towarzystwa Wędkarskiego

“Celem zapoznania zwolenników sportu wędkarskiego z obowiązującymi przepisami, Towarzystwo Wędkarskie zwołuje w dniu 5 bm. o godzinie 19 w świetlicy Związku Bojowników przy ul. Gdyńskich Kosynierów zebranie swych członków i sympatyków”.

Kina

“Kino Bałtyk – Czarci żleb, dramat prod. polskiej, początek codziennie o godz. 18 i 20, w niedzielę o godz. 15, 18 i 20.

Kino Mars – Dubrowski – film produkcji radzieckiej”.

Źródło: Głos Wybrzeża nr 61, 1950 r.

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.


oprac. TB

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNa Solinie cisza. Rada powiatu chce całkowitego zakazu dla silników spalinowych. Również dla statków wycieczkowych
Następny artykułKary finansowe lub zamknięcie firm produkcyjnych. Powód? Niespełnienie norm emisji