A A+ A++

Od września ruszają nabory wniosków w ramach „Lokalnej Strategii Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Człowiek siłą Doliny Noteci”. Dofinansowanie swoich pomysłów mają szansę otrzymać lokalne organizacje pozarządowe (w tym KGW i OSP), jednostki sektora finansów publicznych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy planujący uruchomić własną działalność gospodarczą. Do wydania będzie ponad 5,5 mln euro! Jest o co walczyć!

Kluby seniora, lokalne ośrodki wiedzy i edukacji, kluby młodzieżowe, wydarzenia kulturalne, szkolenia prośrodowiskowe, obozy integracyjne, a także zagrody edukacyjne, infrastruktura turystyczna oraz nowe miejsca pracy to przykłady działań, na których dofinansowanie od Partnerstwa dla Krajny i Pałuk mogą liczyć mieszkańcy oraz podmioty z powiatu nakielskiego. Wszystko to za sprawą szeroko skonsultowanego dokumentu Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029. Człowiek siłą Doliny Noteci, który został doceniony w wojewódzkim konkursie na wybór LSR.

Dziś w GCKIB w Kcyni miało miejsce spotkanie informacyjno-konsultacyjne zorganizowane przez Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk skierowane do przedstawicieli organizacji i instytucji mających siedzibę na obszarze gminy Kcynia, sołtysów, radnych, przedsiębiorców, lokalnych liderów, seniorów.

Spotkanie dotyczyło prezentacji szczegółów wdrażania Lokalnej Strategii Rozwoju dla obszaru powiatu nakielskiego na lata 2023-2029 Człowiek Siłą Doliny Noteci, której celami są m.in.: rozwój i promowanie aktywnych postaw mieszkańców bazujących na lokalnych zasobach, rozwój przestrzeni publicznych przyjaznych lokalnym społecznościom i turystom, a także pobudzanie zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz włączenia społecznego.

W strategii przewidziano dwa pakiety niebieski i zielony. Zielony to rozwój i promowanie aktywnych postaw mieszkańców bazujących na lokalnych zasobach. W ramach obszaru możliwe będzie sfinansowanie bloków takich jak: aktywni gospodarczo w Dolinie Noteci, aktywni społecznie w Dolinie Noteci. Niebieski to budzenie zaangażowania mieszkańców w działania na rzecz wyłączenia społecznego. Tu bloki obejmują: Srebrną Dolinę Noteci, Młodych w Dolinie Noteci i LOWE w Dolinie Noteci.

W ramach Srebrnej Doliny Noteci przewidziano działania na rzecz integracji seniorów, pozwalające uchronić te grupę społeczną przed wykluczeniem i izolacją. Działaniem objęte zostaną wszystkie osoby powyżej 60 roku życia. Wartość grantów wyniesie do 100 tysięcy złotych.  Możliwe będzie tworzenie klubów seniora, organizacja wydarzeń integrujących środowisko seniorów, spotkania o charakterze międzypokoleniowym, wycieczki, wyjazdy na basen, do kina, do teatru.

W ramach Młodzi w Dolinie Noteci przewidziano działania na rzecz promowania równości szans i aktywnego udziału dzieci i młodzieży w życiu społecznym, a także wsparcie na rzecz zatrudnienia i integracji społeczno – gospodarczej ludzi młodych. Grupę docelową stanowić będą dzieci i młodzież w wieku 6 do 24 lat. Maksymalna wartość grantu 100 tyś złotych, poziom dofinansowania 95%.  

Pakietom zielonemu i niebieskiemu towarzyszyć będzie żółty obejmujący infrastrukturę. Będzie to infrastruktura niekomercyjna, publiczna lub też tworzona przez organizacje pozarządowe, służąca rekreacji, wypoczynkowi, turystyce, spędzaniu czasu w pięknych okolicznościach przyrody – mówiła dyrektor biura LGD Dorota Stanek – działanie nie obejmie budowy świetlic. Będzie natomiast nakierowane na pobudzenie aktywności i tchnięcie życia do istniejących świetlic pobudowanych w poprzednich okresach programowania unijnego.

Stowarzyszenia uzyskać będą mogły 100% dofinansowania przedsięwzięć infrastrukturalnych, jednostki sektora finansów publicznych tylko 75%.

– Dlatego też dobrym rozwiązaniem będzie sytuacja, kiedy gmina użyczy grunty organizacji, a ta złoży wniosek na np. siłownie plenerową. Taka inwestycja ma szansę uzyskać pełne finansowanie – informowała Dyrektor.  

Z sali padały pytania m.in. o ścieżki rowerowe.

– Ścieżki będą mogły być realizowane w ramach projektów, ale będą musiały czemuś służyć, łączyć miejscowości, usprawniać komunikację zbiorową, prowadzić do przystanku autobusowego – podkreślała Stanek. 

Na etapie konsultowania strategii seniorzy zwracali uwagę na zielone miejsca wypoczynku, multimedialne ławeczki, młodzież natomiast na nowoczesną infrastrukturę rekreacyjno – sportową. Wszystko to możliwe będzie do dofinansowania. Ponadto możliwy będzie zakup wyposażenia na potrzeby danej grupy np. kąciku dla seniora, sali na warsztaty lub klubu spotkań dla młodzieży.

W dalszej części spotkania przedstawiony został harmonogram ogłaszania konkursów i zasady ich przeprowadzenia.
Spotkanie pozwoliło zgromadzić informacje o potrzebach i oczekiwaniach mieszkańców gminy, które mogą znaleźć swoje odzwierciedlenie w postaci projektów współfinansowanych w ramach LSR.

Przypomnijmy – uroczyste podpisanie umowy ramowej dotyczącej realizacji LSR, na podstawie której Stowarzyszenie Partnerstwo dla Krajny i Pałuk dysponować będzie środkami w kwocie ponad 5,5 mln euro, odbyło się 12 grudnia w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ze strony Stowarzyszenia Partnerstwo dla Krajny i Pałuk umowę podpisywała p. Kamila Radzka-Januszewska, prezes Stowarzyszenia.

Lokalna Strategia Rozwoju (LSR) dla obszaru powiatu nakielskiego przewiduje finansowanie w ramach środków Europejskiego Funduszu Rolnego na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich oraz Europejskiego Funduszu Społecznego Plus.

O dotacje będą mogły ubiegać się m.in. lokalne organizacje pozarządowe (w tym KGW i OSP), jednostki sektora finansów publicznych, przedsiębiorcy oraz mieszkańcy planujący uruchomić własną działalność gospodarczą. Pierwsze konkursy dotacyjne zaplanowane są na jesień 2024 r.

Wszystkich, którzy są zainteresowani realizacją projektów z funduszy unijnych w ramach LSR, Partnerstwo dla Krajny i Pałuk zaprasza – po wcześniejszym umówieniu się – do osobistego kontaktu z biurem LGD.

Ewa Hałas

Autor: Pałuki

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIMGW wydaje ostrzeżenia. Wiatr do 85 km/h
Następny artykułGoogle w formie. Wygląd Pixela 9 Pro wycieka 10 miesięcy przed premierą