A A+ A++

Światowa Organizacja Zdrowia wyznaczyła rok 2020 na Międzynarodowy Rok Pielęgniarek i Położnych. Pielęgniarki i położne pracują na wszystkich poziomach systemów opieki zdrowotnej w różnych środowiskach i sytuacjach zapewniając wysokiej jakości opiekę, kierując zespołami, prowadząc badania, wpływając i wdrażając politykę oraz kształcąc kolejne pokolenia pielęgniarek i położnych. Odgrywają również ważną rolę w informowaniu i doradzaniu rodzicom w sprawie szczepień i podawaniu szczepionek. Ich rola jest kluczowa dla zapewnienia bezpieczeństwa szczepień i wysokiego poziomu prowadzenia szczepień.

Zachęcamy do obejrzenia filmu dr hab. Joanny Gotlib – Dziekan Wydziału Nauki o Zdrowiu UW, w którym podkreśla wagę ustanowienia roku 2020 Międzynarodowym Rokiem Pielęgniarki i Położnej.

W dniach 20-26 kwietnia 2020 roku obchodzony jest XV Europejski Tydzień Szczepień.w tym roku pod hasłem „Szczepionki Pracują dla Wszystkich”.

Europejski Tydzień Szczepień to ramy, za pomocą których można edukować i zachęcać osoby  w każdym wieku do szczepień wskazując na korzystny wpływ jaki mają one na wiele aspektów dobrego zdrowia i życia. Podnoszenie świadomości społecznej stanowi priorytetowe działanie określone w Europejskim planie działań na rzecz szczepień.

Wykonywania szczepień ochronnych w czasie pandemii COVID-19

W nawiązaniu do rekomendacji Ministra Zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz konsultantów krajowych w dziedzinie epidemiologii, medycyny rodzinnej, neonatologii i pediatrii w sprawie odroczenia realizacji szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci do 18 kwietnia 2020 roku, Minister Zdrowia oraz Główny Inspektor Sanitarny, w oparciu o stanowiska Zespołu ds. Szczepień Ochronnych oraz Polskiego Towarzystwa Wakcynologii oraz kluczowych instytucji zdrowia publicznego (WHO, CDC, NHS, NCIRS) zalecają wznowienie bieżącej realizacji wszystkich szczepień obowiązkowych w ramach Programu Szczepień Ochronnych u dzieci, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa przeciwepidemicznego w czasie szczepienia, ze szczególnym uwzględnieniem:

  1. szczepień na oddziałach noworodkowych;
  2. szczepień obowiązkowych, które zgodnie z PSO powinny być wykonane do 24 miesiąca życia;
  3. szczepień z uwzględnieniem indywidualnych sytuacji dzieci z chorobami przewlekłymi, dla których istnieją szczególne wskazania zdrowotne do szczepień;
  4. szczepień poekspozycyjnych przeciw wściekliźnie, tężcowi, odrze, ospie wietrznej, WZW tupu b, według wskazań medycznych we wszystkich grupach wieku;
  5. realizacji innych szczepień ochronnych, których konieczność podania lub dokończenie wynika z Charakterystyki Produktu Leczniczego.

Rekomenduje się ponadto upowszechnianie szczepień:

  1. przeciwko pneumokokom oraz grypie w grupach ryzyka dorosłych, w tym osób po 60 roku życia i przewlekle chorych, ponieważ przewlekłe choroby płuc, układu krążenia, nowotwory, cukrzyca, niewydolność nerek i zaburzenia odporności sprzyjają zachorowaniom na zapalenie płuc,
  2. przeciwko krztuścowi u kobiet w ciąży.
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOpera 68 dostępna do pobrania. Ma wbudowany Instagram – kolejny serwis na bocznym pasku
Następny artykułPodsumowanie projektu