A A+ A++

Pierwszym wybiegiem, który widzimy, wchodząc do wrocławskiego zoo jest Sawanna. Na powierzchni ponad hektara mieszkają zebry Chapmana, strusie południowoafrykańskie, antylopy kama i żyrafy siatkowane. Dokładnie 4 marca 2021 r. przyszła na świat mała żyrafa siatkowana, córka Imary i Rafikiego.

– Wiedząc, że Imara urodzi lada dzień, poranny obchód zaczynaliśmy od niej. W tamten czwartek, kiedy weszłam z kolegą do domku żyraf, zauważyliśmy, że zaczęła się akcja porodowa. Trwała około 40 minut i przebiegła książkowo – bez komplikacji, chociaż żyrafy rodzą się w spektakularny sposób, bo wyślizgują się na ziemię z wysokości około 1,5 metra. Malucha powitaliśmy na świecie dokładnie o 7:47 i od razu udało się zaobserwować, że to samiczka – opowiada Agnieszka Chałupka, opiekun zwierząt z wrocławskiego zoo.

Inuki w języku suahili oznacza „zapach”

Już w dniu narodzin nowa mieszkanka wrocławskiego zoo otrzymała imię. Brzmi ono Inuki, czyli „zapach” i pochodzi z języka suahili.

– Wszystkie nasze żyrafy mają imiona, które pochodzą z języka suahili, którym posługują się mieszkańcy terenów w Afryce, gdzie występuje ten gatunek. Imara oznacza „odwagę”, Rafiki „przyjaciela”, Shani „szkarłatną”,a Nala „podarek”. Imię Inuki wymyślili koledzy – Robert i Artur, którzy obserwowali kondycję i zachowanie żyrafki po jej narodzinach – dodaje Chałupka.

Agnieszka Chałupka, opiekunka żyraf w Zoo Wrocław, fot. Zoo Wrocław

Coraz mniej żyraf w naturze

Żyrafa już wychodzi na przedwybieg, a w okolicach świąt wielkanocnych pojawi się na dużym wybiegu Sawanny. Warto więc przyjść do ogrodu zoologicznego i ją poobserwować.

– Przyzwyczailiśmy się myśleć o niektórych gatunkach zwierząt jako o stałych, pewnych elementach krajobrazu. W przypadku Afryki pierwsze skojarzenia to słoń, lew, hipopotam i właśnie żyrafa. Tymczasem bezpiecznych ostoi dla dzikich zwierząt już tam prawie nie ma. W miarę bezpiecznie żyją tylko na terenach parków i rezerwatów, które są ogrodzone, monitorowane i pilnowane. Jeśli nie zaczniemy szerzej działać na rzecz ochrony przyrody, to pozostaną nam tylko filmy i ogrody zoologiczne, by zobaczyć dzikie zwierzęta – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

Żyrafa Inuki, fot. Zoo Wrocław

O gatunku

Żyrafa siatkowana występuje w Afryce, południowej Etiopii, południowo-zachodniej Somalii i północnej Kenii. Ma doskonale rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Posiada długie nogi, przednie są dłuższe od tylnych, zakończone ostrymi racicami. Tym co wyróżnia poszczególne osobniki to “łaty”, bo tak jak odciski palców u człowieka, nie ma dwóch żyraf, które mają taki sam wzór.  Są bardzo wysokie – mają 5 metrów wysokości.

Według Czerwonej Listy Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody żyrafa siatkowana zaliczona jest do kategorii VU – oznaczającej wysoki poziom zagrożenia wymarciem w stanie dzikim. Ostatnie badania wykazały, że w naturze pozostało około 4 tys. osobników, a jeszcze 25 lat temu żyło ich 28 tys. Dlatego tak ważna jest hodowla zachowawcza w ogrodach zoologicznych i dlatego tak istotne są narodziny każdego młodego osobnika.

mat. prasowe Zoo Wrocław

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułEver Given blokuje Kanał Sueski. Przygotowują się na odciążanie kontenerowca
Następny artykułKońskie: Straż Miejska kontroluje piece. Będą kary za niezgodne deklaracje śmieciowe [wideo]