A A+ A++

Ryczałt energetyczny przysługuje w wysokości 50 proc. opłat taryfowych za energię gazową, elektryczną i cieplną, które są wykorzystywane na potrzeby domowe. Jest świadczeniem przyznawanym kombatantom oraz innym osobom uprawnionym. Ile konkretnie wynosi dodatek energetyczny i jakie dokumenty są potrzebne, by go uzyskać?

Komu należy się ryczałt energetyczny?

Ryczałt energetyczny przyznaje się na podstawie art. 20 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 stycznia 1991 r. Pozwala na częściowe opłacenie rachunków związanych z wykorzystaniem energii elektrycznej, gazowej i cieplnej na potrzeby domowe. Nie każdy może ubiegać się o przyznanie tego świadczenia. Zgodnie z treścią ustawy, otrzymują je: 

  • kombatanci
  • wdowy lub wdowcy – emeryci i renciści po kombatantach lub innych osobach uprawnionych; 
  • wdowy pobierające rentę po żołnierzach zatrudnianych pod przymusem; 
  • żołnierze zastępczej służby wojskowej zatrudnianym przymusowo w kamieniołomach, kopalniach, batalionach budowlanych oraz zakładach pozyskujących rudy uranowe.

Po złożeniu wniosku ZUS wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia w ciągu 30 dni. 

Czytaj również: Ile można dorobić do emerytury? Nowe przepisy od marca

Ile wynosi ryczałt za prąd?

Wysokość ryczałtu energetycznego jest określana przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kwotę tę aktualizuje się co roku, w terminie do 7. dnia roboczego lutego. Wówczas można ją sprawdzić w “Monitorze Polskim”– Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej. 

Ryczałt energetyczny w 2023 roku wynosi 255,17 zł. Nowa kwota obowiązuje od 1. marca. Warto dodać, że w przypadku prawa do więcej, niż jednego świadczenia, przysługuje tylko jeden ryczałt za prąd.

Jak uzyskać ryczałt energetyczny? 

Dodatek energetyczny dla emerytów otrzymuje każda osoba, która spełnia wymagania określone w ustawie. Zanim jednak przelew wpłynie na konto, należy złożyć odpowiedni wniosek. Składa się go osobiście (lub z zaangażowaniem pełnomocnika) w placówce Zakładu Ubezpieczeń Społecznych bądź za pośrednictwem poczty. 

Jak uzyskać ryczałt energetyczny? Niezbędne dokumenty to:

  • wniosek ZUS-ERK o przyznanie ryczałtu energetycznego; 
  • decyzja szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, która: stwierdza okresy działalności kombatanckiej lub represji (w przypadku kombatantów i osób represjonowanych) lub potwierdza uprawnienia jako członka rodziny po kombatancie (w przypadku wdów lub wdowców);
  • zaświadczenie Wojskowej Komendy Uzupełnień, potwierdzające okres i rodzaj przymusowego zatrudnienia w ramach zastępczej służby wojskowej – w przypadku żołnierzy przymusowo zatrudnionych;
  • zaświadczenie właściwego organu wojskowego – w przypadku wdów po żołnierzach przymusowo zatrudnionych;

Ryczałt energetyczny to jedno ze świadczeń umożliwiających zrekompensowanie części kosztów ponoszonych w związku z opłatą rachunków. Wniosek o jego przyz … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOficjalny profil miasta Łodzi drwi z papieża. Prezydent Zdanowska podpisuje się pod tymi słowami?
Następny artykułFujitsu ogłasza następcę serwerowego procesora A64FX